górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » miniBLOG

Komentarze aktywnego, bielskiego rowerzysty

W tym miejscu znajdziesz krótkie i dosadne komentarze autora strony na temat rowerowej rzeczywistości w Bielsku-Białej, informacje o jego drobnej działalności na rzecz rowerzystów lub sprawach sprzętowych związanych z moimi rowerami. Umieszczam tutaj również większość interpelacji zgłaszanych przez Radnych na sesjach Rady Miejskiej Bielska-Białej. Uwaga: Niektóre wpisy na miniBLOGu mogą być dla niektórych osób obraźliwe lub kontrowersyjne w odbiorze.

« 1 ... 12 13 14 15 16 17 18 ... 26 »

2 lip

2017

SZOK - urzędnicy MZD dostrzegli nieprawidłowości w infrastrukturze rowerowej miasta!

W październiku zeszłego roku Radny Bronisław Szafarczyk zgłosił interpelację w sprawie wykonania kompleksowego przeglądu infrastruktury rowerowej w mieście. Władze zapowiedziały iż takowe przeglądy odbędą się na przełomie roku 2016/2017, w okresie jesienno-wiosennym. Od tego czasu minęło już ponad 6 miesięcy i na czerwcowej, tegorocznej sesji Rady Miejskiej, radny zgłosił interpelację z prośbą o przekazanie dokładnych informacji na temat wyników w/w przeglądu dróg rowerowych (wraz z kopiami protokołów) oraz odpowiedź na pytanie czy jakikolwiek przedstawiciel środowiska rowerowego został zaproszony do wzięcia w nich udziału#PDF.

W pisemnej odpowiedzi władz miasta dowiadujemy się, że przegląd infrastruktury rozpoczął się dopiero w kwietniu tego roku z uwagi na cytuję "niesprzyjające i nieustabilizowane warunki pogodowe". Do tej pory urzędnicy Miejskiego Zarządu Dróg dokonali przeglądu ok. 20 ciągów rowerowych stwierdzając liczne nieprawidłowości! Zauważyli, że kilkanaście znaków drogowych oraz gałęzie krzewów i drzew naruszają przepisy o skrajni poziomej. W przypadku nawierzchni ciągów rowerowych stwierdzili przypadki zapadnięć, pęknięć, wybojów i nierówności. Co więcej zauważyli konieczność korekty geometrii przebiegu niektórych dróg rowerowych i brak połączenia ze sobą ciągów znajdujących się w bliskiej odległości (ul. Młodzieżowa/al. Armii Krajowej). Jestem pełen podziwu dla urzędników, co do ich mocno spóźnionej spostrzegawczości - Brawo Wy!

W przeglądach dróg rowerowych brali udział tylko pracownicy MZD - oficjalnie nikt ze środowiska rowerowego nie został do nich zaproszony, a nieprawidłowości będą sukcesywnie usuwane. W sumie wcale się nie dziwię, bo na ich miejscu, po oddaniu takiej infrastruktury rowerowej do użytku, wstydziłbym się spojrzeć rowerzystom prosto w oczy. Pełną odpowiedź na interpelację Radnego znajdziecie tutaj → #PDF.


18 cze

2017

Pojawią się nowe stacje do naprawy rowerów, interpelacje na majowej sesji RM

Na majowej sesji Rady Miejskiej ponownie wróciła tematyka oświetlenia drogi rowerowej i chodnika wokół lotniska oraz stanowiska do serwisowania i mycia rowerów przy Hali Sportowej przy ul. Karbowej. Radny Marcin Lisiński nieusatysfakcjonowany odpowiedziami na swoje wcześniejsze interpelacje, ponownie zwrócił się do Prezydenta Miasta w/w kwestiach, prosząc o dokładną analizę tematu → #PDF. W odpowiedzi ustnej Prezydenta Miasta na sesji oraz w oficjalnej, pisemnej odpowiedzi władze zobowiązały się do ponownej analizy natężenia oświetlenia oraz zmiany jego ukierunkowania#PDF.

