górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Turystyka rowerowa » Wycieczki rowerowe » Sezon 2010

#droga gruntowa, #górska mtb

Wyprawa rowerem na Czupel (933 m) w Beskidzie Małym

Długość: 30 km

Trudność: 4 / 5

Ślad trasy: Brak

Długo odkładana wyprawa rowerem na Czupel (933 m) asfaltową drogą od strony Wilkowic w końcu doszła do skutku. Pomimo kaprysów pogody w tym roku, i co za tym idzie słabej kondycji, decyzja zapadła dość szybko.

Mapa trasy rowerowej

Wyświetl większą mapę

Wyruszyłem z Bielska-Białej i po ok. 40 minut spokojnej jazdy rowerem dotarłem do cetrum Wilkowic, gdzie na skrzyżowaniu skręciłem w lewo w ul. Wyzwolenia. Kolejne 15 minut zajęło mi pokonanie odcinka tej szerokiej asfaltowej drogi (Foto 2) aż do pętli autobusowej (Foto 3). Po drodze miałem okazję zobaczyć pomnik ku czci poległych za wolność Ojczyzny w czasie II wojny światowej (Foto 1).

Fotogaleria 1

Pomnik ku czci poległych za wolność Ojczyzny w czasie II wojny światowejPodjazd ul. Wyzwolenia w WilkowicachPętla autobusowa w WilkowicachPoczątek asfaltowej drogi na Magurkę WilkowickąAsfaltowa droga na Magurkę Wilkowicka w dalszym etapie

Zaraz za pętlą autobusową (Foto 3) skręciłem w ul. Harcerską i rozpocząłem mozolny, 4 km podjazd pod Magurkę Wilkowicką (909 m). Dojazd rowerem do podnóża szczytu Magurki zajął mi równo 1 godzinę, wliczając liczne przerwy na odpoczynek. Pomimo tego, że wąska droga (Foto 4,5) na całej długości jest asfaltowa i w większości zacieniona podjazd dał mi się mocno we znaki. Na domiar złego w połowie drogi poluzowało mi się mocowanie siodełka do sztycy. Szczęśliwie w pierwszym napotkanym domu przy drodze zastałem domowników, którzy mieli na stanie komplet różnych narzędzi - wielkie dzięki!

Fotogaleria 2

Autor strony podczas podjazdu na Magurkę WilkowickąPanorama na Beskid Śląski z polany na szczycie Magurki WilkowickiejJeden z licznych w tym rejonie wiatrołomówPanorama z niebieskiego szlaku na Czupel w kierunku Hrobaczej Łąki

Po krótkiej przerwie na szczycie Magurki wbiłem się na niebieski szlak prowadzący na Czupel. Pokonanie 2.5 km trasy na szczyt zajęło mi ok. 30 minut. Droga okazała się bardzo przyjemna, bez ostrych podjazdów i niezbyt kamienista (Foto 10). Dla osób łakomych na piękne górskie panoramy jest wprost idealna (Foto 9).

Fotogaleria 3

Widok z niebieskiego szlaku w kierunku góry CzupelAutor strony na szczycie góry CzupelMalowniczy lasek na szczycie góry CzupelWidok ze szczytu w kierunku góry ŻarWidok ze szczytu w kierunku na Międzybrodzie BialskieWidok z niebieskiego szlaku w kierunku Magurki Wilkowickiej

Sam szczyt góry Czupel pokryty jest charakterystycznym bukowym laskiem, który mógłby posłużyć za scenerię do jakiegoś horroru (Foto 12). Spomiędzy drzew wyłania się również panorama na Jezioro Międzybrodzkie (Foto 14) oraz górę Żar (761 m).

Filmoteka

Miniatura klipu video

Będąc już na szczycie po raz drugi złe przygotowanie i spontaniczność wyprawy dała o sobie znać. W kluczowym momencie, podczas chęci uwiecznienia swojej obecności na szczycie aparat poinformował o wyładowaniu baterii i się wyłączył! Konieczność wymusiła na mnie skorzystanie z aparatu w komórce, stąd nienajlepsza jakość kilku zdjęć.

W związku z powyższym i brakiem sił zrezygnowałem ze zjazdu niebieskim szlakiem w kierunku Czernichowa i postanowiłem wrócić do domu dokładnie tą samą trasą, którą tu przybyłem. Zjazd asfaltem w kierunku Wilkowic był jak zwykle dość ekscytujący.

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Spodobała Ci się relacja z wycieczki? Podziel się nią z innymi i dodaj ją do:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter

Komentarze ( 3 )

Nie bądź obojętny! Wyraź swoją opinię na temat artykułu Dodaj komentarz

Avatar

29.07.2013 - 13:33 modesto napisał:

Trasa godna polecenia. Z Czupla można zjechać czerwonym szlakiem do Łodygowic (trasa trudna i przeznaczona tylko i wyłącznie do zjazdu).

Avatar

29.07.2013 - 13:46 simasted napisał:

Miałem okazję zjechać w zeszłym roku w/w czerwonym szlakiem. Trasa rzeczywiście dość wymagająca. Niestety jakimś dziwnym trafem wylądowa ... Rozwińłem zamiast w Łodygowicach to w Czernichowie. Na dodatek złapałem kapcia na samym dole, gdzie biegnie już asfalt. Nakręciłem swój nieudolny zjazd tym odcinkiem kamerką, ale wstyd pokazywać ;)
Zwiń ^

Avatar

28.09.2020 - 13:41 QCT Grzesiek napisał:

Z okolic Czupla można fajnymi ścieżkami siodłem udać się w kierunku Kamieniołomu nad Łodygowicami. ... piny widok na Skrzyczne. ..