górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » miniBLOG

Komentarze aktywnego, bielskiego rowerzysty

W tym miejscu znajdziesz krótkie i dosadne komentarze autora strony na temat rowerowej rzeczywistości w Bielsku-Białej, informacje o jego drobnej działalności na rzecz rowerzystów lub sprawach sprzętowych związanych z moimi rowerami. Umieszczam tutaj również większość interpelacji zgłaszanych przez Radnych na sesjach Rady Miejskiej Bielska-Białej. Uwaga: Niektóre wpisy na miniBLOGu mogą być dla niektórych osób obraźliwe lub kontrowersyjne w odbiorze.

« 1 ... 9 10 11 12 13 14 15 ... 27 »

15 wrz

2018

Interpelacja ws. oznakowania i stanu ciągu pieszo-rowerowego na ul. Piaskowej

Sierpniowa sesja Rady Miejskiej obfitowała w interpelacje związane z infrastrukturą rowerową. Problem braku oznakowania poziomego ciągu rowerowego na ul. Piaskowej w Bielsku-Białej - na odcinku od Bulwarów Straceńskich, aż do Dworca PKP - poruszyła Radna Grażyna Nalepa. Zdaniem Radnej ciąg dla pieszych i rowerzystów powinien zostać odseparowany i oddzielony linią, bowiem przebiega tędy szlak rowerowy i jest spory ruch pieszych z dziećmi. Poprosiła również o przycięcie gałęzi nisko zwisających nad ciągiem pieszo-rowerowym. Treść → #PDF.

W odpowiedzi władz miasta czytamy, że w obecne parametry ciągu pieszo-rowerowego i ul. Piaskowej nie pozwalają na wyznaczenie normatywnych szerokości dla obu traktów, a zmiana organizacji ruchu musiałaby wiązać się z kompleksową przebudową ciągu pieszo-rowerowego. Z-ca Prezydenta zapewnił także, że teren zostanie uprzątnięty, a gałęzie przycięte. Treść odpowiedzi tutaj → #PDF.

P.S. Początkiem 2015 roku przeprowadziłem przegląd techniczny ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Bulwarów, gdzie m. in. proponowałem wydzielenie drogi rowerowej od chodnika w tym miejscu oraz dokładnie pokazałem jakie prace należałoby dodatkowo wykonać, aby wprowadzić taką organizację ruchu. Od tego czasu niewiele się tam zmieniło - prócz kilku poprawek nawierzchni i częściowego remontu tunelu pod torami.


30 sie

2018

Interpelacja oraz przetarg ws. aktualizacji dokumentacji drogi rowerowej na ul. Cieszyńskiej

Sprawa przebudowy ul. Cieszyńskiej, wzdłuż której ma powstać droga rowerowa ciągnie się od kwietnia 2016 roku, kiedy to Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg w tej kwestii. Już wtedy - po wstępnej analizie projektu - zauważyłem dużo niedociągnięć jeśli chodzi o projekt planowanej drogi rowerowej. Na szczęście nie uszło to uwadze Radnego Bronisława Szafarczyka, który po fachowej analizie projektu, zgłosił władzom miasta - w odrębnym piśmie - kilkadziesiąt uwag do dokumentacji.

Inwestycja wzbudziła dużo kontrowersji i została skutecznie zablokowana do dnia dzisiejszego. W połowie czerwca 2018 roku, MZD ponownie ogłosił przetarg na przebudowę ul. Cieszyńskiej - niestety wg pierwotnego projektu. W związku z tym Radny Szafarczyk na czerwcowej sesji Rady Miejskiej złożył interpelację z pytaniem czy doszło do zlecenia i opracowania dokumentacji korygującej projekt, z uwzględnieniem uwag, które zgłaszał 2 lata wcześniej oraz czy zapewniono zgodność rozwiązań z obowiązującymi w mieście "Standardami i wytycznymi kształtowania infrastruktury rowerowej"#PDF.

W odpowiedzi pisemnej na interpelację wyjaśniono, że ze względu na zastosowane procedury, postanowienia sądowe oraz obowiązujące przepisy, obecnie nie ma możliwości dokonania istotnych zmian w dokumentacji obowiązujących przepisów, gdyż wiązałoby się to z utratą unijnego dofinasowania. Z-ca Prezydenta zapewnił, jednak, cyt. "...że w trakcie prowadzonych prac drogowych zostaną wprowadzone zmiany w formie nieistotnych zmian do projektu budowlanego...". Pełna odpowiedź władz miasta → #PDF.

30 sierpnia 2018 roku Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na aktualizację dokumentacji w zakresie wprowadzenia nieistotnych zmian dotyczących ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Cieszyńskiej. Jestem niezmiernie ciekawy, co projektanci zaproponują - jeżeli takowi się znajdą...


