górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Turystyka rowerowa » Wycieczki rowerowe » Sezon 2010

#droga asfaltowa, #górska mtb

Wyprawa rowerem na Równicę (885 m) w Beskidzie Śląskim

Długość: 16 km

Trudność: 3 / 5

Ślad trasy: Brak

Poprawa pogody w końcu pozwoliła na kolejny wypad rowerem. Tym razem postanowiłem zdobyć, po kilku latach nieobecności, Równicę (885 m). Pierwotnie zamierzałem spróbować podjazdu żółtym szlakiem od strony wsi Lipowiec, jednak zrezygnowałem i obrałem wariant asfaltem od strony Ustronia. Tym razem, aby uniknąć niespodzianek, dzień przed wypadem zrobiłem mały przegląd sprzętu.

Mapa trasy rowerowej

Wyświetl większą mapę

Przyznaję, że poszedłem nieco na łatwiznę, bo zapakowałem rower do auta i przyjechałem do Ustronia. Po 15 minutach szukania wolnego miejsca do zaparkowania ruszyłem w drogę, startując od skrzyżowania ul. Szpitalnej z ul. Sanatoryjną. Droga okazała się wspaniała widokowo (Foto 4). Po prawej miałem okazję oglądać piekną panoramę na Czantorię Wielką (995 m) oraz Czantorię Małą (866 m). Po niespełna 3 km jazdy rowerem dotarłem do skrzyżowania z ul. Skalica, skręciłem w lewo i rozpocząłem 5 km podjazd pod Równicę.

Fotogaleria 1

Sanatorium i szpital uzdrowiskowy RównicaParafia rzymsko-katolicka Św. Brata AlbertaUl. Sanatoryjna prowadząca w kierunku podjazdu na RównicęPanorama na Czantorię Wielką i Czantorię Małą z ul. Santoryjnej

Droga, poza krótkim brukowanym fragmentem, jest asfaltowa i osłonięta przed słońcem, więc jechało się całkiem przyjemnie (Foto 5,6). Niestety jedynym mankamentem podczas wspinaczki okazały się kawalkady samochodów jadące co jakiś czas do góry i pozostawiające po sobie nieprzyjemny zapach spalin.

Wyjazd rowerem na szczyt Równicy zajął mi dokładnie godzinę spokojnej jazdy, chyba nawet bardzo spokojnej, bo tuż przed szczytem zostałem wyprzedzony przez kilku szkrabów na rowerach. Po dotarciu na górę ujrzałem ogrom samochodów (Foto 8) i ludzi, a także zostałem uraczony rozbrzmiewającą z głośnika, na całą okolicę, muzyką.

Fotogaleria 2

Droga prowadząca na szczyt RównicyDroga prowadząca na szczyt RównicyAutor strony podczas podjazdu na RównicęOstatnie metry przed schroniskiem i pierwsze samochody 'turystów'Widok z drogi na Czantorię Wielką, w dole Extreme ParkParking oraz Schronisko górskie PTTK na Równicy

Równica to dobre miejsce, aby wybrać się tam ze swoimi pociechami gdzyż na szczycie mamy oprócz Schroniska Górskiego PTTK (Foto 10) także Extreme Park, Park Linowy oraz Leśny Park Niespodzianek. Od parkingu na Równicy do szczytu jest jeszcze kilkadziesiąt metrów. Podjazd tam jest bardzo trudny, więc musiałem wgramolić się tam na nogach. Przy okazji znowu niestety podskoczyło mi ciśnienie na widok porozrzucanych wszędzie śmieci - widać je dokładnie na jednym ze zdjęć (Foto 10). Po prostu brak słów!

Fotogaleria 3

Panorama ze szczytu Równicy w kierunku na Czantorię WielkąAutor strony na szczycie Równicy (885 m)Panorama w kierunku Brennej z drugiej strony szczytu Równicy

Ze stromej polany pod szczytem rozpościera się piękna panorama na Czantorię Wielką i okolice (Foto 11). Czyż może być coś przyjemniejszego dla oka? Z kolei z samego, zalesionego już wierzchołka Równicy można zobaczyć jeszcze panoramę w kierunku Brennej (Foto 13).

Filmoteka

Miniatura klipu video

Po kilkunastu minutach odpoczynku i upajania się panoramami Beskidów rozpocząłem ekscytujący, pełen ostrych zakrętów, zjazd rowerem w kierunku Ustronia, wyprzedzając nawet po drodze niektóre, zjeżdzające samochody.

Dotarcie do ul. Sanatoryjnej zajęło mi około 6 minut, niezbyt szaleńczej jazdy. Polecam wszystkim mniej zaprawionym kolarzom jako dobrą rozgrzewkę.

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Spodobała Ci się relacja z wycieczki? Podziel się nią z innymi i dodaj ją do:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter

Komentarze ( 0 )

Nie bądź obojętny! Wyraź swoją opinię na temat artykułu Dodaj komentarz