górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » miniBLOG

Komentarze aktywnego, bielskiego rowerzysty

W tym miejscu znajdziesz krótkie i dosadne komentarze autora strony na temat rowerowej rzeczywistości w Bielsku-Białej, informacje o jego drobnej działalności na rzecz rowerzystów lub sprawach sprzętowych związanych z moimi rowerami. Umieszczam tutaj również większość interpelacji zgłaszanych przez Radnych na sesjach Rady Miejskiej Bielska-Białej. Uwaga: Niektóre wpisy na miniBLOGu mogą być dla niektórych osób obraźliwe lub kontrowersyjne w odbiorze.

« 1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 »

29 sie

2014

Przygotowania do przebudowy ul. Gen. Sosnkowskiego

W związku z budową nowych obiektów handlowych na os. Karpackim wymagana jest przebudowa ul. Gen. Sosnkowskiego. W/w ulica jest przecznicą al. Gen Andersa (przy Kauflandzie), wzdłuż której biegnie jedna z niedorobionych dróg rowerowych w naszym mieście. Osoby, które są zorientowane w temacie i czytały przegląd DDR na ul. Andersa wiedzą, że na wymienionym skrzyżowaniu ulic nie ma wytyczonego przejazdu rowerowego i tym samym DDR nie ma ciągłości.

W związku z przebudową skrzyżowania jest świetna okazja, aby takowy przejazd rowerowy wykonać. Niestety w informacji przetargowej na wykonanie dokumentacji nie znalazłem jasnej informacji o konieczności wykonania tego rozwiązania. Jedyną informacją była wzmianka o budowie drogi rowerowej wzdłuż ul. Sosnkowskiego (w miarę możliwości). Znając politykę miasta i MZD zapewne takowa nie powstanie lub zrobią "chodniki rowerowe", choć ilość miejsca jest wystarczająca, aby wykonać obustronne chodniki oraz wydzieloną DDR o szerokości 2 m (od strony Kauflanda i zatoki autobusowej). Ja bynajmniej nie zamierzam kiwnąć palcem w tej sprawie, bo przecież ONI (czyt. BTC) się tym zajmą, więc czekajmy na efekty. Może do tego czasu nie pomrzemy...


16 sie

2014

Wymiana wspornika kierownicy celem zwiększenia komfortu

Po 1.5 roku użytkowania nowego roweru stwierdziłem, że najwyższy czas coś zrobić z niezbyt wygodną pozycją za kierownicą. Po dosyć dłuższej jeździe odczuwałem drętwienie i mrowienie w rękach. Uznałem, że kierownicę mam o jakieś 2-3 cm za nisko i o jakieś 2 cm za daleko. Podniesienie kierownicy wyżej niestety nie wchodziło w grę, ze względu na długość rury sterowej. Manewrowanie rowerem podczas pokonywania wąskich nawrotów i zakrętów powodowało trudności oraz utratę równowagi.

Stwierdziłem, że muszę wymienić mostek z kątem około 12o. Aby uniknąć sytuacji, w której okazałoby się, że jednak kąt powinien być inny zakupiłem mostek regulowany ST-T13 firmy XLC. Po zamontowaniu okazało się, że jego konstrukcja sprawia, że kierownica jest wyżej o jakieś 3 cm, a ustawienie kąta identyczne jak w poprzednim wsporniku pozwala na zajęcie wygodnej pozycji za kierownicą. Niestety minusem jest waga wspornika - 268 gram - aż o 110 gram więcej niż poprzednika. Z kolei wspornik mocujący kierownicę do mostka jest masywny i ma inny rozstaw śrub - więc oryginalny, lekki Scott'a nie pasował :( Zobaczymy jak ta zmiana wpłynie sposób pokonywania stromych podjazdów.


