górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Turystyka rowerowa » Wycieczki rowerowe » Sezon 2007

#droga gruntowa, #górska mtb

Wyprawa rowerem na Kozią Górę (683 m) w Beskidzie Śląskim

Długość: 12 km

Trudność: 3 / 5

Ślad trasy: GPX

Na pierwszą rozgrzewającą, górską trasę tego roku postanowiłem wybrać jakiś szczyt, który będzie jednocześnie niezbyt wysoki i niedaleko od domu. Pomijając Dębowiec (502 m), który jest dla mnie raczej pagórkiem niż górą był tylko jeden taki szczyt - Kozia Góra (683 m). Sama trasa nie jest specjalnie trudna więc nadaje się doskonale nawet na popołudniowy wypad rowerem po pracy. Dodatkowym argumentem, którzy zaważył był fakt, że dosyć rzadko wybieram się rowerem na szczyt tej góry.

Mapa trasy rowerowej

Wyświetl większą mapę

Wyruszyłem z domu i skierowałem się w kierunku Cygańskiego Lasu. Aby się tu dostać należy, jadąc ul. Partyzantów (droga 942, Bielsko-Szczyrk), skręcić w prawo w ul. Długą, a następnie wedle drogi z pierwszeństwem przejazdu w ul. Olszówki, która zaprowadzi nas do celu. Przed końcowym przystankiem MZK linii nr 1 skręcamy w lewo w ul. Pocztową. Ulica ta biegnie wzdłuż Cygańskiego Lasu aż do Hotelu Probus, naprzeciw którego rozpoczyna się zielony szlak oraz droga transportowa na Kozią Górę (Foto 1).

Fotogaleria 1

Drogowskaz na początku drogi prowadzącej na Kozią GóręPoczątek drogi prowadzącej na Kozią Górę - jedziemy w prawoTrasa narciarska, którą będziemy się poruszać aż do schroniskaMiejsce w którym trasa narciarska spotyka się z żółtym szlakiemNajostrzejszy i najbardziej stromy zakręt na początku podjazdu

Ze szczytu Koziej Góry biegnie nartostrada (Foto 3), która jest również drogą transpotową do schroniska i to właśnie za jej pomocą dostałem się na górę. Po minięciu szlabanu, na rozwidleniu drogi skręciłem w prawo (Foto 2), zostawiając zielony szlak po lewej. Obrana szutrowa droga okazuje się bardzo przyjemna i pozbawiona na prawie całej długości większych kamieni (Foto 5). Podjazd w większości prowadzi leśnym duktem i jestem osłonięty przed słońcem, a po drodze mogę skorzystać z jednej z kilku ławek. Drogę w jednym z miejsc, tuż na początku podjazdu, przecina żółty szlak, który pomijamy! (Foto 4)

Fotogaleria 2

Ledwo widoczne pozostałości toru saneczkowego na stoku Koziej GóryAutor strony na rowerze w jednym z miejsc widokowych na trasieOstatni ostry podjazd rowerem na trasie, tuż przed schroniskiemPanorama na Bielsko-Białą oraz Beskid Mały z nartostradySchronisko Stefanka na szczycie Koziej Góry

Kilkadziesiąt metrów przed schroniskiem możemy obejrzeć panoramę Bielska-Białej oraz widok na fragment Beskidu Małego (Foto 7,9) i jest to jedno z nielicznych miejsc widokowych na Koziej Górze. Po drodze, pomiędzy drzewami, na jednym z ostrzejszych i bardziej stromych zakrętów (Foto 5), możemy dostrzeć pozostałości toru saneczkowego, który niegdyż był chlubą tego miejsca (Foto 6).

Fotogaleria 3

Autor strony z rowerem na szczycie Koziej GóryOstatnie metry podjazdu rowerem na szczyt Koziej GóryPanorama na Skrzyczne z niebieskiego szlaku na Koziej GórzeTabliczka informacyjna na szczycie Koziej GóryPozostałości toru saneczkowego na szczycie Koziej Góry

Po minięciu miejsca widokowego i pokonaniu bardziej stromego fragmentu (Foto 8) odbiłem w prawo na zielony szlak i przejeżdżając obok schroniska górskiego "Stefanka" (Foto 10) czekał mnie jeszcze dość krótki i kamienisty fragment (Foto 12) na sam szczyt Koziej Góry (Foto 11,14), nieco powyżej schroniska. Z góry pomiędzy drzewami możemy dostrzec również szczyt Skrzycznego (Foto 13) oraz zobaczyć ponownie resztki toru saneczkowego, który w tym miejscu się rozpoczynał (Foto 15).

Filmoteka

Miniatura klipu video

Długość podjazdu na szczyt (od Hotelu Probus) to około 2.5 km, a wyjazd rowerem na Kozią Górę zajął mi nieco ponad 30 minut. Na drogę powrotną wybrałem dokładnie tę samą trasę, którą tu wjechałem. Innym wariantem jest zjazd żółtym szlakiem w kierunku Cygańskiego Lasu lub niebieskim w kierunku Bystrej.

Aktualizacja:
Od 2015 roku z Koziej Góry można zjechać również jedną z kilku górskich ścieżek rowerowych Enduro Trails wytyczonych na jej zboczach.

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Spodobała Ci się relacja z wycieczki? Podziel się nią z innymi i dodaj ją do:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter

Komentarze ( 0 )

Nie bądź obojętny! Wyraź swoją opinię na temat artykułu Dodaj komentarz