górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » miniBLOG

Komentarze aktywnego, bielskiego rowerzysty

W tym miejscu znajdziesz krótkie i dosadne komentarze autora strony na temat rowerowej rzeczywistości w Bielsku-Białej, informacje o jego drobnej działalności na rzecz rowerzystów lub sprawach sprzętowych związanych z moimi rowerami. Umieszczam tutaj również większość interpelacji zgłaszanych przez Radnych na sesjach Rady Miejskiej Bielska-Białej. Uwaga: Niektóre wpisy na miniBLOGu mogą być dla niektórych osób obraźliwe lub kontrowersyjne w odbiorze.

« 1 ... 14 15 16 17 18 19 20 ... 26 »

15 paź

2016

Koniec konkursu "Kręć Kilometry" - stojaków rowerowych nie będzie?

30 września zakończyła się kampania społeczna „Kręć Kilometry” Fundacji Allegro All For Planet, w której rowerzyści z całej Polski rywalizowali w ilości przejechanych kilometrów rowerem dla swojego miasta. W tym roku Bielsko-Biała uplasowało się na 47 pozycji z wynikiem 36101 km. Podczas tegorocznej edycji konkursu rowerzyści nakręcili blisko 9 milionów km! W finałowej dwudziestce znalazły się duże miasta jak: Warszawa, Poznań czy Łódź, ale największym zaskoczeniem dla mnie jest obecność, na 4 miejscu, mieściny Kórnik, która liczy około 7500 mieszkańców z wynikiem 290484 km!

Brałem osobiście udział w zabawie, choć przyznam, że nie zawsze włączałem aplikację podczas jazdy rowerem. Czasami zwyczajnie zapominałem, ale finalnie i tak "nakręciłem" 730 km. Niestety aplikacja niekiedy błędnie pokazywała trasę, więc wynik rzeczywisty jest zgoła odmienny. Największą niespodzianką podczas konkursu było wygranie przeze mnie apteczki rowerzysty → Zdjęcie #1.

W sumie to nie wiem, czy jest czego żałować, bo nie ukrywajmy, stojaki ramowe do wygrania, nie należą do eleganckich i przynajmniej nie ma ryzyka, że znowu zamontują je w miejscu, gdzie nie można legalnie dojechać rowerem...


25 wrz

2016

Śladem projektu OBB035 i badanie nieznanego ciągu pieszo-rowerowego

Przyznam szczerze, że zaintrygował mnie jeden z zatwierdzonych projektów do Budżetu Obywatelskiego 2017 dotyczący utwardzenia przedłużenia ul. Podgórnej i wytyczenia szlaku rowerowego do Hałcnowa i postanowiłem obadać cała proponowaną trasę oraz zobaczyć nieznany mi dotąd ciąg pieszo-rowerowy w rejonie węzła S-69 Suchy Potok. Przyznam, że na mapie szlaków rowerowych w Bielsku-Białej brakuje mi właśnie szlaku rowerowego od Ratusza do Hałcnowa przez Lipnik.

Co do samego przedłużenia i utwardzenia ul. Podgórnej to połowa tego traktu posiada nawierzchnię z ubitego tłucznia, dalsza jego część to porośnięta trawą trasa, którą widać tylko dzięki dwóm śladom kół samochodowych → Zdjęcie #1. Fragment tej drogi dochodzi do torów kolejowych → Zdjęcie #2 i ten fragment miałby zostać utwardzony.

Fragment trasy od torów kolejowych do ul. Witosa, biegnący wedle ulic w projekcie całkiem przyjemny jak na szlak rowerowy. Z mankamentów można wymienić: szum dochodzący od drogi ekspresowej i okresowe "aromaty" z zakładu przetwarzania odpadów. Początkowa próba odnalezienia ul. Księży Las, prowadzącej do CPR pod ekspresówką S-69, przysporzyła nieco kłopotów, ale znalazłem. Sam asfaltowy ciąg pieszo-rowerowy liczy jakieś 400 metrów, wygląda na rzadko uczęszczany i jest miejscami zarośnięty → Zdjęcie #3. Nawet oznakowanie C-13-16 gdzieś zniknęło, choć na jednym końcu kiedyś było (wg Google Maps) → Zdjęcie #4. Gdyby nie ten projekt w budżecie, to nigdy bym się w ten rejon rowerem nie zapuścił.

Czy ten projekt ma szansę wygrać z górskimi ścieżkami enduro? - szczerze wątpię, ale jak dla mnie pomysł jest wart uwagi.


21 wrz

2016

Stanowcze "NIE!" na sesji i pociskania ciemnoty odc. 357

Na sierpniowej sesji Rady Miejskiej, za sprawą interpelacji jednego z radnych, powrócił m.in. temat dopuszczenia ruchu rowerowego na ul. 11 Listopada → #PDF. Mimo przedstawionych danych na temat sytuacji w innych miastach (np. w Warszawie czy Toruniu) w kwestii poruszania się po ścisłym centrum rowerem, w odpowiedzi Prezydenta Miasta ponownie padło ponownie stanowcze "NIE" dla tego rozwiązania. Ostatecznym argumentem był wypadek z udziałem rowerzysty (sprawcy), który miał miejsce na tejże ulicy kilka dni po czerwcowej sesji Rady Miejskiej.

