górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Turystyka rowerowa » Wycieczki rowerowe » Sezon 2010

#droga asfaltowa, #turystyczna

Wycieczka rowerem do Muzeum Zamkowego w Pszczynie

Długość: 45 km

Trudność: 4 / 5

Ślad trasy: Brak

Od jakiegoś czasu miałem w planach wybranie się rowerem do Pszczyny, aby zobaczyć ponownie tamtejszy, wspaniały park. Długo zastanawiałem się jak się tam dostać w najprzyjemniejszy sposób, tzn. omijając w większości ruchliwe drogi. Po analizie zdjęć satelitarnych okolic Pszczyny dotarło do mnie, że centrum miasta jest niespełna 6 km od czoła zapory w Zabrzegu. Tak więc od tej strony postanowiłem dotrzeć do Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

Mapa trasy rowerowej

Wyświetl większą mapę

Trasę nad zaporę w Goczałkowicach (Foto 1,2,3) pokonałem analogicznie jak to miało miejsce ostatnim razem. Dokładny opis przebiegu trasy możecie przeczytać w jednej z wcześniejszych relacji z 2005 roku: Zabrzeg: Jezioro Goczałkowickie.

Dojechanie do zapory zajęło mi około 1 godzinę spokojnej jazdy. Widoczną na zdjęciu 1 ścieżką wjechałem na czoło zapory i udałem się w kierunku śluz. Wprost z czoła zapory zjechałem na ul. Jeziorną w Zabrzegu, mijając po drodze nader skromne Centrum Edukacji Technicznej dla dzieci (Foto 4). Od tego miejsca do zamku w Pszczynie jest dokładnie 5.5 km.

Fotogaleria 1

Czoło zapory w Goczałkowicach - widok z drogi dojazdowejBramka jeszcze do niedawna broniąca dostępu do śluz zaporyAutor strony na czole zapory w GoczałkowicachSkromne Centrum Edukacji Technicznej tuż przy zaporze

W początkowym etapie jechałem mało ruchliwym odcinkiem w/w ulicy. Niestety za skrzyżowaniem z ul. Górską ruch się zwiększył, ale droga jest na tyle szeroka (Foto 6), że mogą się bez problemu minąć jednocześnie dwa auta i rowerzysta. W trakcie jazdy okazało się, że odcinek ten stanowi fragment tzw. Wiślanej Trasy Rowerowej (Foto 7).

Fotogaleria 2

Połączenie drogi na zaporze z ul. Jeziorną w ZabrzeguUlica Jeziorna prowadząca w kierunku PszczynyWedług tabliczki przy drodze jedziemy fragmentem Wiślanej Trasy Rowerowej

Po ok. 3.5 km dotarłem do skrzyzowania z ul. Cieszyńską w Pszczynie i skręciłem w prawo. Niestety od tego miejsca zaczyna się niejako centrum miasta i ruch był wyraźnie duży, nawet jak na niedzielę. Chodnikiem wzdłuż wymienionej ulicy dotarłem do ronda, na którym skręciłem w lewo w ul. Bielską. Po pokonaniu kolejnych 500 metrów skręciłem w prawo w ul. Wojska Polskiego, która prowadzi wprost na rynek Pszczyny (Foto 8,9), przy którym stoi także Muzeum Zamkowe (Foto 10).

Fotogaleria 3

Brama Wybrańców przy Muzeum Zamkowym w PszczynieKościół parafialny Parafii Ewangelicko-Augsburskiej oraz Ratusz w PszczynieAutor strony przy Muzeum Zamkowym w Pszczynie

Pomimo, że nie doskwierał nadmierny upał udałem się z ochotą do pobliskiego, ogromnego parku. Pośród malowniczych alejek, wokół rozlewiska rzeki Pszczynki (Foto 12,13) mogłem odpocząć nieco w cieniu drzew. Po chwilowej przerwie udałem się na dokładniejsze rozeznanie parku. Na jego terenie możemy natrafić na malownicze mosty łukowe, zabytkowe budowle małej architektury jak Lodownia (Foto 14) czy groby książęce Anhaltów (Foto 11).

Fotogaleria 4

Zabytkowy cmentarz książąt pszczyńskich AnhaltówJedna z kilku malowniczych alejek w Parku PszczyńskimJeden z kilku sztucznych stawów w parku zamkowymZabytkowa Lodownia w parku zamkowym w PszczynieChyba największa atrakcja dla dzieci - mozliwość karmienia kaczek

Park zamkowy to wspaniałe miejsce na odpoczynek, randkę z ukochaną czy też wycieczkę rowerową z dziećmi. Te ostatnie na pewno docenią możliwość dokarmiania kaczek pływających po rozlewisku (Foto 15). Szczerze polecam.

Rekomendacja strony

Spodobała Ci się relacja z wycieczki? Podziel się nią z innymi i dodaj ją do:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter

Komentarze ( 1 )

Nie bądź obojętny! Wyraź swoją opinię na temat artykułu Dodaj komentarz

Avatar

01.02.2014 - 07:35 marecki napisał:

Proponuję korektę trasy w Pszczynie - z ul. Zdrojowej nie skręcamy w prawo w Cieszyńską, ale jedziemy prosto, w kierunku pola golfowego. Tak jest ... Rozwińznacznie przyjemniej i bezpieczniej! Przejeżdżamy ścieżką obok pola golfowego, mijamy Zagrodę Żubrów, potem przejście dla pieszych i mamy Park w Pszczynie :)
Zwiń ^