górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Turystyka rowerowa » Wycieczki rowerowe » Sezon 2005

Trasa rowerowa z Bielska-Białej nad Jezioro Goczałkowickie

29 maja 2005

Trudność trasy: 3/5

Długość:

35 km

Typ trasy:

turystyczna

Przebieg trasy:

Bielsko-Biała → Mazańcowice → Ligota → Zabrzeg (Jez. Goczałkowickie) → Ligota → Mazańcowice → Bielsko-Biała

Jakiś czas temu w Kronice Beskidzkiej, lokalnym tygodniku, ukazywał się pewien cykl artykułów ("Rowerem po Bielskiem") prezentujących ciekawe trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej dla maniaków dwóch kółek. Jedna z nich prowadziła nad Jezioro Goczałkowickie. Ponieważ niemiałem okazji zobaczyć go z bliska bez zastanowienia postanowiłem się tam wybrać.

Mapa trasy rowerowej

Wyświetl większą mapę

Mapka PDF

Mapka PDF trasy rowerowej

Wycieczkę rowerową rozpocząłem od kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku. Na początku czekał mnie jeszcze tylko jeden stromy podjazd i dalej droga prowadziła z górki aż do Makro. Po przejechaniu pod drogą szybkiego ruchu Bielsko-Cieszyn, droga z czterech pasów zmienia się w zwykła drogę jakie wiodą zwykle wśród okolicznych wiosek. Od tego momentu robi się płasko, ruch samochodów jest niewielki także dalsza podróż przebiega sprawnie. Szybko przejeżdżam rowerem przez Mazańcowice i jadę dalej w kierunku Ligoty.

Jak podaje artykuł z Kroniki Beskidzkiej w centrum Ligoty można obejrzeć zabytkowy dwór, ale rezygnuję i jadę dalej. Po minięciu kościoła w Ligocie dojeżdżam do skrzyżowania, na którym skręcam w prawo obierając kierunek na Zabrzeg. Dalsza część drogi prowadzi pośród ogromnej ilości stawów hodowlanych (Foto 4) - to tak zwany "Żabi kraj". Na rozjeździe, przed wjazdem do Zabrzegu, skręcam w lewo w ul. Sikorskiego (Foto 3) i przejeżdżam pod torami kolejowymi. Dojechawszy do skrzyżowania odbijam w lewo, w drogę, która prowadzi pod samo Jezioro Goczałkowickie.

Fotogaleria 1

Autor strony na drodze do LigotyDroga prowadząca w kierunku ZabrzegaNa lewo droga do ZabrzegaJeden ze stawów w okolicy Zabrzega

Droga kończy się przy wysokim, długim wale, trzymającym od tej strony jezioro w ryzach. Warto się tam wdrapać, gdyż widok jest wspaniały. Po wyjściu na górę moim oczom ukazuje się z jednej strony niesamowita panorama jeziora (Foto 6,7), a po przeciwnej widok na stawy w Zabrzegu (Foto 9,10). Mimo potwornego upału od strony jeziora wiał przyjemny, chłodny wiatr. Według mapy, która stała przy drodze prowadzącej do jeziora osoby zainteresowane mogą wybrać się rowerem dodatkowo wzdłuż jednej z kilku tras ścieżek przyrodniczych, które biegną wzdłuż Wisły oraz licznych stawów (Foto 8).

Fotogaleria 2

Autor strony przy jeziorzeWidok z czoła zapory na okoliceWidok z czoła zapory na okoliceTablica informacyjna przy drodze do zaporyWidok z czoła zapory na okoliceWidok z czoła zapory na okolice

Dochodzi południe, z nieba się leje potworny żar. Szybko robię kilka zdjęć i postanawiam wracać. Rezygnuję z dalszej trasy proponowanej przez Kronikę i decyduję się wracać tą samą drogą, którą tutaj dotarłem. Początkowo droga powrotna przebiega gładko, chociaż droga miejscami nie jest w ogóle zacieniona. Problemy zaczynają już po wjeździe do Bielska. Najpierw wspinaczka, potem zjazd do Starego Bielska i znowu podjazd. Wyczerpanie daje o sobie znać ale przed 1300 jestem z powrotem w domu.

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Spodobała Ci się relacja z wycieczki? Podziel się nią z innymi i dodaj ją do:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter

Komentarze ( 1 )

Nie bądź obojętny! Wyraź swoją opinię na temat artykułu Dodaj komentarz

Avatar

08.08.2013 - 19:05 Dorota napisał:

Trasa pięknie widokowa. Wybrałam się dzisiaj nad zalew i jestem bardzo zadowolona. Jedzie się bardzo przyjemnie! O wycieczce wspomnę pewnie na s ... Rozwińwoim blogu, chcę także zamieścić adres strony rowerowe-bielsko.pl Pozdrawiam!
Zwiń ^