Wiosna za rogiem – wybieramy rower na cieplejsze dni – Materiał partnera

Zima stopniowo, ale nieubłaganie zbliża się ku końcowi i wkrótce będziemy mogli cieszyć się cieplejszymi dniami. Wiosna to doskonały czas, żeby wybrać się na przejażdżkę i przestawić się na jazdę na rowerze. Dobrym pomysłem jest także zakupienie odpowiedniego modelu jednośladu już teraz.

Według badania ARC Rynek i Opinia, po bieganiu (20%), jazda na rowerze (15%) jest jednym z najpopularniejszych sportów amatorskich w Polsce. Kiedy jest ładna pogoda, większość osób (33%) jeździ na rowerze, nieco mniej (20%) – tylko okazjonalnie. Warto zauważyć, że 20% Polaków jeździ na rowerze codziennie. 40% – kilka razy w tygodniu, a jedna czwarta – kilka razy w miesiącu. 24% Polaków jeździ na rowerze dla wygody, 22% dla uniknięcia ruchu ulicznego, a 11% dla przyjemności. Większość rowerzystów posiada już rower, ale jeśli nie masz – przed zakupem sprawdź, jaki typ roweru najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Kupujemy rower – jaką sumę przygotować?

Zanim wydasz pieniądze na rower, zastanów się, dlaczego chcesz go kupić. Nie powinien być traktowany jako dodatek, ale raczej jako część ogólnego planu fitness. Wybór najtańszego modelu często prowadzi do rozczarowań (szybkie zużycie części, częste awarie i wizyty w serwisie), ale nie oznacza to, że powinieneś od razu wybrać najdroższy rower. Jeśli nie bierzesz udziału w regularnych zawodach, ale jeździsz sporadycznie, nowy rower możesz kupić już za mniej niż 1000-1200 zł i prawie zawsze będzie to porządny rower.Jeśli chodzi o regularne jazdy w każdą pogodę, najlepiej sprawdzą się rowery w przedziale 1300-2000 zł. Rowery o takiej charakterystyce mają zwykle lepszej jakości osprzęt i są zbudowane z najlepszych materiałów. Osoby, które planują używać roweru regularnie, a nawet brać udział w imprezach sportowych, powinny przewidzieć wyższą cenę. Powinny szukać rowerów, których ceny zaczynają się od około 3 000 zł i sięgają około 4 000 zł, a nierzadko przekraczają 10 000 zł. Wielu kolarzy jednośladowych korzysta z różnego rodzaju pożyczek, a także z oferty firm pożyczkowych, aby pomóc w finansowaniu swojego hobby. Robi tak już ponad milion Polaków, a wielu z nich pożycza pieniądze za 0 zł.

„Coraz więcej firm pożyczkowych oferuje pożyczki ratalne, co oznacza, że klienci mogą pożyczyć nawet kilka tysięcy złotych na rzeczy takie jak wymarzony rower. Następnie mogą zwrócić pieniądze w ratach” – mówi przedstawiciel Ferratum Money. – „Dzięki pożyczce pozabankowej można nawet kupić profesjonalny sprzęt najlepszych producentów bez konieczności załatwiania skomplikowanych formalności w banku. Ponadto wielu pożyczkodawców oferuje darmowe pożyczki dla nowych klientów, co może jeszcze bardziej obniżyć koszty zakupu wymarzonych przedmiotów” – dodaje specjalista Ferratum Money.

Jakie typy rowerów znajdziemy na rynku?

Rower górski

Kwestia finansowania zakupu roweru, choć ważna, jest tylko pierwszym etapem. Musisz jeszcze wybrać odpowiedni dla siebie typ roweru jednośladowego. Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnych modeli. Ważniejsze jest, aby Twój wybór opierał się na trwałości i funkcjonalności, a nie na aktualnych trendach czy modach. Wiele osób decyduje się na zakup roweru górskiego (MTB, ATB), myśląc, że będzie im lepiej służył, ponieważ w razie potrzeby będzie mógł pojechać w teren. Choć może się wydawać, że to dobry pomysł, rower górski nie jest najlepszym wyborem do codziennej jazdy. Większość ludzi nie wie, że na twardych i równych powierzchniach opony rowerów górskich stawiają duży opór i trudno się na nich jeździ. Ponadto większość modeli nie ma błotników, które przydają się podczas deszczu, a bagażników nie da się na nich łatwo zamontować. Rower górski powinny wybierać tylko osoby, które zamierzają jeździć poza utwardzonymi drogami lub w innym trudnym terenie.

Rower miejski

Rower miejski to najlepsza opcja na codzienne wycieczki rowerowe po ścieżkach. Modele tego typu są idealne na krótkie dystanse i są wyposażone w dodatkowe elementy (takie jak błotniki itp.). W takich modelach możesz przewozić zakupy lub torbę w koszyku. Rower miejski zapewnia przyjemną, wyprostowaną pozycję jazdy i jest trwały. Taki model nie jest jednak odpowiedni dla rowerzystów, którzy chcą jeździć szybko. Jeżeli chcemy wnieść nasz jednoślad na górę w kompleksie apartamentów bez windy, musimy wziąć pod uwagę, że typowy rower miejski może być ciężki. Najlepszym rozwiązaniem byłby rower typu „damka”, ponieważ są one wygodniejsze zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Rower trekkingowy

Kiedy szukasz uniwersalnego roweru jednokołowego, najlepiej wybrać rower trekkingowy (turystyczny), który sprawdzi się zarówno w mieście, jak i podczas dłuższych wycieczek. Ten pojazd jest lekki i szybki, a także ma wiele akcesoriów (takich jak błotniki, błotniki i światła). Możesz jeździć na nim szybciej niż na rowerze miejskim, ale z taką samą łatwością.

Rower szosowy 

Jeśli wolisz jeździć po asfalcie, głównie z dużą prędkością, wybierz rower szosowy (kolarzówka). Ten model jest bardzo zwinny i lekki, ale nie nadaje się do jazdy w terenie. Twarde, wąskie siodełko i znaczny kąt nachylenia nie sprzyjają przyjemnej jeździe.

Oczywiście nasza lista nie obejmuje wszystkich typów rowerów dostępnych w sklepach. Jednak poniżej wymienione są najpopularniejsze wersje. Na przykład rowery crossowe, wycieczkowe czy BMX są przeznaczone dla najpoważniejszych entuzjastów „dwóch kółek”, a nie dla przeciętnego Kowalskiego. Bez względu na to, jaki rower wybierzesz, warto jeździć na nim jak najwięcej, ponieważ jest to korzystne dla zdrowia i środowiska.