3 sie

2018

Mały, osobisty sukces w walce o przemyślaną infrastrukturę rowerową

Podczas jesiennego przeglądu dróg rowerowych w mieście, który prowadziłem końcem 2017 roku z inspektorem Miejskiego Zarządu Dróg → LINK, zgłosiłem propozycję skomunikowania drogi rowerowej biegnącej wzdłuż ul. Kusia z ul. Morelową i Cyprysową, poprzez budowę krótkiego łącznika o nawierzchni asfaltowej. Był to mniej więcej okres kiedy przebudowa fragmentu tej ulicy rozpoczęła się, a która jakoś umknęła mojej uwadze. Po szybkiej, popołudniowej analizie dokumentacji stwierdziłem, że to świetna okazja, aby takowy łącznik wykonać, zwłaszcza, że koszty jego wykonania będą symboliczne, a remont ulicy był na etapie wykonywania podbudowy.

Na podstawie fragmentu oryginalnej dokumentacji sporządziłem szkic takiego rozwiązania → Zdjęcie #1 i przesłałem drogą mailową do w/w inspektora MZD. Odpowiedzi na korespondencję nigdy nie otrzymałem i do końca inwestycji nie wiedziałem czy mój pomysł zostanie wdrożony. Końcem grudnia w miejscu, gdzie miał powstać łącznik wykonano wjazd na posesję z kostki brukowej, którego pierwotnie na planie przebudowy nie było.

Od tego czasu minęło prawie 7 miesięcy i już pogodziłem się z tym, że łącznika nie będzie. Przez wymieniony okres nie zapuszczałem się rowerem w ten rejon, aż do końca lipca tego roku. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że łącznik powstał!Zdjęcie #2 Co prawda odbiegał nieco od mojego "projektu", ale jest! W zasadzie brakuje tylko dociągnięcia asfaltu do jezdni → Zdjęcie #3, ale to duża zmiana na plus w kwestii użyteczności omawianej drogi rowerowej. W imieniu swoim oraz rowerzystów wielkie podziękowania dla Miejskiego Zarządu Dróg!


25 cze

2018

Interpelacja w sprawie opóźnień przy uruchomieniu wypożyczalni rowerów BBbike

Radna Małgorzata Zarębska w interpelacji złożonej na majowej sesji Rady Miejskiej, zwróciła uwagę władzom miasta na opóźnienia związane z uruchomieniem bezobsługowej wypożyczalni rowerów, które uniemożliwiają mieszkańcom korzystanie z systemu → #PDF. Radna zapytała również czy miasto zamierza zrekompensować tę niedogodność np. w formie niższych cen lub darmowego użytkowania oraz dlaczego Ratusz nie zabezpieczył się na tę ewentualność, poprzez wcześniejsze rozpisanie przetargu.

W odpowiedzi pisemnej na interpelację Z-ca Prezydenta przedstawił cały przebieg procesu przetargowego począwszy od dnia ogłoszenia do momentu jego unieważnienia. Poinformował także, że aby zapewnić ciągłość działania wypożyczalni, miasto, po unieważnieniu przetargu, próbowało wynająć rowery tylko na 2018 rok. Dotychczasowy operator nie był jednak zainteresowany taką współpracą. Ponadto kwota której zażądał znacznie przewyższała kwotę za normalne funkcjonowanie wypożyczalni i co za tym idzie, nie było możliwości zlecenia takiej usługi z wolnej ręki. Zapewnił również, że miasto dopełniło wszelkich formalności, aby wypożyczalnia w 2018 roku działa normalnie. Pełna odpowiedź na interpelację tutaj → #PDF.


10 cze

2018

Interpelacja w sprawie udogodnień dla rowerzystów i pieszych w Wapienicy

Na majowej sesji Rady Miejskiej Radny Konrad Łoś - na prośbę mieszkańców - zwrócił się do władz miasta z wnioskiem o zagospodarowanie terenu wzdłuż budowanej drogi rowerowej i chodnika w Wapienicy w obiekty małej architektury w postaci chroniących od deszczu i słońca miejsc odpoczynku z ławkami oraz o zainstalowanie w okolicy ul. Leśników samoobsługowej stacji naprawy rowerów → #PDF. Radny zauważył bowiem, że obecnie realizowana inwestycja wzdłuż rzeki nie obejmuje takich elementów.

Do interpelacji - z racji nie obecności Prezydenta Miasta - odniósł się na sesji Z-ca Prezydenta, który zadeklarował, że obiekty małej architektury zostaną zainstalowane. Ponadto poinformował o pracach związanych z przedłużeniem deptaka oraz drogi rowerowej w kierunku ul. Tartacznej, gdzie również takie elementy zostaną zainstalowane.

W odpowiedzi pisemnej na interpelację możemy przeczytać, że instalacja obiektów, o które zabiegał Radny, nie może być realizowana ze środków unijnych i w związku z tym, po zakończeniu inwestycji przez Miejski Zarząd Dróg, Wydział Gospodarki Miejskiej ustawi przy chodniku oraz drodze rowerowej ławki i kosze na śmieci. Niestety pismo nie zawiera jednoznacznej informacji w kwestii stacji naprawy rowerów, ale miejmy nadzieję, że również ona pojawi się w Wapienicy. Pełną odpowiedź na interpelację można przeczytać tutaj → #PDF.


« 1 ... 9 10 11 12 13 14 15 ... 27 »

Tagi: #budżet obywatelski #części rowerowe #infrastruktura rowerowa #inne #interwencje #jazda rowerem #odżywki i suplementy #podsumowanie sezonu #polityka rowerowa #rajdy rowerowe