górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » miniBLOG

Komentarze aktywnego, bielskiego rowerzysty

W tym miejscu znajdziesz krótkie i dosadne komentarze autora strony na temat rowerowej rzeczywistości w Bielsku-Białej, informacje o jego drobnej działalności na rzecz rowerzystów lub sprawach sprzętowych związanych z moimi rowerami. Umieszczam tutaj również większość interpelacji zgłaszanych przez Radnych na sesjach Rady Miejskiej Bielska-Białej. Uwaga: Niektóre wpisy na miniBLOGu mogą być dla niektórych osób obraźliwe lub kontrowersyjne w odbiorze.

« 1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 »

2 gru

2014

Nowy-stary prezydent - dalszy zastój w infrastrukturze rowerowej?

No i niestety 1 grudnia 2014 roku obudziliśmy się w starej rzeczywistości, bowiem ciemnogród wybrał na prezydenta po raz czwarty tego samego człowieka, który twierdzi, że w Bielsku-Białej mamy 35 km ścieżek rowerowych oraz, że przy każdej przebudowywanej ulicy robi się nowe drogi rowerowe (bzdura - patrz ul. Kwiatkowskiego). Choć poziom niektórych kontrkandydatów był wręcz żenujący, to była niewielka szansa na zmianę, bowiem doszło do drugiej tury, w której obecnie panujący niestety nie dostał zasłużonej, czerwonej kartki. Głównie to "zasługa" młodych, którym nie chciało się tyłka ruszyć!

A jaki to będzie miało wpływ na politykę rowerową miasta? Zapewne czekają nas kolejne 4 lata arogancji i buty pod hasłem przewodnim: "Na miejskie stadiony - grube miliony, na rowerowe ścieżki - ochłapy i resztki" i z rocznym, 500-tysięcznym budżetem na budowę dróg rowerowych (1 mln zł = ~1 km drogi rowerowej). W każdym razie będę im jeszcze uważniej patrzył na ręce, jeśli chodzi o infrastrukturę rowerową (jeśli takowa powstanie), i nadal piętnował niekompetencję oraz ingnorancję zespołu Ratusz + MZD w tej kwestii. Wkrótce kolejne przeglądy dróg rowerowych i nie dam się zastraszyć!


12 paź

2014

Wizyta szpiegowska przy ul. Gen. Sosnkowskiego

Wykorzystując okazję, że niedziela jest wolna od pracy powęszyłem nieco przy przebudowywanej ul. Sosnkowskiego. Kilka dni wcześniej doglądałem robót, bo byłem ciekawy czy brakujący przejazd rowerowy przez ul. Sosnkowskiego zostanie wykonany. Zarys obniżonego krawężnika w tym miejscu na to nie wskazywał, jednak dzisiaj, po bliższych oględzinach i analizie ustawienia słupów z sygnalizacją dla przejścia dla pieszych, okazało się, że prawdopodobnie będziemy mieli tutaj w końcu ciągłość DDR wzdłuż ul. Andersa (pewności 100% nie mam). Słupy z sygnalizacją dla pieszych czekają na montaż świateł dla rowerzystów. Dziwi mnie tylko wykonanie tego przejazdu od strony przeciwnej niż biegnie DDR wzdłuż ul. Andersa. Czym podyktowana będzie ta przeplatanka?

Co mnie nieco zdziwiło to "pociągnięcie" nowej drogi rowerowej wzdłuż ul. Sosnkowskiego w kierunku pływalni "Troclik", po stronie tegoż basenu. Na obecną chwilę biegnie ona tylko do nowej przecznicy prowadzącej do Retail Parku, a dalej mamy normalny chodnik. Za wymienioną przecznicą, zaraz przy chodniku znajduje się wielki kanał ciepłowniczy i uniemożliwia on wykonanie drogi rowerowej dalej w kierunku pływalni! Nawet widać wykonany już murek oporowy. Czyżby ktoś znowu nie myślał głową tylko inną częścią ciała? Ciekaw jestem jak to zostanie rozwiązane, na razie wygląda, że w mieście przybędzie 50 metrów DDR donikąd.


29 sie

2014

Przygotowania do przebudowy ul. Gen. Sosnkowskiego

W związku z budową nowych obiektów handlowych na os. Karpackim wymagana jest przebudowa ul. Gen. Sosnkowskiego. W/w ulica jest przecznicą al. Gen Andersa (przy Kauflandzie), wzdłuż której biegnie jedna z niedorobionych dróg rowerowych w naszym mieście. Osoby, które są zorientowane w temacie i czytały przegląd DDR na ul. Andersa wiedzą, że na wymienionym skrzyżowaniu ulic nie ma wytyczonego przejazdu rowerowego i tym samym DDR nie ma ciągłości.

