górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » miniBLOG

Komentarze aktywnego, bielskiego rowerzysty

W tym miejscu znajdziesz krótkie i dosadne komentarze autora strony na temat rowerowej rzeczywistości w Bielsku-Białej, informacje o jego drobnej działalności na rzecz rowerzystów lub sprawach sprzętowych związanych z moimi rowerami. Umieszczam tutaj również większość interpelacji zgłaszanych przez Radnych na sesjach Rady Miejskiej Bielska-Białej. Uwaga: Niektóre wpisy na miniBLOGu mogą być dla niektórych osób obraźliwe lub kontrowersyjne w odbiorze.

« 1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 »

16 lis

2015

Debata na temat dróg rowerowych w Bielsku-Białej

27 października bieżącego roku, na wniosek radnego Bronisława Szafarczyka, odbyło się w Miejskim Zarządzie Dróg, posiedzenie połączonych komisji gospodarki miejskiej i mieszkalnictwa oraz gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska Rady Miejskiej. Mimo poważnej 'awarii' nogi, która nie pozwalała na dłuższe siedzenie, i niezbyt optymistycznego nastawienia, postanowiłem udać się na wymienione spotkanie. Byłem zresztą chyba jednym, niezrzeszonym rowerzystą.

W spotkaniu uczestniczyli Dyrektor MZD, jego zastępca oraz v-ce prezydent sprawujący nadzór nad MZD. Prowadzący spotkanie omówił podstawy prawno-techniczne budowy dróg rowerowych, przedstawił stan istniejący DDR oraz zaprezentował ogólnikowy plan rozbudowy sieci dróg rowerowych w Bielsku-Białej na lata 2016-2027. Uczestnicy zostali zapoznani również ze statystyką wypożyczeń rowerów miejskich BBbike.

Plan rozbudowy DDR przewiduje wybudowanie w latach 2016-2017 63 km nowych traktów rowerowych, z czego w latach 2016-2019 powstać ma ich tylko 12 km, co już wywołało falę negatywnych komentarzy na innych, bielskich portalach. Szczerze pisząc przedstawiony plan, w niektórych miejscach pokrywa się z moją wizją sieci dróg, jednak jego realizacji, przy tym tempie rozbudowy DDR co obecnie, chyba nawet ja nie dożyję. Pomijam już plan budowy DDR na Przełęcz Przegibek !!! Kuriozum.

Niestety podczas omawiania istniejącego stanu DDR w mieście ponownie usłyszałem o drodze rowerowej wzdłuż ul. Dobrej, co jeszcze bardziej popsuło mi humor. Ten kto wskaże mi jej położenie oferuję nagrodę! Na dokładkę, od zastępcy Dyrektora MZD, usłyszałem, po pokazaniu zdjęcia fragmentu DDR wzdłuż ul. Armii Krajowej, że - cytuję: "..nie mamy się czego wstydzić". W takim wypadku proponuję przyznać Panom nagrody za całokształt twórczości drogowo-rowerowej.


1 cze

2015

Rekord dzienny kilometrów poprawiony, czyli "SETKA" rowerem

Dużo czasu minęło, bo aż 19 sezonów rowerowych, nim udało mi się nakręcić w jeden dzień więcej niż 100 km. Do tej pory wynik 92 km, ustanowiłem podczas wypadu rowerem na Baranią Górę trzy lata temu. Kilka kilometrów nabiłem jednak podczas wypychania roweru pod górę, więc faktyczny wynik był nieco mniejszy. Wczoraj nakręciłem dokładnie 102,13 kmZdjęcie #1, głównie po asfalcie.

Trasa, w większości, była kompilacją kilku szlaków, m.in. niebieskiego dookoła Bielska-Białej, czerwonego do Czechowic-Dziedzic, Greenway Kraków-Morawy-Wiedeń. Zaliczyłem Kozy, Pisarzowice, Czechowice-Dziedzice, Zabrzeg, Ligotę, Miliardowice, Landek, Iłownicę, Roztropice, Pierściec, Skoczów, Górki Wielkie oraz Jaworze.

Pokonanie trasy zajęło mi w sumie 6 godzin ze średnią prędkością 16,6 km/h, plus 2 godziny odpoczynków. Szału nie było, w końcu jechałem "kanapowcem" na terenowych oponach. Kondycyjnie byłem w stanie nakręcić jeszcze więcej kilometrów, jednak już po około 60 km pojawiły się problemy z usiedzeniem na siodełku. Na domiar tego słońce solidnie spiekło mi ramiona, ale warto było!


