górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » miniBLOG

Komentarze aktywnego, bielskiego rowerzysty

W tym miejscu znajdziesz krótkie i dosadne komentarze autora strony na temat rowerowej rzeczywistości w Bielsku-Białej, informacje o jego drobnej działalności na rzecz rowerzystów lub sprawach sprzętowych związanych z moimi rowerami. Umieszczam tutaj również większość interpelacji zgłaszanych przez Radnych na sesjach Rady Miejskiej Bielska-Białej. Uwaga: Niektóre wpisy na miniBLOGu mogą być dla niektórych osób obraźliwe lub kontrowersyjne w odbiorze.

« 1 ... 10 11 12 13 14 15 16 ... 27 »

3 cze

2018

Przebudowa ul. Żywieckiej, a DDR na skrzyżowaniu z ul. Bora-Komorowskiego/Łagodną

Miasto w tym roku planuje rozpocząć przebudowę ul. Żywieckiej na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Górskiej. Oczywiście możemy pomarzyć o uwzględnieniu w projekcie infrastruktury rowerowej. Jedynym miejscem, gdzie występuje infrastruktura rowerowa jest skrzyżowanie ulic: Żywieckiej, Bora-Komorowskiego i Łagodnej. Obecnie jest tam kilka niedociągnięć, wymagających poprawy, które zgłaszałem podczas jesiennego przeglądu rowerowego. Zajrzałem do dokumentacji przebudowy ul. Żywieckiej, co projektant przygotował w tym zakresie i czy moje uwagi zostały uwzględnione. Jak się okazało jedno rozwiązanie poprawił, drugie pogorszył, trzeciego nawet nie wziął pod uwagę → Zdjęcie #1.

Problem pierwszy, związany z brakiem ciągłości nawierzchni drogi rowerowej wzdłuż ul. Bora-Komorowskiego przy w/w skrzyżowaniu → Zdjęcie #2, został uwzględniony. Niestety projektant - na podstawie przepisów - zmienił położenie przejazdów rowerowych przez ul. Żywiecką na stronę od środka skrzyżowania i pomniejszył azyl dla rowerzystów przy ul. Łagodnej! Obecnie przejazdy są od strony dojazdu do skrzyżowania i azyl ten też jest niezbyt duży → Zdjęcie #3. W przypadku dojścia DDR wzdłuż ul. Łagodnej do skrzyżowania również pozostało ono "po staremu" - czyli źle! Nadal trzeba będzie skręcać rowerem pod ostrym kątem, na granicy utraty równowagi.

Innym nieprzemyślanym rozwiązaniem jest brak bezpiecznego i logicznego skomunikowania istniejących dróg rowerowych z ul. Żywiecką czy też np. parkingiem znajdującym się przy ul. Kasprowicza. Osoby mieszkające w tej części miasta, aby dostać się na drogę rowerową na ul. Bora-Komorowskiego czy ul. Łagodnej muszą prowadzić rower przez kilka przejść dla pieszych, bo projektant nie przewidział przejazdów rowerowych w tym kierunku!

Naskrobałem pewien roboczy plan, który jest pełen błędów, ale mniej więcej pokazuje o co mi chodzi → Zdjęcie #4. Niestety przeprojektowanie skrzyżowania wymaga wielu zmian, w tym m.in. w sygnalizacji świetlnej. Na tym skrzyżowaniu - przy założeniu dobrego przeprojektowania - można z powodzeniem zainstalować podpórki dla rowerzystów. Z tematem zwróciłem się do Radnego Szafarczyka, który być może coś zadziała w temacie.


6 maj

2018

Interpelacja w sprawie umiejscowienia sygnalizatorów oraz podpórek rowerowych

Na kwietniowej sesji Rady Miejskiej Radny Szafarczyk złożył interpelację w sprawie nieprawidłowego umiejscowienia nowych sygnalizatorów na niektórych skrzyżowaniach w mieście. Przyczynkiem do całego zamieszania były zdjęcia słupa sygnalizacji postawionego na drodze rowerowej przy skrzyżowaniu ul. Partyzantów z ul. Karpacką, które otrzymałem od czytelnika bloga i zamieściłem na Facebooku → Zdjęcie #1. Korzystając z okazji dorzuciłem jeszcze informacje o podobnych wyczynach zarządzającego ruchem na dwóch innych skrzyżowaniach: ul. Partyzantów/ul. Bora-Komorowskiego oraz ul. Partyzantów/ul. Leszczyńska.

