górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » miniBLOG

Komentarze aktywnego, bielskiego rowerzysty

W tym miejscu znajdziesz krótkie i dosadne komentarze autora strony na temat rowerowej rzeczywistości w Bielsku-Białej, informacje o jego drobnej działalności na rzecz rowerzystów lub sprawach sprzętowych związanych z moimi rowerami. Umieszczam tutaj również większość interpelacji zgłaszanych przez Radnych na sesjach Rady Miejskiej Bielska-Białej. Uwaga: Niektóre wpisy na miniBLOGu mogą być dla niektórych osób obraźliwe lub kontrowersyjne w odbiorze.

« 1 ... 8 9 10 11 12 13 14 ... 27 »

20 paź

2018

Interpelacja ws. miejsca odpoczynku dla rowerzystów w dzielnicy Hałcnów

Na wrześniowej sesji Rady Miejskiej Radny Szafarczyk zwrócił się z interpelacją do Prezydenta Miasta o zainstalowanie w centrum dzielnicy Hałcnów ramowych stojaków rowerowych → #PDF. Na uwadze Radny miał głównie dwa miejsca: budynek Poczty Polskiej oraz miejsce obok parkingu przed tamtejszym Domem Kultury. Swoją interpelację uzasadnił faktem, że obecnie brak w/w miejscach jakichkolwiek stojaków rowerowych. Dodatkowo zasugerował utworzenie miejsca odpoczynku dla rowerzystów w miejscu, gdzie przebiega kilka szlaków rowerowych m.in. żółty szlak rowerowy wokół Hałcnowa.

Zastępca Prezydenta w odpowiedzi pisemnej zapewnił, że środki finansowe na wykonanie wiaty wraz ze stojakami, ławkami oraz stojakami rowerowymi zostaną zabezpieczone w przyszłorocznym budżecie miasta. Miejsce odpoczynku powstanie u zbiegu ul. Wyzwolenia oraz ul. Szewczyk. W przypadku stojaków rowerowych przed urzędem pocztowym, którego budynek jest we władaniu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Bielsku-Białej, władze zapewniły, że ich montaż zostanie uwzględniony w przygotowywanym projekcie zagospodarowania terenu wokół tego budynku. Pełna treść odpowiedzi na interpelację tutaj → #PDF.


16 paź

2018

Wyniki głosowania na projekty w Budżecie Obywatelskim miasta na 2019 rok

30 września br. zakończyło się głosowanie internetowe na zatwierdzone projekty zgłoszone w Budżecie Obywatelskim Bielska-Białej na 2019 rok. Dwa kilkukrotnie zgłaszane projekty dotyczące budowy drogi rowerowej wzdłuż rzeki Białej w Komorowicach oraz modernizacji miasteczka ruchu drogowego na Błoniach ponownie nie miały szczęścia w tej edycji. Pierwszy projekt zdobył 866 głosów i znalazł się na trzecim miejscu w puli projektów ogólnomiejskich, z kolei drugi tylko 515 głosów zajmując 5 lokatę. Pełne wyniki głosowania tutaj → #PDF

W puli projektów osiedlowych mieszkańcy przygotowali dwie koncepcje dotyczące budowy mini-miasteczek ruchu drogowego na os. Beskidzkim (247 głosów) oraz w dzielnicy Stare Bielsko (234 głosy). Oba projekty załapały się do realizacji uzyskując niezbędne minimum głosów mieszkańców i zarządzeniem Prezydenta Miasta zostały zatwierdzone do realizacji.

Miejmy tylko nadzieję, że realizacja w/w projektów dojdzie do skutku i nie skończy się jak w przypadku miasteczka ruchu drogowego, które miało powstać w tym roku na os. Słonecznym i do tej pory go nie ma, a w miejscu gdzie miało być, wybudowano plac, który nie wiadomo czemu i komu ma służyć → Post na Facebook'u.


10 paź

2018

Wynik Bielska-Białej w tegorocznym konkursie "Kręć Kilometry po technologię"

Tegoroczna 7 edycja konkursu Fundacji Allegro All For Planet zakończyła się tradycyjnie 30 września. Miasta miały okazję wygrać nie tylko charakterystyczne stojaki rowerowe, ale również samoobsługowe stacje naprawy rowerów. W tym roku wzięli w niej udział rowerzyści z 1108 miast i miejscowości, które nakręciły prawie 75.5 mln km ! Najkrótsza odległość pokonana dla miasta w konkursie wyniosła 1 km - najdłuższa ponad 707 tys. km i należy do rowerzystów z Gdańska. Bielsko-Biała uplasowało się na 37 pozycji w rankingu (+10 miejsc) z wynikiem 67153 km (+31 tys. km) → Zdjęcie #1.

Pomimo, że w tym roku oficjalnie wspierałem akcję jako partner społeczny, to sam nie popisałem się imponującym wynikiem, nakręcając zaledwie 272 km - to prawie o 460 km mniej niż rok wcześniej. Oczywiście winny temu brak czasu oraz skleroza - kilka razy zapomniałem po prostu włączyć aplikację. Co za tym idzie w tym roku nie było mowy, abym załapał się na jakąkolwiek nagrodę w organizowanych dodatkowo tzw. Wyzwaniach. Ale obiecuję wszem wobec i każdemu z osobna, że w przyszłym roku będzie lepiej!


