górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Turystyka rowerowa » Wycieczki rowerowe » Sezon 2013

Wycieczka rowerowa na górę Matyska (609 m) koło wsi Radziechowy

31 lipca 2013

Trudność trasy: 5/5

Długość:

59 km

Typ trasy:

turystyczna

Przebieg trasy:

Bielsko-Biała → Bystra → Meszna → Buczkowice → Godziszka → Słotwina → Lipowa → Twardorzeczka → Radziechowy → Matyska (609 m) → Radziechowy → Lipowa → Twardorzeczka → Słotwina → Godziszka → Buczkowice → Meszna → Bystra → Bielsko-Biała

W końcu nadszedł czas urlopu i postanowiłem nadrobić zaległości związane z nowymi wypadami rowerowymi. W ramach rozgrzewki, przed typowo górskimi wypadami, popełniłem dosyć długą trasę turystyczną w kierunku wsi Radziechowy, gdzie znaduje się tzw. Golgota Beskidów. Mowa o wzgórzu Matyska (609 m), na szczycie którego stoi Krzyż Milenijny, a wzdłuż drogi nań prowadzącej można zobaczyć wspaniałą drogę krzyżową.

Mapa trasy rowerowej

Wyświetl większą mapę

Pomimo znacznej odległości w/w miejsca od mojego miejsca zamieszkania wybrałem wariant jazdy rowerem wprost z Bielska-Białej. Ponieważ okolice te znam jeszcze niezbyt dobrze postanowiłem skorzystać z czerwonego szlaku biegnącego z Bielska-Białej do miasta Martin, który przechodzi przez Radziechowy. Jedynie po dotarciu do świateł w Bystrej, aby nie nabijać niepotrzebnie kilometrów i oszczędzić nieco sił na powrót, skręciłem w lewo i pojechałem wzdłuż drogi wojewódzkiej 942 w kierunku Buczkowic.

Fotogaleria 1

Autor strony na bielskim odcinku czerwonego szlaku rowerowego Bielsko-MartinWiększa część trasy rowerowej pobiegnie czerwonym szlakiem rowerowym Nr 1Autor strony na drodze rowerowej biegnącej przez MesznąAutor strony na trasie czerwonego szlaku rowerowego w BuczkowicachPanorama na Kotlinę Żywiecką z drogi w Godziszce

Wariant nieco bardziej uciążliwy ze względu na duży ruch samochodowy i konieczność wdychania spalin. Aby zminimalizować ryzyko potrącenia najpierw skorzystałem z chodnika, potem z drogi rowerowej na terenie Mesznej (Foto 3), a odcinek w Buczkowicach pokonałem drogą. Po pokonaniu ronda na wprost skręciłem w lewo, w drogę rowerową w Buczkowicach i tym samym wróciłem na czerwony szlak do Martina.

Dalszą część trasy jechałem zgodnie z w/w szlakiem rowerowym, zaliczając po drodze takie wsie jak: Godziszka, Słotwina (Foto 7) i Lipowa. Tuż za Godziszką droga zrobiła się bardzo malownicza, bowiem po mojej, lewej stronie mogłem, co kawałek, podziwiać niezwykłą panoramę na Kotlinę Żywiecką (Foto 5) oraz Beskid Mały (Foto 8). Droga raz to pięła się w górę, by po chwili znowu biec z górki i tak aż do samych Radziechowych.

Fotogaleria 2

Kapliczka 'U Dziadka' w RadziechowychAutor strony wjeżdża rowerem do wsi SłotwinaPanorama na Beskid Mały z drogi biegnącej ze SłotwinyAutor strony na drodze biegnącej do wsi RadziechowyKaplica pw. św. Anny w Radziechowych

Gdy mininąłem Twardorzeczkę, na trasie rowerowej, ukazała się pierwsza atrakcja turystyczna. Tuż przed Radziechowym, po prawej stronie, pośród pól, stała Kaplica pw. Świętej Anny, zwana również Kapliczką "U Dziadka" (Foto 6,10), obok której bije podobno cudowne źródełko. Dojazd do obiektu wymagał niestety pokonania zarośniętej, polnej drogi (Foto 12).

Fotogaleria 3

Stary piec wapienniczy (wapiennik) koło RadziechowegoAutor strony na drodze prowadzącej do kaplicy Św. Anny w RadziechowymWidok na górę Matyska z drogi prowadzącej do RadziechowegoAutor strony w punkcie widokowym przed RadziechowymAutor strony podczas podjazdu rowerem pod Matyskę

Po powrocie na główną drogę, po kilkunastu metrach, po prawej stronie zbocza Kopy Radziechowskiej, pośród drzew i krzewów natknąłem się na zabytek przemysłowy, a mianowicie stary piec szybowy - wapiennik (Foto 11), w którym wypalano kiedyś wapno i skały wapienne, aby uzyskać z nich wapno palone.

Fotogaleria 4

Krzyż Milenijny na szczycie góry MatyskaVII stacja drogi krzyżowej wzdłuż drogi na górę MatyskaAutor strony na szczycie góry Matyska (609 mnpm)Panorama na Węgierską Górkę z góry Matyska w Radziechowym

Od tego miejsca do Radziechowych prowadził już łagodny zjazd, podczas którego mogłem się nieco ochłodzić. Na skrzyżowaniu, w dole, znowu pożegnałem się z czerwonym szlakiem i odbiłem w prawo. Po pokonaniu kilkuset metrów skręciłem w lewo, w ul. Bielów i rozpocząłem podjazd pod górę Matyska (609 m).

Wąska, asfaltowa droga prowadziła początkowo pośród domostw, a potem pośród licznych łąk. Wzdłuż drogi biegnącej na szczyt góry mogłem podziwiać przepiękne stacje drogi krzyżowej (Foto 17). Ostatnie metry przed szczytem Matyski (609 m), na którym stoi Krzyż Milenijny (Foto 16), to kamienisty podjazd. Jednak wysiłek włożony w dotarcie do tego miejsca rekompensują widoki ze szczytu, z którego można zobaczyć panoramę 360o na całą okolicę (Foto 18-20).

Fotogaleria 5

Panorama na Kotlinę Żywiecką w kierunku Bramy Wilkowickiej

Pokonanie trasy Bielsko-Biała - góra Matyska zajęło mi, wliczając liczne przerwy na robienie zdjęć, dokładnie 3 godziny. Do domu wróciłem tą samą trasą, którą tu dotarłem, wypatrując oznaczeń czerwonego szlaku Nr 1. Polecam w ramach niedzielnej wycieczki rowerowej.

Rekomendacja strony

Spodobała Ci się relacja z wycieczki? Podziel się nią z innymi i dodaj ją do:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter

Komentarze ( 0 )

Nie bądź obojętny! Wyraź swoją opinię na temat artykułu Dodaj komentarz