W przypadku pierwszego z w/w skrzyżowań, pomimo mojego apelu podczas jesiennego przeglądu rowerowego o zmianę usytuowania przejazdu rowerowego i pokazania gotowego rozwiązania → Zdjęcie #2, po raz drugi postawiono sygnalizację nieprawidłowo! W przypadku ostatniego skrzyżowania w ogóle nie wytyczono przejazdów rowerowych, a nowej sygnalizacji nawet nie przystosowano pod taką ewentualność!

Radny w swoim wystąpieniu zwrócił się władz miasta o wykonanie audytu całej dokumentacji nowych sygnalizacji świetlnych pod kątem infrastruktury rowerowej, ponownie o powołanie oficera rowerowego oraz o wprowadzenie stałej zasady konsultowania ze środowiskiem rowerowym wszelkich rozwiązań ruchowych dotyczących rowerów. Padło również pytanie: czy władze miasta przewidują montaż podpórek rowerowych na skrzyżowaniach? Pełną treść interpelacji znajdziecie tutaj → #PDF.

W odpowiedzi pisemnej na interpelację możemy przeczytać, że w planach jest przebudowa skrzyżowania ul. Partyzantów/ul. Bora-Komorowskiego/al. Andersa podczas, której nastąpi korekta przebiegu przejazdów rowerowych. Władze miasta przeanalizują również zasadność montażu podpórek rowerowych dla rowerzystów na skrzyżowaniu. MZD podjął również prace polegające na uciągleniu niektórych dróg rowerowych w mieście, o ile warunki terenowe na to pozwolą. Niestety nie udzielono odpowiedzi w kwestii przejazdów rowerowych na skrzyżowaniu ul. Partyzantów z ul. Leszczyńską, powołania oficera rowerowego oraz konsultacji ze środowiskiem rowerowym. Pełną odpowiedź na interpelację można przeczytać tutaj → #PDF.


3 maj

2018

Świąteczna szwendaczka rowerem po okolicy i nowe stojaki rowerowe

W zasadzie nie miałem większego planu co do świątecznego dnia. Na górskie wypady nie mam jeszcze wystarczającej mocy w nogach, więc zdecydowałem pojechać na ul. Krakowską, udokumentować zdjęciami kilka stojaków rowerowych i przy okazji sprawdzić stan innych w okolicy. Przypadkowo udało się mi się odnaleźć kilka nowych miejsc przyjaznych dla rowerzystów, choć niektóre stojaki były dość dobrze zakamuflowane. Całkiem przypadkowo natrafiłem na nowy parking dla pracowników firmy SUEZ, gdzie zamontowano stojaki dla 20 rowerów → Zdjęcie #1. Niestety wszystkie to "wyrwikółka" i na dodatek zamontowane w taki sposób, że parkując w nich rowerem w 1/3 stoi on na drodze manewrowej między miejscami postojowymi dla samochodów! Na dodatek parkując samochód na miejscu przy stojakach nie mamy jak wydostać się z auta! Wystarczyło w tym samym miejscu postawić cztery stojaki ramowe dla 8 rowerów i byłoby OK. Należy pamiętać, że liczy się jakość, a nie ilość.

Ani się obejrzałem, a znalazłem się na granicy z Kozami, potem poniosło mnie - przez dzielnicę Hałcnów - do Pisarzowic, Starej Wsi, Bestwiny i wylądowałem w dzielnicy Bielska-Białej - Komorowice Krakowskie, gdzie zinwentaryzowałem kolejne 3 nowe stojaki rowerowe. W sumie przez cały dzień namierzyłem 9 nowych miejsc wyposażonych w "wyrwikółka". Finalnie nakręciłem ponad 48 km, z czego tylko ok. 38 poszło na konto miasta w tegorocznej 7 edycji akcji Kręć Kilometry, bo aplikacja kilka razy zawieszała się → Zdjęcie #2. Generalnie dzień rowerowo bardzo udany, zmęczenie w nogach potworne, ale nie ma co narzekać! Lubię taką szwendaczkę...