W przypadku drugiej interpelacji, dotyczącej stanowiska do mycia rowerów i ich serwisowania, radny - widząc brak zrozumienia tematu przez odpowiadającego - postanowił doprecyzować swój wniosek, posiłkując się zdjęciami przedstawiającymi w/w dogodności dla rowerzystów → #PDF. Chodziło głównie o stacje do samodzielnej naprawy rowerów iBombo, których kilka już Bielsku-Białej jest zainstalowanych, oraz stanowisko do samodzielnego mycia rowerów. Prezydent uznał stosowność wykonania stanowiska do mycia rowerów oraz zapewnił, że decyzje co do ich lokalizacji zostały już podjęte. Co więcej w odpowiedzi pisemnej na wzniosek radnego możemy przeczytać, że punkt do samodzielnej naprawy rowerów powstanie w rejonie dolnej stacji kolejki linowej, podczas przebudowy odcinka al. Armii Krajowej w 2018 roku. Co więcej, dodatkowe stacje do samodzielnej naprawy rowerów mają pojawić się na terenach rekreacyjnych 'Błonia' oraz przy drodze rowerowej wokół lotniska → #PDF.


12 maj

2017

Pieniądze na górską ścieżkę z Szyndzielni, interpelacje na kwietniowej sesji RM

Na marcowej sesji Rady Miejskiej radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie miasta na 2017 rok, w której zapisano dodatkowe środki na zadanie inwestycyjne pn. „Rozbudowa kompleksu górskich ścieżek rowerowych Enduro Trails w Bielsku-Białej - etap III. Chodzi głównie o budowę ostatniego etapu obejmującego budowę trasy rowerowej - zjazdowej z Szyndzielni w kierunku Koziej Góry. Na ten cel zabezpieczono w budżecie miasta kwotę 500 tysięcy złotych.

Na kwietniowej sesji Rady Miejskiej Radny Marcin Lisiński wystąpił z dwoma interpelacjami. Pierwsza dotyczyła sprawy oświetlenia drogi rowerowej oraz chodnika wokół bielskiego lotniska → #PDF. Zdaniem wielu rowerzystów i mieszkańców jest ono niedostateczne. Na sesji Rady Miejskiej Z-ca Prezydenta zapewnił, że przyjrzy się sprawie jeszcze raz, bowiem rodzaj i parametry oświetlenia muszą być związane z obsługą lotniska i wytycznymi Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W lakonicznej odpowiedzi na interpelację możemy przeczytać, że oświetlenie wykonano zgodnie z projektem → #PDF.

Druga, kwietniowa interpelacja Radnego dotyczyła wykonania materiałów informacyjnych, dotyczących górskich ścieżek rowerowych, dla przyjezdnych, aby kierowali się na parking pod Halę Widowiskowo-Sportową przy ul. Karbowej, a nie na bielskie Błonia oraz o wykonanie przy w/w hali stanowiska do serwisowania i mycia rowerów → #PDF. W odpowiedzi na pismo Radnego czytamy, że materiały takie wkrótce znajdą się na oficjalnej stronie Enduro Trails, a wykonawca ścieżek jest zobowiązany do montażu oznakowania informacyjnego. Jeśli chodzi o stanowisko do serwisu i mycia rowerów Urząd Miejski nie ma możliwości prowadzenia takowej działalności i należy korzystać z serwisu i myjni na Błoniach → #PDF.


26 mar

2017

Gospodarka niskoemisyjna a rowery i infrastruktura rowerowa

Szukając źródeł linków do swojego bloga, natrafiłem na dokument PDF ze strony Urzędu Miasta w Bielsku-Białej. Dokument ów to "Plan Gospodarki Niskoemisyjnej oraz Plan działań na rzecz zrównoważonej energii (SEAP) dla miasta Bielska-Białej" z 2015 roku i jest opracowaniem przedstawiającym plan działań, służących redukcji zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych na obszarze miasta. Jednym z takich działań jest m.in. rozwój komunikacji rowerowej polegający na budowie infrastruktury rowerowej (m.in. wypożyczalni rowerów, dróg i parkingów rowerowych) oraz zachęcaniu mieszkańców do korzystania z tej formy przemieszczania się.

W w/w dokumencie możemy przeczytać o zaleceniach w kwestii transportu drogowego w centrum miasta, który powinien być ograniczany poprzez reorganizację ruchu, w celu przyspieszenia ruchu komunikacji publicznej oraz zwiększenia dostępności dla rowerzystów. W przypadku Bielska-Białej, ten punkt kłóci się z wizją Prezydenta Miasta, który nie zgadza się na dopuszczenie ruchu rowerowego na ul. 11 Listopada!

