górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Turystyka rowerowa » Wycieczki rowerowe » Sezon 2013

#droga gruntowa, #górska mtb

Rowerem na Soszów Wielki i Cieślar w Beskidzie Śląskim

Długość: 30 km

Trudność: 3 / 5

Ślad trasy: Brak

W kolejnym dniu zaliczania rowerem szczytów padło na Soszów Wielki (885 m) w Beskidzie Śląskim, nieznanym wariantem podjazdu z Wisły Jawornik. Aby ułatwić sobie zadanie odpuściłem dojazd rowerem z Bielska-Białej do Wisły i podjechałem samochodem do Ustronia, skąd rozpocząłem wypad rowerowy.

Jednak od samego rana poniedziałek nie przebiegał tak jak powinien. W połowie drogi do Ustronia, zorientowałem się, że plecak z dokumentami, pieniędzmi, aparatem, kamerą itp. zostawiłem w domu! Trzeba było wracać, a to jeszcze nie był koniec utrudnień...

Mapa trasy rowerowej

Wyświetl większą mapę

W Ustroniu wbiłem się na Wiślaną Trasę Rowerową (Foto 1) i przyjemnym, z początku asfaltowym, potem szutrowym odcinkiem dotarłem do Wisły Obłaziec. Potem wleciałem na główną drogę, przeciąłem przejazd kolejowy i po przejechaniu mostu nad rzeką Wisłą skręciłem w prawo, między domy, na ścieżkę pieszo-rowerową (Foto 2). Po dotarciu do kolejnego mostu nad rzeką, wjechałem na niego i udałem się w kierunku Wisły Jawornik.

Fotogaleria 1

Autor strony na Wiślanej Trasie Rowerowej w UstroniuTabliczka informacyjna drogi pieszo-rowerowej w Wiśle ObłaziecPodejście ul. Kiczorowską pod wzniesienie z Wisły JawornikJeden z wypychów na trasie rowerowej na SoszówDroga prowadząca w kierunku czerwonego szlaku na SoszówCzerwony szlak grzbietowy biegnący w kierunku Przełęczy Beskidek

W dzielnicy Jawornik odbiłem w prawo, w ul. Niemca, i rozpocząłem podjazd. Po minięciu hotelu skończył się asfalt i rozpoczęła stroma, kamienista droga, której pokonanie w 100% rowerem było trudne, więc na przemian był wypych z jazdą (Foto 3). Intuicja podpowiadała mi jednak, że to nie ta droga, którą miałem podjeżdżać, ale było za późno żeby się wracać.

Kiedy już wygramoliłem się z rowerem na szczyt wzniesienia czułem się jakbym przed chwilą wjechał na Mount Everest. Dziwna duchota powodowała zadyszkę i na domiar złego, nieoczekiwanie padła mi bateria w komórce. W końcu jednak trafiłem na drogę prowadzącą w kierunku czerwonego szlaku na Soszów (Foto 5).

Fotogaleria 2

Autor strony rowerem na Przełęczy BeskidekDrogowskazy na Przełęczy Beskidek (680 m)Lekki podjazd w kierunku szczytu Soszów Mały (762 m)Czerwony szlak między Soszówem Małym a Polaną SoszówOstatnie metry jazdy w kierunku schroniska na Soszowie

Grzbietowy, czerwony szlak od Czantorii, poprzez Soszów, Cieślar i dalej przez Stożek, biegnie cały czas wzdłuż Polsko-Czeskiej granicy (Foto 6). Dalsza część trasy rowerowej biegła już dość łatwym i praktycznie w całości zalesionym traktem, przez Przełęcz Przegibek (680 m) (Foto 7,8) oraz Soszów Mały (762 m). Po około 30 minutach jazdy dotarłem na Polanę Soszów (Foto 11), gdzie znajduje się schronisko górskie (Foto 12) oraz górna stacja kolejki kanapowej.

Fotogaleria 3

Schronisko górskie pod szczytem góry Soszów Wielki (885 m)Ostatnie metry czerwonego szlaku przed szczytem Soszowa WielkiegoSzczyt góry Soszów Wielki (885 m) zdobyty na rowerzePanorama ze szczytu góry Soszów Wielki w kierunku na Wisłę Jawornik

Po krótkiej chwili na posiłek ruszyłem dalej, czerwonym szlakiem, w kierunku szczytu Soszów Wielki (885 m) (Foto 14). Krótki odcinek dość szerokiej drogi był dość stromy, ale w 100% do pokonania w siodle (Foto 13). Za to widoki ze szczytu, pomimo niewyraźnej pogody, były jak zwykle zachwycające (Foto 15).

Fotogaleria 4

Rowerem czewonym szlakiem w kierunku góry CieślarObelisk na szczycie góry Cieślar (920 m)Szczyt góry Cieślar (920 m) zdobyty roweremPanorama ze szczytu góry Cieślar w kierunku na Wisłę Dziechcinka

Na górze stwierdziłem, że warto przy okazji zaliczyć rowerem także górę Cieślar (920 m) (Foto 18) leżącą w tym samym paśmie. Wiązało się to z pokonaniem kolejnych niespełna 2 km odcinka czerwonego szlaku, równie łatwego jak wcześniej. Na szczycie góry stoi charakterystyczny obelisk z jej nazwą oraz kopczyk z kamieni, podobny do tego jaki widziałem będąc rowerem na Magurce Radziechowskiej. Rozpościera się stąd również całkiem ładna panorama na okolicę (Foto 19).

Filmoteka

W drodze powrotnej udałem się znowu w kierunku schroniska na Soszowie, ale tuż przed nim odbiłem w prawo, na niebieski szlak prowadzący do dzielnicy Jawornik. Dosyć łatwa do pokonania trasa, przebiegająca przez mały szczyt Czupel (591 m), początkowo prowadziła lasem, potem poprzez łąki oraz prywatne domostwa. Jak się okazało jest to dobry wariant na zdobycie Soszowa od tej strony.

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Spodobała Ci się relacja z wycieczki? Podziel się nią z innymi i dodaj ją do:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter

Komentarze ( 0 )

Nie bądź obojętny! Wyraź swoją opinię na temat artykułu Dodaj komentarz