» Turystyka rowerowa » Wycieczki rowerowe » Sezon 2012
#droga asfaltowa, #turystyczna
Wycieczka rowerem do Starej Wsi szlakiem architektury drewnianej
Długość: 45 km
Trudność: 4 / 5
Ślad trasy: Brak
Pomimo, że w tym roku rozpocząłem już 17 sezon rowerowy, to jakoś nigdy specjalnie nie zapuszczałem się w okolice Hałcnowa czy Komorowic, nie wspominając o dalszych mieścinach w tym rejonie. W tym roku postanowiłem to zmienić, a zachęciło mnie do tego niedawne wytyczenie niebieskiego szlaku wokół Bielska-Białej, który zahacza o te rejony. Dlatego postanowiłem go wykorzystać jako dogodny sposób na dotarcie w okolice Pisarzowic i Starej Wsi, gdzie istnieje kilka atrakcyjnych obiektów do zobaczenia.
Mapa trasy rowerowej
Wyświetl większą mapęTrasę rowerową rozpocząłem w Parku Włókniarzy, skąd udałem się w kierunku Lipnika Dolnego. Ulicą Lipnicką dojechałem w okolice zabytkowego kościóła pw. Narodzenia Najświętszej Maryji Panny i św. Walentego (Foto 1) przy ul. Ks. Brzózki, obok którego biegnie niebieski szlak Rowerowej Obwodnicy Bielska. Dalsza część wycieczki rowerowej biegła wedle wytyczonego szlaku, aż do granicy Kóz z Pisarzowicami, do których wjechałem ul. Graniczną, mijając po drodze zabytkową kapliczkę z cegły z 1825 roku (Foto 3).
W miejscu, w którym szlak odbija ostro w lewo pojechałem prosto, włączyłem się na chwilę na głowną drogę, biegnącą przez wieś i skręciłem w prawo w ul. Pańską. Po minięciu mostu nad potokiem, po lewej stronie drogi mogłem zobaczyć kolejną przydrożną kapliczkę (Foto 4). Jak dowiedziałem się z oficjalnej strony Pisarzowic, na terenie sołectwa znajduje się ponad 40 różnych przydrożnych krzyży i kapliczek.
Tuż za w/w kapliczką mogłem zobaczyć zespół dworsko-parkowy, gdzie pośród drzew stoi nie w pełni wyremontowany dwór murowano-drewniany z 1706 roku (Foto 5), a po przeciwnej stronie drogi obory, stajnie oraz stary, murowany spichlerz. Aktualnie na terenie zespołu urzęduje Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna.
Po krótkiej przerwie, poświęconej robieniu zdjęć, ruszyłem dalej. Na skrzyżowaniu skręciłem w lewo w ul. Szkolną, by po pokonaniu niespełna 800 metrów odbić w prawo w ul. Ogrodniczą, przy której czekała na mnie druga z atrakcji w Pisarzowicach - piękny ogród w stylu japońskim, mieszczący się przy szkólce krzewów ozdobnych (Foto 6). Po środku ogrodu stoi budynek z charakterystycznym dachem, w którym funkcjonuje herbaciarnia.
Po powrocie na ul. Szkolną (skręt w prawo) jechałem nią tak długo, aż dotarłem ponownie do głównej drogi prowadzącej przez wieś, przeciąłem ją i wleciałem na ul. Starowiejską, biegnącą pośród stawów i pól uprawnych. Po kilkudziesięciu metrach odbiłem w lewo, w gruntową drogę (ul. Na skowronków), gdzie po lekkim podjeździe ujrzałem panoramę na wzniesienie, na którym stoi Krzyż Milenijny w Starej Wsi (Foto 7).
Po zjeździe do malowniczej dolinki, pośród stawów (Foto 8), dotarłem do głównej drogi prowadzącej do Starej Wsi. Skręciłem w prawo, a następnie w pierwszą przecznicę po lewej stronie (ul. Działkowa), by po pokonaniu szutrowego podjazdu dotarzeć do najwyższego punktu wsi, zwanego Białą Glinką, na którym postawiono w 2000 roku Krzyż Milenijny (Foto 9,10). Ze szczytu wzniesienia mogłem podziwiać przepiękną panoramę Beskidów oraz pobliskich Wilamowic (Foto 12).
Dalsza część trasy przebiegła pośród pól uprawnych i nielicznych domostw, przyległych do ul. Lipowej, aż do skrzyżowania z ul. Zakręt, na którym po odbiciu w lewo czekał mnie przyjemny zjazd i droga pośród stawów hodowlanych. Po ponownym znalezieniu się na głównej drodze biegnącej przez wieś skręciłem w lewo i po przejechaniu kilkudziesięciu metrów dotarłem do kolejnych atrakcji na trasie.
Tuż przy drodze, na niewielkim wzniesieniu, pośród drzew, stoi drewniany kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego z 1522 roku (Foto 13,14). W jego wnętrzu znajduje się równie zabytkowy obraz "Ukrzyżowanie" z XVI wieku. Z kościółkiem sąsiaduje także XIX wieczny budynek plebanii oraz drewniany budynek dawnej szkoły parafialnej (Foto 15). Wszystkie wymienione obiekty znajdują się na głównym szlaku architektury drewnianej woj. śląskiego.
Po kilkudziesięciu metrach jazdy główną drogą odbiłem w prawo w ul. Pielgrzymów. Droga o zróżnicowanym poziomie, biegnąca przez Starą Wieś Górną, okazała się przyjemna dla oka (Foto 16). Tuż przed drzewem, przy którym stał kolejny na trasie wycieczki przydrożny krzyż, skręciłem w lewo i znalazłem się ponownie w Pisarzowicach.
Trzymając się cały czas kursu na lewo wjechałem w ul. Czernichowską prowadzącą w kierunku centrum sołectwa. Przy w/w drodze, a dokładnie przy samym końcu jednej z jej przecznic (ul. Leśna), stoi, pośród drzew, stara drewniana chałupa z 1826 roku. Dojazd do niej wymaga nadłożenia jedynie kilkudziesięciu metrów. Przyjemny zjazd do centrum Pisarzowic obfitował również w piękne widoki na szczyty Beskidu Małego (Foto 17). Z głównej drogi prowadzącej do Bielska wjechałem ponownie na niebieski szlak i poprzez Kozy wróciłem do domu.
Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Podróż w trzech smakach. Przepyszne opowieści z Buenos Aires, Nowego Jorku i Berlina
29.90 zł
-33% 20.03 zł

Inne trasy rowerowe w sezonie 2012
Wycieczka rowerem wzdłuż Doliny Żylicy w Kotlinie ŻywieckiejWyprawa rowerem na Trzy Kopce Wiślańskie (810 m) w Beskidzie ŚląskimWyprawa rowerem na Orłową (813 m) w Beskidzie ŚląskimRowerem na Przełęcz Karkoszczonka i Salmopol w Beskidzie ŚląskimWyprawa rowerem na Leskowiec (922 m) w Beskidzie MałymWyprawa rowerem na Barania Górę (1220 m) w Beskidzie ŚląskimWyprawa rowerem na Magurę (1109 m) w Beskidzie ŚląskimRekomendacja strony
Spodobała Ci się relacja z wycieczki? Podziel się nią z innymi i dodaj ją do:




Komentarze ( 0 )
Nie bądź obojętny! Wyraź swoją opinię na temat artykułu Dodaj komentarz