górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Turystyka rowerowa » Wycieczki rowerowe » Sezon 2008

Wyprawa rowerem na Błatnią (917 m) w Beskidzie Śląskim

29 lipca 2008

Trudność trasy: 5/5

Długość:

25 km

Typ trasy:

górska / mtb

Przebieg trasy:

Bielsko-Biała (Wapienica Górna) → Stołów (1035 m) → Błatnia (917 m) → Przykra (824 m) → Bielsko-Biała (Wapienica Górna)

To drugi z wypadów rowerowych odbytych przeze mnie na tegorocznym urlopie i zarazem pierwszy nie w pełni udany. Piszę nieudany w sensie - nie przebiegający zgodnie z ustalonym wcześniej planem. Postanowiłem "zaatakować" Błatnią (917 m) od punktu szczytowego pętli nad Doliną Wapienicy, zaliczając po drodze górę Stołów.

Mapa trasy rowerowej

Wyświetl większą mapę »

Po zapoznaniu się ze zdjęciami satelitarnymi terenu wyruszyłem w drogę nie przeczuwając nic niepokojącego. Po dotarciu rowerem na szczyt w/w pętli rozpocząłem podjazd pod Stołów (1035 m). Już pierwsze metry pokazały, że nie będzie to takie proste. Droga na sam szczyt góry to nieco ponad 1 km, ale jej nachylenie i stan nie pozwala na chodzenie, nie mówiąc o jeździe rowerem (Foto 1,2). Na dodatek droga była jakiś czas temu "poprawiana" przez leśników. Po drodze napotkałem na tylko jedno płaskie miejsce na odpoczynek, tj. w miejscu rozwidlenia szlaku (Foto 2,3). W tym miejscu obrałem kierunek na lewo.

Wypychanie roweru na szczyt góry zajęło mi dokładnie godzinę, wliczając kilkanaście przerw na odpoczynek i zdjęcia. Nie wspomnę o żarze, który lał się z nieba - było dokładnie samo południe. Zrezygnowany i wyczerpany dotarłem szczęśliwie do skrzyżowania z żółtym szlakiem prowadzącym do schroniska na Błatniej (Foto 5).

Fotogaleria 1

Początek stromej drogi na StołówJedyne rozwidlenie drogi oraz płaskie miejsce na odpoczynekAutor strony podczas zdobywania góry StołówOstatnie kilkanaście metrów szlaku przed szczytem górySzlak prowadzący w kierunku schroniska na Błatniej

Dalsza droga również nie należała do łatwych, pomimo iż łagodnie opadała w kierunku Błatniej, gdyż miejscami szlak był usłany dużymi kamieniami i stromymi zjazdami. Po niespełna 1.5 km jazdy rowerem dotarłem do ogromnej polany z charakterystycznym kopcem i zarazem najpiękniejszego miejsca widokowego na trasie (Foto 7,8). Rozpościera się stąd wspaniała panorama na dalszą część Beskidu Śląskiego, w tym Równicę (885 m) (Foto 9).

Fotogaleria 2

Szlak prowadzący w kierunku schroniska na BłatniejPolana oraz kopiec widokowy na szczycie BłatniejAutor strony w najpiękniejszym miejscu widokowym na trasiePanorama z łąki na dalszą część Beskidu Śląskiego

Schronisko na Błatniej (Foto 11) znajduje się około 500 metrów od w/w polany. Od schroniska rozchodża się promieniście szlaki m.in. do Brennej, Jaworza Nałęże, Wapienicy oraz Klimczoka. Udając się czerwonym szlakiem w kierunku na Jaworze Nałęże, kilkanaście metrów poniżej schroniska natkniemy się na gospodarstwo agroturystyczne "Ranczo Błatnia" (Foto 12) oferujące różnorodne atrakcje, głównie dla najmłodszych.

Fotogaleria 3

Autor strony na szczycie BłatniejSchronisko górskie na BłatniejGospodarstwo agroturystyczne Ranczo BłatniaSzlak prowadzący do Siodła Pod PrzykrąKonie pasące się przy szlakuSiodło Pod Przykrą

Po powrocie pod schronisko i krótszej przerwie obrałem kierunek na Wapienicę. Niebieski szlak, aż do Siodła Pod Przykrą (Foto 15), prowadził miejscami dość stromo w dół (Foto 13). Po obraniu kierunku na wprost przez jakieś 2.5 km, jechałem bardzo błotnistą drogą przez gęsty las. Tuż przed szczytem Wysokie (756 m) skręciłem w prawo w jeszcze bardziej zabłocony i stromy dukt, którym dojechałem do trasy powrotnej z pętli nad Doliną Wapienicy. Wyprawę rowerową zakończyłem na parkingu przy ul. Tartacznej.

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Okładka książki

Beskid Śląski. Mapa Compass 1:50 000

9.00 zł

-14%    7.65 zł

Rekomendacja strony

Spodobała Ci się relacja z wycieczki? Podziel się nią z innymi i dodaj ją do:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter

Komentarze ( 0 )

Nie bądź obojętny! Wyraź swoją opinię na temat artykułu Dodaj komentarz »