Drugim z tematów było stosowanie standardów podczas budowy dróg rowerowych w mieście oraz komisji do spraw audytu infrastruktury. W odpowiedzi na interpelację możemy przeczytać, że: "(...) Miejski Zarząd Dróg korzystać będzie z opracowania pn. 'Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej funkcjonujące w Górnośląskim Związku Metropolitarnym'.(...) ", oraz, że istniejące drogi rowerowe i rozwiązania: "(...) Zrealizowane zostały przez Miasto w zgodzie z obowiązującymi wówczas i obecnie przepisami (...)" - w tej kwestii to pozwolę się nie zgodzić. Przykładem jest tutaj ciąg pieszo-jezdny wzdłuż ul. Boboli, powstały roku 2003, więc w okresie obowiązywania rozporządzenia z 1999 roku, gdzie określono minimalne szerokości dróg dla rowerów! Pełna odpowiedź do przeczytania tutaj → #PDF.

Podczas czytania interpelacji przez radnego, pozostali uczestnicy sesji mogli obejrzeć prezentację mojego autorstwa → Zdjęcie #1, dotyczącą absurdów i niedociągnięć w infrastrukturze rowerowej Bielska-Białej, którą przygotowałem na komisję gospodarki miejskiej i mieszkalnictwa oraz gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska w październiku zeszłego roku, a której to nie dane mi było zaprezentować. Prezentację (94MB) można pobrać tutaj → #PPSX


7 sie

2016

Stracona szansa na remont 150 metrowego odcinka DDR wzdłuż ul. Boboli?

Jesienią ubiegłego roku na części odcinka drogi rowerowej biegnącej wzdłuż ul. Boboli w Bielsku-Białej prowadzone były jakieś prace ziemne. W skutek prac rozkopano całkowicie drogę rowerową na odcinku niemal 150 metrów, od drogi wyjazdowej od Szpitala Wojewódzkiego (rejon małej kwiaciarni) aż do kościoła św. Andrzeja Boboli. Nawierzchnia drogi rowerowej została całkowicie zerwana, po czym ponownie odtworzona w pierwotnym kształcie → Zdjęcie #1, Zdjęcie #2, Zdjęcie #3. W czym więc tkwi problem?

Problem w tym, że droga rowerowa (prawdopodobnie DDR, bo brak oznakowania P-23, czy też C-16-13) ma w tym miejscu nieprzepisową szerokość 1.4÷1.7 metra. Cała ta pseudo droga rowerowa nadaje się do remontu, a jej stan techniczny przedstawiłem podczas mojego audytu DDR wzdłuż ul. Boboli kilka lat temu i od tej pory nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Co stało na przeszkodzie, aby podczas odtwarzania nawierzchni doprowadzić drogę rowerową do obecnego stanu prawnego? Mowa o prawie 1/4 długości całego traktu rowerowego przy tej ulicy! Była ku temu świetna okazja i wystarczyło przesunąć jeden rząd krawężników, wyciąć kilka szpetnych choinek i położyć odrobinę więcej asfaltu! Potem w ramach remontów infrastruktury rowerowej kontynuować remont co roku, kawałek po kawałku, np. od wjazdu do wjazdu, choćby miało to trwać 10 lat. Finalnie mielibyśmy kawałek świetnej infrastruktury rowerowej. Niestety na przeszkodzie zapewne stanęły przepisy, procedury, brak pieniędzy, "niedasizm", "niechcizm" itp. przeszkody...


25 lip

2016

Mocowanie kamery sportowej przy nagrywaniu filmów

W czerwcu zaprezentowałem Wam swoją kamerkę sportową. W tym miesiącu, w związku z ciągłymi pytaniami, napiszę o mocowaniu kamery podczas nagrywania klipów rowerowych. Z kilku opcji do wyboru, w zasadzie stosuję tylko dwa rodzaje mocowań: jedno oryginalne, zakupione wraz z kamerą służy do jej zamocowania na kierownicy → Zdjęcie #1. Mocowanie kamery wykonane w całości z plastiku i niepewne, bo lubi rozpaść się na dwie części podczas wstrząsów i dlatego używam go głównie do nagrywania dróg rowerowych lub pieszo-rowerowych. Mocowanie jest "dyskretne" i nie przeszkadza w czasie jazdy rowerem.

Drugi sposób mocowania kamery to specjalny wysięgnik przytwierdzony do sztycy siodełka → Zdjęcie #2, którego używam do nagrywania zjazdów w górach. Pozwala na charakterystyczny widok zza kierownicy, z poziomu siodełka. Wysięgnik firmy Ram Mount, o długości 15 cm, składa się z trzech części: obejmy w wypustem kulowym, dwuelementowego, skręcanego ramienia oraz platformy z gwintem i wypustem kulowym.

Taka konstrukcja wysięgnika pozwala na ustawienie go w dowolnej pozycji i zablokowanie poprzez skręcenie ramienia nakrętką motylkową. To rozwiązanie ma swoje wady, bowiem podczas zjazdu muszę co chwilę pilnować ustawienia ramienia, bo lubi się ono przemieścić w bok po trąceniu wewnętrzną częścią uda lub opaść nieco w dół przy dużych wstrząsach. Zsiadanie roweru także jest utrudnione zwłaszcza przy nagłym hamowaniu, gdy np. trzeba zeskoczyć do przodu nad ramę roweru. Sama konstrukcja mocowania jest solidna, bowiem wykonana jako metalowy odlew, dosyć ciężki, co również przekłada się na jego cenę.

W zestawie z kamerą jest także mocowanie do ramy roweru oraz opaska na głowę. Oba rozwiązania przetestowałem na początku i nie zdały egzaminu. Od jakiegoś czasu planuję zakup specjalnych szelek, ale na razie brak wolnych środków...


« 1 ... 14 15 16 17 18 19 20 ... 26 »

Tagi: #budżet obywatelski #części rowerowe #infrastruktura rowerowa #inne #interwencje #jazda rowerem #odżywki i suplementy #podsumowanie sezonu #polityka rowerowa #rajdy rowerowe