górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Turystyka rowerowa » Wycieczki rowerowe » Sezon 2010

#droga gruntowa, #górska mtb

Wyprawa rowerem na Czantorię Wielką (995 m) w Beskidzie Śląskim

Długość: 18 km

Trudność: 5 / 5

Ślad trasy: Brak

Kontynuując motyw powrotów do dawno nie odwiedzanych miejsc, zaraz po wczorajszym wypadzie rowerowym na Równicę (885 m), zacząłem planowanie wypadu na kolejną górę - Czantorię Wielką (995 m). Choć mieszkam niedaleko, moja ostatnia wizyta tutaj miała miejsce chyba jeszcze w szkole podstawowej.

Mapa trasy rowerowej

Wyświetl większą mapę

Bezowocne szukanie informacji w internecie o najlepszej trasie do podjazdu rowerem na w/w szczyt sprawiły, że oparłem się tylko na analizie profilu tras na mapach oraz w programie Goole Earth. Wybór padł na podjazd niebieskim szlakiem od strony dzielnicy Poniwiec.

Tak samo, jak dzień wcześniej, wystartowałem spod Szpitala Reumatologicznego przy ul. Sanatoryjnej i skierowałem się w kierunku ul. Skalica. Skręciłem w prawo, przejechałem przez most nad Wisłą i dojechałem do drogi prowadzącej w kierunku Wisły. Na skrzyżowaniu przeciąłem w/w drogę i wjechałem w ul. Akacjową w dzielnicy Ustoń - Poniwiec. Po około 1 km jazdy skręciłem, zgodnie z drogowskazem, w lewo na niebieski szlak.

Fotogaleria 1

Niebieski szlak prowadzący w kierunku Czantorii WielkiejStan niebieskiego szlaku na szerszym jego odcinkuAutor strony podczas wspinaczki niebieskim szlakiemOstatnie kilkaset metrów niebieskigo szlaku przed szczytemJedna z kilku niespodzianek na niebieskim szlaku

Już na samym początku okazało się, że biegnący gęstym lasem niebieski szlak (Foto 1) jest dość stromy i służy do zwózki ścinanych drzew. Świadectwem tego były liczne, lużno leżące kamienie oraz ziemia rozjeżdzona przez ciągnik (Foto 2). Niestety większość szlaku musiałem podprowadzać rower. Na dodatek ostatni kilometr szlaku zamienił się w wąską ścieżkę (Foto 4) pełną niespodzianek w postaci powalonych drzew (Foto 5) oraz płynących strumyczków.

Po 1.5 godziny i 3 km wspinaczki dotarłem w końcu do czeskiego schroniska turystycznego pod Czantorią Wielką (Foto 7). Następnie przejechałem kolejne 500 metrów niebieskim/czarnym szlakiem (Foto 8) i dotarłem na sam szczyt Czantorii Wielkiej (Foto 10,11).

Fotogaleria 2

Mały bufet tuż przy skrzyżowaniu szlakówCzeskie chronisko na grzbiecie Czantorii WielkiejSzlak prowadzący w kierunku szczytu Czantorii Wielkiej

Piękna pogoda, możliwość dotarcia na szczyt wyciągiem krzesełkowym oraz atrakcja w postaci 30 metrowej wieży widokowej (Foto 9) sprawiły, że na szczycie był istny natłok turystów (Foto 12). Zrobienie sobie zdjęcia na tle drogowskazu nastręczyło trochę problemu, gdyż nagle wszyscy zapragnęli mieć także takie zdjęcie.

Fotogaleria 3

Wieża widokowa na szczycie Czantorii WielkiejAutor strony na szczycie Czantorii WielkiejDrogowskaz na szczycie Czantorii WielkiejTłumy turystów zmierzające na szczyt od strony wyciągu krzesełkowegoSzlak prowadzący w kierunku czeskiego schroniska

Po krótkim odpoczynku i sesji zdjęciowej zawróciłem w kierunku czeskiego schroniska i dalej czarnym szlakiem (Foto 14) udałem się w kierunku Małej Czantorii (866 m). Droga okazała się wspaniała widokowo (Foto 15). Po około 1 km jazdy dotarłem do miejsca gdzie rozpostarła się przede mną rozległa panorama na Małą Czantorię oraz Ustroń i okolice (Foto 16).

Fotogaleria 4

Czarny szlak prowadzący w kierunku Małej CzantoriiPanorama na Ustroń i okolice z czarnego szlakuPanorama z czarnego szlaku w kierunku Małej Czantorii

Ostatecznie zrezygnowałem z podjazdu na Małą Czantorię i odbiłem w prawo w tzw. ścieżkę rycerską (Foto 18) prowadzącą w kierunku Ustronia. Niestety w końcowym etapie szlak okazał się być dość kamienisty i trochę stromy, ale już od ośrodka Poniwiec SPA&SKY biegła już asfaltowa droga (Foto 19), czyli ul. Akacjowa, od której odbijałem wcześniej na niebieski szlak.

Fotogaleria 5

Autor strony na czarnym szlakuŚcieżka rycerska prowadząca w kierunku UstroniaŚcieżka rycerska prowadząca w kierunku Ustronia

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Spodobała Ci się relacja z wycieczki? Podziel się nią z innymi i dodaj ją do:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter

Komentarze ( 3 )

Nie bądź obojętny! Wyraź swoją opinię na temat artykułu Dodaj komentarz

Avatar

15.04.2016 - 13:18 Gość napisał:

spoko strona właśnie wybieram się na Czantorie

Avatar

16.04.2016 - 20:17 Gość3 napisał:

Wczoraj wjeżdżałem na Czantorię niebieskim szlakiem .Większość szlaku da się wjechać ale już niedaleko wjazdu na polanę gdzie jest schronisko ... Rozwińsą dwa powalone drzewa i na dodatek kładą tam jakieś kable .Od góry wjeżdżała tam chyba koparka bo ziemia jest cała zorana ,że trudno było nawet rower wepchać .Da się ,ja dałem radę ale jak możesz to poczekaj aż pokończą te roboty ziemne.
Zwiń ^

Avatar

10.05.2016 - 22:05 Rangerski napisał:

Dzisiaj zrobiłem tą trasę tylko w odwrotnym kierunku, tzn wjazd szlakiem rycerskim, a zjazd niebieskim. Niestety zaczął padać deszcz i zalic ... Rozwińzyłem glebę na stromym kawałku zaraz za dolną stacją wyciągu. W związku z tym momentami prowadziłem, ale na suchym całość spokojnie do przejechania na HT. Polecam ten wariant.
Zwiń ^