6 paź

2018

Urzędniczej bezmyślności odc. 526 - Interpelacja ws. wiaty przystankowej

Miasto w tym roku dokonało wymiany kolejnych kilku wiat przystankowych. Jedną z nich była wiata stojąca nieopodal skrzyżowania ulic: Bora-Komorowskiego i Partyzantów. Akurat za wymienioną wiatą przebiega droga rowerowa wzdłuż ul. Partyzantów, która w tym miejscu posiada nieprzepisową szerokość 1.7 m → Zdjęcie #1 i w dodatku notorycznie zarośnięta jest przez krzewy → Zdjęcie #2. Wyminięcie się w tym miejscu dwóch rowerzystów jest niemożliwe. Była to zatem świetna okazja, aby nową wiatę przystankową postawić o około 70 cm bliżej zatoki autobusowej (stałaby w przepisowej odległości) i uzupełnić powstałą dziurę asfaltem. Tanie i proste rozwiązanie, o którym urząd nadzorujący prace nie pomyślał.

Pech chciał, że gdy zorientowałem się - że ów przystanek jest wymieniany - to fundament był już wylany. Zdenerwowany napisałem e-maila do Miejskiego Zarządu Dróg z prośbą o wyjaśnienia. Okazało się, że za inwestycję odpowiada Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miasta w Bielsku-Białej, który stwierdził, że cyt. "...że nie ma możliwości przesunięcia wymienianej wiaty...". Okazało się również, że cała inwestycja odbyła się bez uzgodnień z Miejskim Zarządem Dróg...

Na moją prośbę, m.in tą sprawą zajął się Radny Szafarczyk, który na sierpniowej sesji Rady Miejskiej wytknął władzom miasta realizowanie inwestycji z naruszeniem standardów rowerowych oraz ponowił wniosek o powołanie stanowiska Oficera Rowerowego, powołanie komisji do spraw realizacji infrastruktury rowerowej, a także wprowadzenia zasady konsultowania z MZD wszelkich działań zahaczających o infrastrukturę rowerową. Treść interpelacji → #PDF.

Najbardziej absurdalna okazała się odpowiedź Z-cy Prezydenta, który stwierdził, że cyt. "Odległość pomiędzy krawędzią ścieżki rowerowej i słupkiem wiaty przystankowej wynosi 20 cm, co spełnia minimalne warunki przyjętych standardów.". (???) Co więcej wprowadzenie 1 metrowej skrajni poziomej (???) wpłynęłoby na komfort pasażerów, a poprawa parametrów infrastruktury rowerowej zostanie przeprowadzona w ramach modernizacji całej drogi rowerowej wzdłuż ul. Partyzantów. Co za ignorancja! Treść odpowiedzi → #PDF.


28 wrz

2018

Droga rowerowa wzdłuż ul. Konwojowej? Wspólna interpelacja kilku Radnych

Na sierpniowej sesji Rady Miejskiej grupa Radnych z klubu związanego z obecnym Prezydentem Miasta złożyło interpelację w kwestii remontu ul. Konwojowej w Bielsku-Białej, wraz z budową drogi rowerowej oraz chodnika. Swoją propozycję umotywowali faktem, że kilka lat wcześniej wybudowano drogę rowerową wzdłuż rzeki Białej, a nowa droga rowerowa wzdłuż w/w ulicy mogłaby pełnić rolę jej przedłużenia w kierunku granicy miasta, zwłaszcza że, znajduje się przy niej kilka zakładów pracy. Zdaniem Radnych ruch samochodów w tym miejscu jest duży i należałoby poprawić m.in. kwestię bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów. Pełna treść interpelacji tutaj → #PDF.

Władze miasta - w odpowiedzi pisemnej na interpelację - zaznaczyły, że ul. Konwojowa sąsiaduje bezpośrednio z terenami będącymi w wieczystym użytkowaniu PKP i realizacja inwestycji wymagałaby zgody spółki na odstępstwa w tak bliskim obszarze kolejowym. Z-ca Prezydenta podkreślił, że miasto bierze również pod uwagę budowę przedłużenia drogi rowerowej biegnącej po wale przeciwpowodziowym w kierunku granicy miasta, zwłaszcza że projekt taki od kilku lat jest zgłaszany w Budżecie Obywatelskim miasta.

Ponadto Z-ca podreślił, że przebudową ul. Konwojowej będzie wiązała się z dużymi kosztami: opracowaniem dokumentacji, wykupach terenu oraz samym pracom budowalnym. Tym niemniej Miejski Zarząd Dróg w czteroletnim planie inwestycyjnym przygotuje koncepcję przebudowy tejże ulicy i na jej podstawie poprosi o opinię PKP. Pełna treść odpowiedzi na interpelację tutaj → #PDF.


« 1 ... 8 9 10 11 12 13 14 ... 27 »

Tagi: #budżet obywatelski #części rowerowe #infrastruktura rowerowa #inne #interwencje #jazda rowerem #odżywki i suplementy #podsumowanie sezonu #polityka rowerowa #rajdy rowerowe