12 sie

2014

Poszukiwania drogi rowerowej na ul. Czerwonej

W minioną niedzielę postanowiłem pokręcić się nieco po mieście, w rejonie Komorowic, w poszukiwaniu stojaków rowerowych. Akurat trafiłem na ul. Czerwoną, gdzie prawdopodobnie miał być chyba jakiś ciąg pieszo-rowerowy - bądź droga rowerowa, bo po dojechaniu do skrzyżowania z ul. Bukietową natrafiłem na znak C-13a "Koniec drogi rowerowej". Nawierzchnia z kostki brukowej, fazowanej oraz szerokość traktu w niektórych miejscach jednak na to nie wskazywała. Pomimo przejechania całego odcinka ul. Czerwonej nie mogłem odnaleźć tegoż ciągu rowerowego, ani znaków C-16-13 "Ciąg pieszo-rowerowy" np. przy skrzyżowaniu ul. Komorowickiej. Podejrzewam, że mamy tu do czynienia z kolejnym bublem rowerowym w naszym mieście!

W pobliżu odnalazłem za to kilka innych "śmieszek rowerowych" jak np. wzdłuż ul. Bukietowej (ulica ślepa o minimalnym ruchu). Kawałek dalej, przy ul. Wyzwolenia znajduje się jeden z najkrótszych ciągów pieszo-rowerowych znikąd donikąd ;) Dwa ostatnie "ogryzki rowerowe" znajdują się przy ul. Czerwonej oraz ul. Wyzwolenia za skrzyżowaniami z ul. Lwowską. Tym pseudo-rowerowym tworom przyjrzymy się również bliżej w stosownym czasie.


29 cze

2014

Dobre wieści po wizycie w "Biedronce" na ul. Żywieckiej

W tym tygodniu zakończyła się przebudowa (prawdopodobnie) podjazdu przy pawilonie przy ul. Żywieckiej, w którym mieści się sklep sieci "Biedronka" i przy którym znajdowały się znane wszystkim stojaki rowerowe typu "wyrwikółka". Widocznie moja interwencja, o której można przeczytać na MiniBLOGU, jednak przyniosła skutek, bo stare stojaki rowerowe zniknęły i pojawiły się nowe stojaki ramowe w liczbie czterech sztuk. W sumie możemy więc zaparkować aż 8 sztuk rowerów!

Wciąż trwa budowa kolejnego sklepu tej sieci na osiedlu Karpackim. Bądźmy dobrej myśli, że przy nim również zamontowane zostaną stojaki rowerowe ramowe. Brawo Biedronka - tak trzymać! Moja interwencja była oparta na pomyśle Stowarzyszenia Bydgoska Masa Krytyczna, który zachęcał do podobnych działań w ramach akcji "Rowerem do sklepu".


27 cze

2014

Nawierzchnia na DDR wzdłuż ul. Grażyńskiego do poprawy

Korzystając dzisiaj, zupełnie okazyjnie, z drogi rowerowej biegnącej wzdłuż ul. Grażyńskiego, stwierdziłem, że od mojej ostatniej wizyty w tym miejscu, nawierzchnia asfaltowa traktu uległa zniszczeniu. Problem dotyczy odcinka biegnącego wałem, od wiaduktu drogi S69 do zjazdu przy wiadukcie na ul. Mazańcowickiej. Pod wpływem osiadania gruntu nawierzchnia popękała w wielu miejscach, a obrzeża chodnikowe osunęły się z wału tworząc szczeliny. W niektórych miejscach przy takich szczelinach krawędzie nawierzchni asfaltowej załamały się i zapadły. Miejsc takowych jest kilkanaście i kilka z nich możecie zobaczyć tutaj oraz tutaj. Mija nieco ponad 6 miesięcy od kiedy droga rowerowa wzdłuż ul. Grażyńskiego została oddana, więc obejmuje ją gwarancja i miejmy nadzieję, że usterki zostaną usunięte przez wykonawcę.


« 1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 »

Tagi: #budżet obywatelski #części rowerowe #infrastruktura rowerowa #inne #interwencje #jazda rowerem #odżywki i suplementy #podsumowanie sezonu #polityka rowerowa #rajdy rowerowe