górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » miniBLOG

Komentarze aktywnego, bielskiego rowerzysty

W tym miejscu znajdziesz krótkie i dosadne komentarze autora strony na temat rowerowej rzeczywistości w Bielsku-Białej, informacje o jego drobnej działalności na rzecz rowerzystów lub sprawach sprzętowych związanych z moimi rowerami. Umieszczam tutaj również większość interpelacji zgłaszanych przez Radnych na sesjach Rady Miejskiej Bielska-Białej. Uwaga: Niektóre wpisy na miniBLOGu mogą być dla niektórych osób obraźliwe lub kontrowersyjne w odbiorze.

« 1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 »

19 maj

2015

Dodatkowe środki na budowę drogi rowerowej

Kwestii przypomnienia, projekt budżetu na ten rok przewidywał pierwotnie 800 tys. zł na budowę dróg rowerowych. W styczniu środki te przesunięto jednak na budowę toru dla rolkarzy przy bielskim lotnisku (nota bene bardzo potrzebnego). Plany powstania w tym roku choćby metra drogi rowerowej legły w gruzach...

Plany powyższe jednak uległy aktualizacji, bowiem w związku z "nadwyżką" budżetową z zeszłego roku oraz środkami, które planowo miały być przeznaczone na "Rozwój Zrównoważonego Transportu Miejskiego" (a nie będą), znalazło się dodatkowe 16 mln zł, które przeznaczone zostanie na remonty dróg oraz budowę drogi rowerowej wokół bielskiego lotniska w Aleksandrowicach.

Inwestycja, na którą zarezerwowano z "nadwyżki" 1.2 mln złotych, będzie polegać na dobudowaniu do istniejącego fragmentu drogi rowerowej wzdłuż lotniska, trzech odcinków: (1) biegnącego od skrzyżowania z ul. Jeżynową do ul. Cieszyńskiej, (2) wzdłuż ul. Cieszyńskiej oraz (3) wzdłuż ul. Smolnej. Cała asfaltowa pętla będzie mieć długość około 3 km i ma zostać oświetlona na całej długości.

Czas pokaże, czy plany te nie okażą się ponowną pustą obietnicą, a "nadwyżka" z deficytowego budżetu nie zamieni się w czarną dziurę, która te plany pochłonie.


29 kwi

2015

Nowelizacja taryfikatora mandatów na 2015 rok

10 kwietnia 2015 roku weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Nowelizacja ustaw podniosła wysokość niektórych mandatów oraz wprowadziła nowe, w tym dwa dotyczące rowerzystów.

Od teraz za jazdę rowerem pod wpływem lub po spożyciu alkoholu (ewentualnie podobnie działającego środka) możemy otrzymać mandat karny w kwocie od 300 zł do 500 zł. Poprzednio, w przypadku złapania cyklisty na gorącym uczynku, sprawa trafiała od razu do właściwego sądu, teraz dopiero po odmowie przyjęcia mandatu karnego.

To wszystkie zmiany jeśli chodzi o mandaty dla rowerzystów, bowiem wysokość pozostałych oraz kar sądowych nie uległy zmianie. W dziale z mapkami do tras rowerowych możecie znaleźć nowy taryfikator mandatów na rok 2015 w formie PDF, gdzie znajdziecie szczegółowy wykaz mandatów oraz ich wysokość. Tak więc, rowerzyści-piwosze pilnujcie się ;)


17 sty

2015

Nietypowy początek sezonu rowerowego 2015

W tym roku sezon rowerowy 2015 zacząłem 17 stycznia dosyć nietypowo. Ponieważ mój "kanapowiec", z powodu problemu z przeskakiwaniem łańcucha po jego wymianie na nowy, trafił po raz drugi do serwisu rowerowego, musiałem uruchomić mój rezerwowy sprzęt. Najpierw jednak musiałem uporać się z przetartą z boku oponą i wystającą dętką - pomocna okazała się niezawodna srebrna taśma, przyklejona od wewnątrz opony, która pozwoliła na przejechanie nieco ponad 10 km ;) Totalna prowizorka i partyzantka, ale nieodparta ochota na krótką rundkę rowerową była zbyt silna.

Jazda niestety nie należała do zbyt przyjemnych, gdyż na moim zabytku rowerowym czułem się jakbym jechał furmanką. W międzyczasie ujawniły się dodatkowo małe problemy z przerzutkami, ale zostały szybko zażegnane. Do dzisiaj się zastanawiam jak mogłem przejeździć na tym sprzęcie 12 sezonów, do tego po górach. Pamiętajcie! Po przesiadce na rower z pełną amortyzacją powrót do hardtail'a może okazać się niemożliwy. W każdym razie osobiście polecam taką przesiadkę.


7 sty

2015

Pieniądze na inwestycje rowerowe w budżecie miasta na 2015 rok

Rada Miejska podczas sesji w dniu 30 grudnia 2014 roku przyjęła budżet Bielska-Białej na 2015 rok, którym na budowę dróg rowerowych zapisano kwotę 800 tys. zł (300 tys. zł więcej niż do tej pory). Co więcej, w wieloletniej prognozie finansowej miasta Bielska-Białej na lata 2016-2018 ta kwota ma być jeszcze większa i wynieść 2.5 mln zł rocznie! Jeżeli te prognozy się sprawdzą, to być może wreszcie coś się ruszy w kwestii budowy dróg rowerowych w mieście. Czyżby ktoś w końcu zrozumiał, że sport to nie tylko piłka nożna i postanowił się zrehabilitować? No cóż, czas pokaże co z tego wyniknie.

Ponadto w prognozie miasta na lata 2015-2017 dodatkowo uwzględniona jest kwota 550 tys. zł na System Bezobsługowych Wypożyczalni Rowerowych BBbike. Reasumując cała kwota pieniędzy przeznaczona na inwestycje rowerowe w roku 2015 wyniesie ogółem 1.35 mln zł.


4 sty

2015

Zatwierdzone inwestycje rowerowe w ramach BO na 2015 rok

W roku bieżącym w ramach Budżetu Obywatelskiego planowane są dwie inwestycje związane z rowerami. Pierwszą i największą inwestycją będzie pierwszy etap projektu pod nazwą "Górskie, rekreacyjne ścieżki rowerowe w Bielsku-Białej", przygotowany przez grupę rowerzystów 2B Eco Trails, który polega na wytyczeniu bezpiecznej, niekolidującej z traktami pieszymi, trasy rowerowej, tzw. single tracka, na zboczach Koziej Góry. Planowana trasa rowerowa ma powstać na wzór tych, które istnieją aktualnie w Czechach (Rychlebskie Ścieżki i Single pod Smrkiem). Koszt wykonania zadania wyniesie około 450 tys. zł.

Drugi z projektów, który pośrednio dotyczy rowerzystów to "Oświetlenie chodnika i ścieżki rowerowej" na osiedlu Złote Łany. Chodzi tu o oddany w zeszłym roku odcinek drogi rowerowej między ul. Liściastą i ul. Złotych Kłosów. Koszt wykonania zadania to 50 tys. zł. Dziwi mnie jedynie fakt, że podczas projektowania tej inwestycji nikt nie pomyślał o wykonaniu tam oświetlenia, zwłaszcza, że wzdłuż starego chodnika, który tam był stały lampy oświetleniowe.


« 1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 »

Tagi: #budżet obywatelski #części rowerowe #infrastruktura rowerowa #inne #interwencje #jazda rowerem #odżywki i suplementy #podsumowanie sezonu #polityka rowerowa #rajdy rowerowe