górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Turystyka rowerowa » Wycieczki rowerowe » Sezon 2008

#droga gruntowa, #górska mtb

Wyprawa rowerem na Błatnią (917 m) w Beskidzie Śląskim

Długość: 25 km

Trudność: 5 / 5

Ślad trasy: Brak

To drugi z wypadów rowerowych odbytych przeze mnie na tegorocznym urlopie i zarazem pierwszy nie w pełni udany. Piszę nieudany w sensie - nie przebiegający zgodnie z ustalonym wcześniej planem. Postanowiłem "zaatakować" Błatnią (917 m) od punktu szczytowego pętli nad Doliną Wapienicy, zaliczając po drodze górę Stołów.

Mapa trasy rowerowej

Wyświetl większą mapę

Po zapoznaniu się ze zdjęciami satelitarnymi terenu wyruszyłem w drogę nie przeczuwając nic niepokojącego. Po dotarciu rowerem na szczyt w/w pętli rozpocząłem podjazd pod Stołów (1035 m). Już pierwsze metry pokazały, że nie będzie to takie proste. Droga na sam szczyt góry to nieco ponad 1 km, ale jej nachylenie i stan nie pozwala na chodzenie, nie mówiąc o jeździe rowerem (Foto 1,2). Na dodatek droga była jakiś czas temu "poprawiana" przez leśników. Po drodze napotkałem na tylko jedno płaskie miejsce na odpoczynek, tj. w miejscu rozwidlenia szlaku (Foto 2,3). W tym miejscu obrałem kierunek na lewo.

Wypychanie roweru na szczyt góry zajęło mi dokładnie godzinę, wliczając kilkanaście przerw na odpoczynek i zdjęcia. Nie wspomnę o żarze, który lał się z nieba - było dokładnie samo południe. Zrezygnowany i wyczerpany dotarłem szczęśliwie do skrzyżowania z żółtym szlakiem prowadzącym do schroniska na Błatniej (Foto 5).

Fotogaleria 1

Początek stromej drogi na StołówJedyne rozwidlenie drogi oraz płaskie miejsce na odpoczynekAutor strony podczas zdobywania góry StołówOstatnie kilkanaście metrów szlaku przed szczytem górySzlak prowadzący w kierunku schroniska na Błatniej

Dalsza droga również nie należała do łatwych, pomimo iż łagodnie opadała w kierunku Błatniej, gdyż miejscami szlak był usłany dużymi kamieniami i stromymi zjazdami. Po niespełna 1.5 km jazdy rowerem dotarłem do ogromnej polany z charakterystycznym kopcem i zarazem najpiękniejszego miejsca widokowego na trasie (Foto 7,8). Rozpościera się stąd wspaniała panorama na dalszą część Beskidu Śląskiego, w tym Równicę (885 m) (Foto 9).

Fotogaleria 2

Szlak prowadzący w kierunku schroniska na BłatniejPolana oraz kopiec widokowy na szczycie BłatniejAutor strony w najpiękniejszym miejscu widokowym na trasiePanorama z łąki na dalszą część Beskidu Śląskiego

Schronisko na Błatniej (Foto 11) znajduje się około 500 metrów od w/w polany. Od schroniska rozchodża się promieniście szlaki m.in. do Brennej, Jaworza Nałęże, Wapienicy oraz Klimczoka. Udając się czerwonym szlakiem w kierunku na Jaworze Nałęże, kilkanaście metrów poniżej schroniska natkniemy się na gospodarstwo agroturystyczne "Ranczo Błatnia" (Foto 12) oferujące różnorodne atrakcje, głównie dla najmłodszych.

Fotogaleria 3

Autor strony na szczycie BłatniejSchronisko górskie na BłatniejGospodarstwo agroturystyczne Ranczo BłatniaSzlak prowadzący do Siodła Pod PrzykrąKonie pasące się przy szlakuSiodło Pod Przykrą

Po powrocie pod schronisko i krótszej przerwie obrałem kierunek na Wapienicę. Niebieski szlak, aż do Siodła Pod Przykrą (Foto 15), prowadził miejscami dość stromo w dół (Foto 13). Po obraniu kierunku na wprost przez jakieś 2.5 km, jechałem bardzo błotnistą drogą przez gęsty las. Tuż przed szczytem Wysokie (756 m) skręciłem w prawo w jeszcze bardziej zabłocony i stromy dukt, którym dojechałem do trasy powrotnej z pętli nad Doliną Wapienicy. Wyprawę rowerową zakończyłem na parkingu przy ul. Tartacznej.

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Spodobała Ci się relacja z wycieczki? Podziel się nią z innymi i dodaj ją do:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter

Komentarze ( 3 )

Nie bądź obojętny! Wyraź swoją opinię na temat artykułu Dodaj komentarz

Avatar

11.01.2019 - 11:53 Slavoog napisał:

Czy z perspektywy czasu nie bylo by latwiej na podjazdach, zwlaszcza w początkowej fazie, jechać w odwrotnej kolejności czyli przykra, blatnia, stołów?

Avatar

14.01.2019 - 20:17 simasted napisał:

Sam zastanawiam się co mnie wtedy podkusiło, aby obrać ten kierunek. Nie znałem chyba jeszcze narzędzi do sprawdzenia profilu trasy. Poka ... Rozwińzany podjazd to dobra alternatywa do zjazdu dla amatorów mocnych wrażeń. Planuję odświeżyć tą trasę - może w tym roku się uda.
Zwiń ^

Avatar

14.01.2019 - 21:47 Slavoog napisał:

Tak sobie później pomyślałem, że może to nie jest zła opcja, na początku się trochę pomęczyć ale potem spokojnie można sobie zjeżdżać szc ... Rozwińzytami i podziwiać widoki. Planuje na wiosnę taki wypad się się zastanawiam nad kierunkiem. p.s. - dzięki za odpowiedź
Zwiń ^