19 maj

2015

Dodatkowe środki na budowę drogi rowerowej

Kwestii przypomnienia, projekt budżetu na ten rok przewidywał pierwotnie 800 tys. zł na budowę dróg rowerowych. W styczniu środki te przesunięto jednak na budowę toru dla rolkarzy przy bielskim lotnisku (nota bene bardzo potrzebnego). Plany powstania w tym roku choćby metra drogi rowerowej legły w gruzach...

Plany powyższe jednak uległy aktualizacji, bowiem w związku z "nadwyżką" budżetową z zeszłego roku oraz środkami, które planowo miały być przeznaczone na "Rozwój Zrównoważonego Transportu Miejskiego" (a nie będą), znalazło się dodatkowe 16 mln zł, które przeznaczone zostanie na remonty dróg oraz budowę drogi rowerowej wokół bielskiego lotniska w Aleksandrowicach.

Inwestycja, na którą zarezerwowano z "nadwyżki" 1.2 mln złotych, będzie polegać na dobudowaniu do istniejącego fragmentu drogi rowerowej wzdłuż lotniska, trzech odcinków: (1) biegnącego od skrzyżowania z ul. Jeżynową do ul. Cieszyńskiej, (2) wzdłuż ul. Cieszyńskiej oraz (3) wzdłuż ul. Smolnej. Cała asfaltowa pętla będzie mieć długość około 3 km i ma zostać oświetlona na całej długości.

Czas pokaże, czy plany te nie okażą się ponowną pustą obietnicą, a "nadwyżka" z deficytowego budżetu nie zamieni się w czarną dziurę, która te plany pochłonie.


29 kwi

2015

Nowelizacja taryfikatora mandatów na 2015 rok

10 kwietnia 2015 roku weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Nowelizacja ustaw podniosła wysokość niektórych mandatów oraz wprowadziła nowe, w tym dwa dotyczące rowerzystów.

Od teraz za jazdę rowerem pod wpływem lub po spożyciu alkoholu (ewentualnie podobnie działającego środka) możemy otrzymać mandat karny w kwocie od 300 zł do 500 zł. Poprzednio, w przypadku złapania cyklisty na gorącym uczynku, sprawa trafiała od razu do właściwego sądu, teraz dopiero po odmowie przyjęcia mandatu karnego.

To wszystkie zmiany jeśli chodzi o mandaty dla rowerzystów, bowiem wysokość pozostałych oraz kar sądowych nie uległy zmianie. W dziale z mapkami do tras rowerowych możecie znaleźć nowy taryfikator mandatów na rok 2015 w formie PDF, gdzie znajdziecie szczegółowy wykaz mandatów oraz ich wysokość. Tak więc, rowerzyści-piwosze pilnujcie się ;)


17 sty

2015

Nietypowy początek sezonu rowerowego 2015

W tym roku sezon rowerowy 2015 zacząłem 17 stycznia dosyć nietypowo. Ponieważ mój "kanapowiec", z powodu problemu z przeskakiwaniem łańcucha po jego wymianie na nowy, trafił po raz drugi do serwisu rowerowego, musiałem uruchomić mój rezerwowy sprzęt. Najpierw jednak musiałem uporać się z przetartą z boku oponą i wystającą dętką - pomocna okazała się niezawodna srebrna taśma, przyklejona od wewnątrz opony, która pozwoliła na przejechanie nieco ponad 10 km ;) Totalna prowizorka i partyzantka, ale nieodparta ochota na krótką rundkę rowerową była zbyt silna.

Jazda niestety nie należała do zbyt przyjemnych, gdyż na moim zabytku rowerowym czułem się jakbym jechał furmanką. W międzyczasie ujawniły się dodatkowo małe problemy z przerzutkami, ale zostały szybko zażegnane. Do dzisiaj się zastanawiam jak mogłem przejeździć na tym sprzęcie 12 sezonów, do tego po górach. Pamiętajcie! Po przesiadce na rower z pełną amortyzacją powrót do hardtail'a może okazać się niemożliwy. W każdym razie osobiście polecam taką przesiadkę.


« 1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 »

Tagi: #budżet obywatelski #części rowerowe #infrastruktura rowerowa #inne #interwencje #jazda rowerem #odżywki i suplementy #podsumowanie sezonu #polityka rowerowa #rajdy rowerowe