górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Turystyka rowerowa » Wycieczki rowerowe » Sezon 2007

Trasa rowerowa na Wzgórze Trzy Lipki w Bielsku-Białej

8 czerwca 2007

Trudność trasy: 1/5

Długość:

5 km

Typ trasy:

turystyczna

Przebieg trasy:

Bielsko-Biała (Stare Bielsko) → Trzy Lipki (368 m) → Bielsko-Biała (Stare Bielsko)

Tym razem chciałem zaprezentować jedno z ciekawszych miejsc w Bielsku-Białej, a mianowicie wzgórze "Trzy Lipki" (386 m). Miejsce to znajduje się niedaleko Starego Bielska, bo jakieś 1.5 km, licząc od kościoła pod wezwaniem św. Stanisława przy ul. Jana III Sobieskiego. Warto w tym miejscu wspomnieć iż wymieniony kościół (Foto 2) jest zarazem jednym z najcenniejszych zabytków w Bielsku-Białej z wyjątkowym prezbiterium oraz cennymi polichromiami. Po więcej informacji na temat kościoła odsyłam bezpośrednio na stronę Parafii Św. Stanisława.

Mapa trasy rowerowej

Wyświetl większą mapę

Na wzgórze, w zależności od miejsca zamieszkania można dotrzeć rowerem na kilka sposobów. Jadąc od strony Komorowic i Hałcnowa najlepiej skorzystać w wytyczonego niebieskiego szlaku rowerowego wokół Bielska-Białej i z ul. Poligonowej wjechać na most biegnący nad drogą ekspresową i dalej ul. Pienińską. Z kolei mieszkańcy Wapienicy i Kamienicy mogą skorzystać z zielonego szlaku rowerowego Ratusz - wzgórze Trzy Lipki.

Fotogaleria 1

Pamiątkowy krzyż na szczycie wzgórzaKościół pod wezwaniem św. StanisławaKlasztor Sióstr RedemptorystekCokół krzyża z wyrytymi słowami Jana Pawła IIAutor strony na wzgórzu

Osobiście wybieram trasę nieco na skróty i z ronda na Hulance zjeżdżam w kierunku Starego Bielska, pod kościół św. Stanisława. Na najbliższym skrzyżowaniu skręcam w prawo w ul. Nad Potokiem, przejeżdżam pod wiaduktem i po jakiś 300 metrach skręcam w lewo, w drugą, boczną przecznicę (ul. Portowa). Wąska droga przez nieco ponad 1 km pnie się w górę aż do prowizorycznego parkingu samochodowego w pobliżu szczytu wzgórza. Mniej wprawnym rowerzystom wyjazd na wysokość 386 m powinien zająć góra 10 minut. Po drodze mijam jeszcze klasztor Sióstr Redemptorystek (Foto 3) i już jestem na miejscu.

Fotogaleria 2

Kawałek panoramy ze wzgórza

Wzgórze "Trzy Lipki" dzięki swemu położeniu oraz braku wysokiej roślinności pozwala na obejrzenie przepięknej panoramy okolic z jego szczytu w promieniu niemal 360o. Fragment panoramy (zaledwie 90o) w kierunku na Beskid Mały oraz Beskid Śląski można zobaczyć poniżej (Foto 6). Przy dobrej pogodzie można dostrzec stąd podobno nawet szczyty Beskidu Żywieckiego oraz Tatr. Z kolei patrząc w kierunku przeciwnym ujrzymy delikatne zarysy Jeziora Goczałkowickiego.

Fotogaleria 3

Stary bunkier na wzgórzu Trzy Lipki

Na wzgórzu od 26 listopada 2001 roku stoi okazały, 40 metrowy metalowy krzyż (Foto 1). Na jego cokole możemy przeczytać wyryte słowa papieża Jana Pawła II (Foto 4). Zainteresowani dokładną historią tego miejsca oraz legendami, które o nim krążą mogą poczytać informacje oraz obejrzeć zdjęcia, które znajdują się w gablocie nieopodal krzyża.

Po nasyceniu oczu pięknymi widokami wracam na drogę i udaję się w kierunku ekspresówki S1, skręcam w lewo, w ul. Pienińską i po małym zjeździe odbijam w prawo w szutrową drogę. Po kilkudziesięciu metrach, tuż przy drodze natrafiam na stary bunkier (Foto 7) z czasów II Wojny Światowej. Wszystko to sprawia, że jest to wspaniałe miejsce na krótką wycieczkę rowerową lub nawet popołudniowy spacer.

Rekomendacja strony

Spodobała Ci się relacja z wycieczki? Podziel się nią z innymi i dodaj ją do:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter

Komentarze ( 0 )

Nie bądź obojętny! Wyraź swoją opinię na temat artykułu Dodaj komentarz