W związku z przebudową skrzyżowania jest świetna okazja, aby takowy przejazd rowerowy wykonać. Niestety w informacji przetargowej na wykonanie dokumentacji nie znalazłem jasnej informacji o konieczności wykonania tego rozwiązania. Jedyną informacją była wzmianka o budowie drogi rowerowej wzdłuż ul. Sosnkowskiego (w miarę możliwości). Znając politykę miasta i MZD zapewne takowa nie powstanie lub zrobią "chodniki rowerowe", choć ilość miejsca jest wystarczająca, aby wykonać obustronne chodniki oraz wydzieloną DDR o szerokości 2 m (od strony Kauflanda i zatoki autobusowej). Ja bynajmniej nie zamierzam kiwnąć palcem w tej sprawie, bo przecież ONI (czyt. BTC) się tym zajmą, więc czekajmy na efekty. Może do tego czasu nie pomrzemy...


16 sie

2014

Wymiana wspornika kierownicy celem zwiększenia komfortu

Po 1.5 roku użytkowania nowego roweru stwierdziłem, że najwyższy czas coś zrobić z niezbyt wygodną pozycją za kierownicą. Po dosyć dłuższej jeździe odczuwałem drętwienie i mrowienie w rękach. Uznałem, że kierownicę mam o jakieś 2-3 cm za nisko i o jakieś 2 cm za daleko. Podniesienie kierownicy wyżej niestety nie wchodziło w grę, ze względu na długość rury sterowej. Manewrowanie rowerem podczas pokonywania wąskich nawrotów i zakrętów powodowało trudności oraz utratę równowagi.

Stwierdziłem, że muszę wymienić mostek z kątem około 12o. Aby uniknąć sytuacji, w której okazałoby się, że jednak kąt powinien być inny zakupiłem mostek regulowany ST-T13 firmy XLC. Po zamontowaniu okazało się, że jego konstrukcja sprawia, że kierownica jest wyżej o jakieś 3 cm, a ustawienie kąta identyczne jak w poprzednim wsporniku pozwala na zajęcie wygodnej pozycji za kierownicą. Niestety minusem jest waga wspornika - 268 gram - aż o 110 gram więcej niż poprzednika. Z kolei wspornik mocujący kierownicę do mostka jest masywny i ma inny rozstaw śrub - więc oryginalny, lekki Scott'a nie pasował :( Zobaczymy jak ta zmiana wpłynie sposób pokonywania stromych podjazdów.


12 sie

2014

Poszukiwania drogi rowerowej na ul. Czerwonej

W minioną niedzielę postanowiłem pokręcić się nieco po mieście, w rejonie Komorowic, w poszukiwaniu stojaków rowerowych. Akurat trafiłem na ul. Czerwoną, gdzie prawdopodobnie miał być chyba jakiś ciąg pieszo-rowerowy - bądź droga rowerowa, bo po dojechaniu do skrzyżowania z ul. Bukietową natrafiłem na znak C-13a "Koniec drogi rowerowej". Nawierzchnia z kostki brukowej, fazowanej oraz szerokość traktu w niektórych miejscach jednak na to nie wskazywała. Pomimo przejechania całego odcinka ul. Czerwonej nie mogłem odnaleźć tegoż ciągu rowerowego, ani znaków C-16-13 "Ciąg pieszo-rowerowy" np. przy skrzyżowaniu ul. Komorowickiej. Podejrzewam, że mamy tu do czynienia z kolejnym bublem rowerowym w naszym mieście!

W pobliżu odnalazłem za to kilka innych "śmieszek rowerowych" jak np. wzdłuż ul. Bukietowej (ulica ślepa o minimalnym ruchu). Kawałek dalej, przy ul. Wyzwolenia znajduje się jeden z najkrótszych ciągów pieszo-rowerowych znikąd donikąd ;) Dwa ostatnie "ogryzki rowerowe" znajdują się przy ul. Czerwonej oraz ul. Wyzwolenia za skrzyżowaniami z ul. Lwowską. Tym pseudo-rowerowym tworom przyjrzymy się również bliżej w stosownym czasie.


« 1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 »

Tagi: #budżet obywatelski #części rowerowe #infrastruktura rowerowa #inne #interwencje #jazda rowerem #odżywki i suplementy #podsumowanie sezonu #polityka rowerowa #rajdy rowerowe