Kolejnym elementem jest tworzenie ułatwień służących przyjaznemu dla użytkownika łączeniu podróżowania transportem publicznym z rowerowym poprzez wyposażenie autobusów w bagażniki rowerowe, dzięki czemu zachęcamy mieszkańców, do których nie dociera komunikacja miejska, do podróżowania rowerem i po dotarciu do przystanku, do przesiadki do autobusów MZK. Takowych ułatwień nie posiadamy i, jak uwypuklono w dokumencie, posiadamy też niedostateczną liczbę ciągów rowerowych.

Oddzielny rozdział poświęcony został kwestii rozwoju komunikacji rowerowej, w którym znalazło się m.in. odwołanie do wykonanej przeze mnie mapy stojaków rowerowych. Nota bene nie przypuszczałem, że moja inwentaryzacja stojaków przyda się komukolwiek ;) Dowiedziałem się również, że docelowa długość tras rowerowych (dróg rowerowych?) w mieście ma wynieść 52 km, a zadania w/w kwestiach mają polegać również na budowie parkingów dla rowerów przy obiektach publicznych oraz centrach przesiadkowych. Zainteresowanych odsyłam do lektury dokumentu tutaj → #PDF.


18 mar

2017

Nowy rok i nowe interpelacje radnego o tematyce rowerowej - Aktualizacja

W tym roku, już dwukrotnie, na sesjach Rady Miejskiej w Bielsku-Białej pojawiła się tematyka rowerowa. Na styczniowej sesji, za sprawą radnego Szafarczyka, powrócił temat zeszłorocznego rankingu miast przyjaznych rowerzystom wg magazynu Rowertour, w którym nasze miasto tradycyjnie uplasowało się w ogonie sklasyfikowanych miast. Radny poprosił o zintensyfikowanie działań mających poprawić ten wynik w kolejnym rankingu → #PDF. Niestety tym samym naraził się na gniew Prezydenta Miasta, który powołał się na wyróżnienie przyznane przez PTTK, oceniające nasze miasto jako przyjazne rowerzystom. Władzy możemy wybaczyć, bowiem ma prawo nie wiedzieć czego dotyczy w/w ranking magazynu Rowertour. Dotyczy on głównie rozwiązań komunikacyjnych i ułatwień dla rowerzystów, a nie infrastruktury rekreacyjnej. Odpowiedź na interpelację potwierdza tę niewiedzę → #PDF.

Na lutowej sesji Rady Miejskiej pojawiła się tematyka rozwiązań drogowych oraz oznakowania dróg, którymi przebiegają szlaki rowerowe w naszym mieście → #PDF. Inspiracją do obszernej interpelacji było pokazane przeze mnie, kuriozalne oznakowanie na ul. Ciżemki, gdzie przebiega żółty szlak rowerowy i gdzie zarządzający ruchem zmusza rowerzystów do jazdy pod prąd lub spaceru z rowerem. Podobne absurdy drogowe znajdują się również na innych szlakach rowerowych i zostały także zaprezentowane, wraz z propozycjami poprawy. Zdawkowa odpowiedź Prezydenta Miasta wskazała, że nie wszystkie uwagi będą wzięte pod uwagę i są możliwe do realizacji (chodzi głównie o jazdę rowerem ul. 11 Listopada).

W odpowiedzi pisemnej władz miasta → #PDF czytamy, że: "(...) zaplanowany przegląd dróg rowerowych zostanie również przeprowadzony na styku tras rowerowych przebiegających w obszarze dróg publicznych" oraz, że to Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów odpowiada za przebieg szlaków rowerowych i ich utrzymanie, co wcale nie zwalnia zarządcy dróg od stosowania prawidłowego oznakowania ulic. Pożyjemy, zobaczymy. W każdym razie będę śledził poczynania MZD w tym kierunku i na bieżąco informował.


« 1 ... 12 13 14 15 16 17 18 ... 26 »

Tagi: #budżet obywatelski #części rowerowe #infrastruktura rowerowa #inne #interwencje #jazda rowerem #odżywki i suplementy #podsumowanie sezonu #polityka rowerowa #rajdy rowerowe