20 mar

2018

Uszkodzony licznik rowerowy / Ogrom śmieci w mieście #1

Pierwszy, ciepły weekend marcowy oczywiście musiał być związany z rundką na rowerze. Po dłuższym zastoju, krótki wypad rowerem po mieście bocznymi drogami, poprawił mi nieco humor. Niestety - jak często to w życiu bywa - sielanka nie mogła potrwać długo. Po pierwsze znikający śnieg oraz brak trawy i liści na drzewach oraz krzewach odsłonił ogrom wszelkiej maści dzikich wysypisk i skupisk śmieci w naszym mieście!Zdjęcie #1. Jako, że jestem wyczulony na takie sytuacje postanowiłem skorzystać z platformy do zgłaszania takich problemów - ZgłoszeniaBB i zgłosiłem kilka przypadków. Przy okazji dodałem również zgłoszenia dotyczące dziur w nawierzchni oraz oznakowania ciągów rowerowych (w sumie 9 zgłoszeń).

Podczas zgłaszania jednej z w/w sytuacji - niewiem jakim cudem - wypadł mi z uchwytu licznik rowerowy! O jego braku zorientowałem się dopiero po 10 minutach jazdy. Bluzgom nie było końca, ale wróciłem tym samym śladem i odnalazłem licznik, który leżał sobie przy krawędzi jezdni. Niestety w międzyczasie został rozjechany przez koło samochodowe i pomimo tego, że obudowa nie była uszkodzona, to pęknięty wyświetlacz eliminował go z dalszego użytkowania → Zdjęcie #2. Ostatecznie dzień zakończyłem stratą ok. 100 zł i zepsutym humorem na cały weekend. Ot wredne życie!


4 lut

2018

Testy suplementów i odżywek #2 - Dextro Energy Zero Calories

W zeszłym sezonie rowerowym, z racji tego że moja jazda rowerem odbywała się głównie po mieście, postanowiłem wypróbować nowy preparat regulujący poziom elektrolitów w organizmie. Do testów zakupiłem tabletki musujące Dextro Energy Zero Calories, które przeznaczone są dla osób, które prowadzą krótkie treningi.

Produkt ma za zadanie uzupełnić w organizmie takie składniki jak: sód, magnez, wapń, potas i chlorki, które tracimy częściowo wraz z potem. Producent na etykiecie zawarł informację, że produkt nie zawiera cukru, jednak jak to często bywa w takich wypadkach - w zamian zastosowano sztuczny słodzik: suklarozę, której wpływ na nasze zdrowie jest nie do końca znany. Do wybory mamy dwa smaki: pomarańczowy oraz jagodowy → Zdjęcie #1.

Dużym plusem preparatu jest duża szybkość rozpuszczania się tabletki w wodzie, a sam smak przygotowanego napoju, pomimo zastosowania słodzika, jest dobry. Podczas stosowania preparatu nie dostrzegłem żadnych negatywnych skutków oddziaływania.

Zakupiłem cztery opakowania produktu, z których otwarłem jeden. Pozostałe trzy leżały w szafce, fabrycznie zamknięte i - z nieznanych mi przyczyn - plastikowe tubki z tabletkami samoistnie popękały na dnie, a wilgoć z powietrza spowodowała rozpuszczanie tabletki, która uczyniła jeszcze większe szkody → Zdjęcie #2. Przyznam, że sytuacja dosyć dziwna, której nie potrafię wytłumaczyć i to w zasadzie jedyna wada tego preparatu.


« 1 ... 10 11 12 13 14 15 16 ... 27 »

Tagi: #budżet obywatelski #części rowerowe #infrastruktura rowerowa #inne #interwencje #jazda rowerem #odżywki i suplementy #podsumowanie sezonu #polityka rowerowa #rajdy rowerowe