górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Turystyka rowerowa » Wycieczki rowerowe » Sezon 2014

#droga gruntowa, #górska mtb

Trasa rowerowa z Doliny Wapienicy do Jaworza

Długość: 9 km

Trudność: 2 / 5

Ślad trasy: GPX

Korzystając z chwilowej pogody postanowiłem przygotować i zaprezentować, dla odmiany, jakąś mało wymagającą trasę rowerową dla początkujących. Trasa z Doliny Wapienicy do Jaworza jest dość krótka i bardzo podobna do trasy rowerowej z Dębowca w kierunku Zapory w Wapienicy i biegnie drogą pożarową na zboczu góry Palenica.

Mapa trasy rowerowej

Wyświetl większą mapę

Rozpoczynamy na nowym parkingu w Dolinie Wapienicy, gdzie możemy zostawić samochód, i po wyjeździe z niego kierujemy się w lewo. Na rozwidleniu drogi skręcamy ponownie w lewo, w leśny dukt oznakowany jako niebieski szlak turystyczny (Foto 1). Przez 1.5 km będziemy jechać rowerem po praktycznie płaskim terenie, wzdłuż potoku Wapienica (Foto 5), na pierwszym rozwidleniu jadąc w lewo. Na drodze swobodnie poradzą sobie nawet rowery trekkingowe.

Fotogaleria 1

Autor strony na niebieskim szlaku w Dolinie WapienicyMiesiącznica trwała licznie kwitnąca o tej porze w Dolinie WapienicyAutor strony na niebieskim szlaku w Dolinie WapienicyTablica informacyjna na trasie ścieżki przyrodniczo-leśnej WapienicaZniszczona kaskada na Potoku Żydowskim, płynącym poniżej zaporyŻegnamy niebieski szlak - rozpoczynamy podjazd na zbocze Palenicy

Przyjemny leśny odcinek jest równocześnie ścieżką przyrodniczo-leśną "Wapienica", o czym zorientujemy się widząć co jakiś czas charakterystyczne tablice informacyjne (Foto 4). Warto wybrać się tutaj właśnie w okresie wiosennym, aby zobaczyć morze kwiatów pomiędzy drzewami (Foto 3) - to Miesiącznica Trwała (Foto 2), kwitnąca obficie w wielu miejscach lasu i której nie sposób niepoczuć, gdyż jej woń unosi się w powietrzu.

Po dotarciu do placu składowego drewna dostrzeżemy z prawej strony drogę biegnącą po zboczu góry (Foto 6). Od tego miejsca będzie czekał nas ponad 1 km podjazd drogą pożarową biegnącą wokół góry Palenica. Droga jest nowa, dobrze ubita i nie ma na niej żadnych kamieni - po prostu autostrada rowerowa. W punkcie szczytowym trasy możemy zobaczyć panoramę na kawałek miasta oraz Dolinę Wapienicy (Foto 9,10).

Fotogaleria 2

Autor strony na podjeździe po zboczu PalenicyDroga pożarowa biegnąca po zboczu PalenicyAutor strony w jedynym miejscu widokowym na trasie rowerowejPanorama w kierunku Doliny Wapienicy ze zbocza Palenicy

Za kolejnym placem składowym drewna droga zaczyna już delikatnie wieść w dół, w kierunku Jaworza. Dopiero na końcowym odcinku robi się nieco stromiej i bardziej kamieniście. Na drodze, zwłaszcza po opadach deszczu, możemy również napotkać trochę kałuż.

Po dotarciu do zabudowań w Jaworzu odbijamy w prawo w ul. Podgórską, która doprowadzi nas do ul. Zapora w Bielsku-Białej, skąd do parkingu jest już niedaleko. Pomoże nam w tym m.in. niebieski szlak rowerowy biegnący z Jaworza do Ustronia, który przebiega w tym miejscu oraz zielony szlak rowerowy Greenway Kraków-Morawy-Wiedeń. Trasa rowerowa idealna na szybką, popołuniową przejażdżkę i na pewno dobrze znana miejscowym rowerzystom.

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Spodobała Ci się relacja z wycieczki? Podziel się nią z innymi i dodaj ją do:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter

Komentarze ( 5 )

Nie bądź obojętny! Wyraź swoją opinię na temat artykułu Dodaj komentarz

Avatar

28.04.2014 - 11:56 Antonino napisał:

Wyprawa udana z debowca widze ale twarz jak zwykle zasłonieta niczym incognito :P

Avatar

30.04.2014 - 21:44 Rafał S. napisał:

Super...nie znałem jej i na pewno sprawdzę. Dzięki :)

Avatar

21.05.2014 - 17:40 Stały bywalec napisał:

Trasa jest przedstawiona jako mało wymagająca dla początkujących. To duży błąd! Od drogi, która zaczyna się na zboczu góry trasa jest bardzo st ... Rozwińroma i podjazd jest na prawdę długi. Uważam, że to powinno być wyraźnie zaznaczone. Wybrałem się tam nie wiedząc o tym i byłem niemile zaskoczony, bo wbrew opisowi trasa jest wymagająca i z pewnością nie dla początkujących.
Zwiń ^

Avatar

20.06.2014 - 22:05 simasted napisał:

Bez przesady "Stały bywalcu", trasa jeśli chodzi o góry jest naprawdę łatwa. Może podjazd jest stromy, ale pozbawiony kamieni i ubity więc nie pr ... Rozwińzesadzajmy. Co pan w takim razie powie na trasę z Bielska-Białej na Baranią Górę, którą liczyła ponad 90 km? To jest dopiero trasa dla zaawansowanych. Proszę się nie zrażać i próbować. Pozdrawiam.
Zwiń ^

Avatar

23.07.2014 - 08:53 Stały bywalec napisał:

Z pewnością trasa na Baranią Górę jest trudna. Ale skala nie składa się tylko z dwóch punktów: trudnych tras dla zaawansowanych i łatwych ... Rozwińdla początkujących, prawda? Łatwa dla początkujących to może być np. czerwona trasa do Czechowic, bo jest praktycznie płaska i niewymagająca. Ciężko traktować ją identycznie jak tę stromą, górską trasę z Wapienicy do Jaworza.
Zwiń ^