górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Turystyka rowerowa » Wycieczki rowerowe » Sezon 2008

#droga mieszana, #górska mtb

Trasa rowerowa nad Doliną Wapienicy w Bielsku-Białej

Długość: 11 km

Trudność: 3 / 5

Ślad trasy: Brak

Wykorzystując piekną pogodę postanowiłem wybrać się rowerem, po bardzo długiej przerwie, do Doliny Wapienicy. Wedle znalezionych informacji jest to najdłuższa dolina w obrębie Bielska-Białej i leży pomiędzy szczytami Szyndzielni (1026 m), Trzech Kopców, Palenicy (688 m) i Błatniej (917 m). To drugie, po Błoniach, najczęściej odwiedzane miejsce przez sobotnio-niedzielnych spacerowiczów. Przebiega tędy kilka ścieżek spacerowych, a wśród nich jedna idealna na wycieczkę rowerową dla słabszych kondycyjnie.

Mapa trasy rowerowej

Wyświetl większą mapę

Wycieczkę rowerową rozpocząłem od niewielkiego parkingu przy ul. Tartacznej, gdzie rozpoczyna się główna ścieżka spacerowa. Aby się tutaj dostać samochodem od centrum Bielska-Białej należy kierować się do Wapienicy, a następnie skręcić w lewo w ul. Zapora.

Fotogaleria 1

Ścieżka w początkowym etapieWidok na zaporę im. Ignacego Mościckiego ze ścieżki spacerowej

Mocno podziurawiona asfaltowa ścieżka już od pierwszych metrów biegnie lasem (Foto 1) i przez pierwsze 1.3 km przebiega prawie płasko, dopiero w miejscu rozwidlenia (pojechałem prosto) zaczyna się lekki podjazd. Po jego pokonaniu dojeżdżam do zapory im. Ignacego Mościckiego (Foto 2). Kawałek od drogi, tuż przy zaporze stoi niewielki drewniany domek, tzw. Krzywa Chata, w którym znajduje się bufet, kawiarnia oraz centrum nurkowe.

Fotogaleria 2

Fragment drogi w poźniejszym etapiePiękna lesniczówka tuż przy drodzeNiewielka polana w punkcie szczytowym pętliPanorama na zaporę oraz Bielsko-Białą z jedynego miejsca widokowego trasyAutor strony w punkcie szczytowym pętli

Ruszyłem dalej i po chwili dotarłem do rozwidlenia drógi, na którym odbiłem w lewo. W tym miejscu zaczyna i kończy się omawiana pętla nad Doliną Wapienicy. Od tego miejsca droga jeszcze przez jakieś 1.5 km posiada nawierzchnię asfaltową. Po drodze minąłem jeszcze piękną leśniczówkę (Foto 5) i, po około 25 minut spokojnej jazdy rowerem, dojechałem do mostku nad potokiem Barbara.

Filmoteka

Miniatura klipu video

Kolejne 2.5 km trasy to miejscami ostry, kamienisty podjazd (Foto 4), pozbawiony niestety miejsc widokowych. Zdobycie najwyższego punktu trasy, na wysokości 700 m (Foto 6) zajęło mi około 30 minut.

Po chwili odpoczynku rozpocząłem 1.5 kilometrowy, ostry i pełen zakrętów zjazd. Po pokonaniu rowerem około 800 metrów zatrzymałem na chwilę, aby nasycić oczy panoramą Doliny Wapienicy oraz Bielska-Białej (Foto 7).

Od szczytu pętli do wymienionego wcześniej rozwidlenia dróg, gdzie rozpoczyna i kończy się trasa jest ok. 2.5 km. Przebieg zjazdu można obejrzeć na filmie powyżej. Dalsza część drogi prowadziła już asfaltem w kierunku parkingu. Polecam wszystkim entuzjastom pedałowania.

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Spodobała Ci się relacja z wycieczki? Podziel się nią z innymi i dodaj ją do:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter

Komentarze ( 2 )

Nie bądź obojętny! Wyraź swoją opinię na temat artykułu Dodaj komentarz

Avatar

08.02.2013 - 22:09 Arteneire napisał:

Ja też złapałem kapcia zjeżdżając z pętli. Trasa ma dwa warianty - w najwyższym punkcie można było wybrać bardzo stromy podjazd. Zbadałem g ... Rozwińo z nadzieją na napotkanie szlaku prowadzącego na Błatnią (niestety, na nadziei się skończyło). Poza paroma ładnymi widokami nie znalazłem tam niczego ciekawego.
Zwiń ^

Avatar

10.02.2013 - 09:49 simasted napisał:

W najwyższym punkcie pętli idą w górę dwie drogi. Ja kiedyś obadałem lewą odnogę, która prowadzi pod szczyt góry Stołów i dochodzi potem do żół ... Rozwińtego szlaku prowadzącego na Błatnią. Niestety do samego szczytu Stołowa musiałem wypychać rower. Zjazd ze Stołowa w kierunku pętli do raczej coś dla fanów stylu Enduro.
Zwiń ^