górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Podsumowanie zmian w infrastrukturze rowerowej i wydarzeń w 2019 roku

Data: 31 grudnia 2019

Żródło:

Tag: #podsumowania roku

Ciąg rowerowe
W bieżącym roku wybudowano cztery odcinki dróg rowerowych o sumarycznej długości około 3.5 km. W połowie maja oddano do użytku drogę rowerową wzdłuż ul. Szerokiej oraz ul. Czołgistów o długości 800 metrów (Foto 1). Z kolei początkiem sierpnia zakończyły się prace przy budowie drogi rowerowej wzdłuż ul. Międzyrzeckiej (Foto 2), której długość, wraz ze zjazdami/wjazdami na ulice poprzeczne, wyniosła ok. 2.7 km. Przy okazji tej ostatniej budowy wykonano również ok. 50 m dwukierunkowej drogi rowerowej wzdłuż ul. Światopełka (Foto 3) oraz ok. 90 m zalążka drogi rowerowej wokół ronda na ul. Cieszyńskiej.

Modernizacji uległ około 130 metrowy odcinek drogi rowerowej wzdłuż ul. Partyzantów (Foto 4), który w związku z budową nowego dyskontu spożywczego oraz zmiany układu drogowego zyskał nową barwioną na czerwono nawierzchnię, oznakowanie i parametry zgodne z obowiązującymi standardami rowerowymi.

Galeria 1

Nowa, dwukierunkowa droga rowerowa wzdłuż ul. Szerokiej w Bielsku-BiałejNowa droga rowerowa wzdłuż ul. Międzyrzeckiej w Bielsku-BiałejNowy odcinek drogi rowerowej wzdłuż ul. Światopełka w Bielsku-Białej

Po kilku latach usunięto w końcu 20 słupków stojących na drodze rowerowej biegnącej wzdłuż ul. Karbowej (Foto 5). Zablokowano również wjazdy na dziki parking znajdujący się przy skrzyżowaniu ul. Maczka z ul. Piaskową, biegnące poprzez drogę rowerową, które zostały zabezpieczone metalowymi słupkami i tym samym trakt nie będzie więcej niszczony przez parkujące tutaj ciężarówki (Foto 6).

Zlikwidowano oznakowanie traktu w ciągu ul. Jana Chrzciciela, gdzie oznakowanie początkowo wskazywało na drogę dla rowerów, a potem jednocześnie również na chodnik. Parametry jakie spełniał ten ciąg wykluczały możliwość istnienia tam ciągu pieszo-rowerowego oraz nie spełniał on warunków dla drogi rowerowej. Pisałem o tym podczas przeglądu technicznego tego ciągu pieszo-rowerowego w 2015 roku.

Galeria 2

Przebudowany 130 metrowy odcinek drogi rowerowej wzdłuż ul. PartyzantówDroga rowerowa wzdłuż ul. Karbowej bez 20 słupków stojących w skrajniZablokowany słupkami wjazd na dziki parking przez drogę rowerową na ul. Maczka

Zaplecze rowerowe
Początkiem roku nastąpiło otwarcie 12 trasy zjazdowej nazwanej 'SahAira' w kompleksie Enduro Trails na zboczach Szyndzielni. Po 1.5 roku przerwy uruchomiono ponownie wypożyczalnię rowerów BBbike (Foto 7), której operatorem została firma Homeport Polska. System powiększył się o 12 nowych stacji, a liczba rowerów przekracza teraz 190 sztuk.

W ramach inwestycji wyłonionych z Budżetu Obywatelskiego oddano do użytku dwa małe, malowane miasteczka ruchu drogowego. Jedno znajduje się przy Szkole Podstawowej Nr 27 na Os. Słonecznym (Foto 8), drugie niemal identyczne za Szkołą Podstawową Nr 31 w dzielnicy Stare Bielsko.

W Bielsku-Białej pojawiły się 3 nowe stacje iBombo do samodzielnej naprawy rowerów. Stacje stoją przy portierniach FCA Poland (Foto 9) i są ogólnie dostępne tylko w okresie pracy, któregoś z zakładów na tym terenie. Obecnie na terenie miasta możemy znaleźć 11 takich stacji.

Sesje RM i praca radnych
W kończącym się roku Radni złożyli ok. 9 interpelacji związanych pośrednio lub bezpośrednio z tematyką rowerową, ale żaden z nich nie wyróżnił się szczególnie na tym tle. Z treścią większości interpelacji możecie zapoznać się na miniBLOG-u, pod tagiem polityka rowerowa.

Galeria 3

Uruchomiona ponownie wypożyczalnia rowerów BBbike - stacja przy ul. SosnkowskiegoNowe miasteczko ruchu drogowego na os. Słonecznym w Bielsku-BiałejJedna z trzech nowych stacji do samodzielnej naprawy rowerów przy FCA Poland

Konferencje, rankingi oraz akcje
Początkiem roku powołana została Zjednoczona Beskidzka Inicjatywa Rowerowa - ZBIR, która w założeniu ma być forum konsultacyjnym i opiniodawczo-doradczym Prezydenta Miasta w zakresie polityki rowerowej.

Podczas 8 edycji kampanii 'Kręć Kilometry' Fundacji Allegro All For Planet, która nie cieszyła się dużym zainteresowaniem w kraju, Bielsko-Biała finalnie uplasowało się na 39 pozycji, lądując tylko o 2 pozycje niżej w klasyfikacji niż w 2018 roku.

Policja od wiosny do jesieni prowadziła kampanię 'Bezpieczny rowerzysta', która miała na celu zwrócenie uwagi rowerzystów i kierowców na bezpieczny sposób poruszania się po drogach oraz zachowanie względem siebie. Straż Miejska w Bielsku-Białej wspólnie z bielską komendą przeprowadziła również kampanię znakowania rowerów. Straż Miejska została wyposażona w rowery elektryczne, które służyły powołanemu pilotażowo patrolowi rowerowemu, który patrolował wybrane tereny rekreacyjne miasta.

Imprezy i rajdy rowerowe
Rok obfitował w rajdy rowerowe, których odbyło się w sumie aż cztery. Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów zorganizowało dwie edycje Rodzinnego Rajdu Rowerowego pod patronatem Prezydenta Miasta, z kolei w ramach Hałcnowskiego Dnia Sportu odbył się II Hałcnowski Rajd Rowerowy. Po raz piąty przez nasze miasto przejechała również masa krytyczna w klimacie Santa Muerte de Bielsko.

Początkiem sierpnia Bielsko-Biała ponownie miało przyjemność zostać współorganizatorem mety V etapu wyścigu Tour De Pologne. Równocześnie odbyły się również zawody kolarskie dla dzieci i młodzieży Kinder+Sport Mini Tour de Pologne Cup 2019.

Budżet Obywatelski
Mieszkańcy do przyszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej zgłosili tylko trzy projekty rowerowe i okołorowerowe, z których 2 dotyczyły budowy lub modernizacji toru rowerowego typu pumptrack. Trzeci projekt dotyczył modernizacji miasteczka ruchu drogowego na bielskich "Błoniach". W wyniku głosowania do etapu realizacji przeszedł projekt budowy nowego toru rowerowego pumptrack w dzielnicy Wapienica.

Jeżeli o czymś zapomniałem to możecie umieścić w komentarzu. Do siego roku!

Rekomendacja strony

Powyższe informacje są dla Ciebie ciekawe? Podziel się nimi z innymi na:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter