górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Wybierz trasę rowerową dopasowaną do twoich możliwości. Materiał partnera.

Data: 31 sierpnia 2019

Żródło: www.e-biker.pl

Rower to nie tylko wyśmienity środek transportu w mieście albo towarzysz codziennych dojazdów do pracy - to również świetny pojazd na wypady za miasto, wycieczki krajoznawcze czy karkołomne górskie zjazdy.

Galeria

Rower szosowy na szutrowej drodze biegnącej przez las

Zwłaszcza rowery elektryczne z mocnymi silnikami - niektóre silniki elektryczne do rowerów mają 2000W! - znacznie poszerzają dotychczasowe horyzonty użytkowników tradycyjnych jednośladów. Dzięki wspomaganiu silnika napędzanego specjalnym akumulatorem wkładając niewiele wysiłku w pedałowanie jesteśmy w stanie osiągnąć duże prędkości, a przez to i odległości. W teorii ograniczeniem jest moc silnika i pojemność baterii, w praktyce - przepisy, które pozwalają poruszać się po drogach publicznych na rowerach elektrycznych z maksymalną prędkością 25 km/h.

Zależnie od tego, jakim dysponujemy sprzętem i jaką mamy kondycję, możemy decydować się na różne trasy rowerowe. Przy wycieczkach długich lub w ekstremalne tereny - na przykład w góry - wybór odpowiedniej trasy jest kluczem do bezpieczeństwa. Jedynie na trasie, która jest dostosowana do naszych możliwości będziemy niemal stuprocentowo bezpieczni. Oczywiście również nasza uważność i stan techniczny roweru, a także zachowanie innych uczestników ruchu czy warunki atmosferyczne wpływają na bezpieczeństwo, jednak trzeba mierzyć siły na zamiary. Ta podstawowa zasada bezpieczeństwa znajduje zastosowania w bardzo wielu dziedzinach życia, tak w pracy, jak i w sporcie czy rekreacji.

Jeżeli jesteśmy początkującymi kolarzami nie warto porywać się na wielogodzinne wycieczki. Lepiej zacząć krótko - kilkanaście kilometrów po okolicy, w tę i z powrotem, albo jakaś niewielka pętla. Po drogach publicznych - wtedy mamy pewność, że nawierzchnia będzie twarda, zazwyczaj asfaltowa. Czasem w wioskach zdarzają się drogi szutrowe, które jednak nie stanowią żadnej przeszkody dla roweru. Gorzej ze żwirem czy piachem, w których grzęzną koła, co przy większych prędkościach może doprowadzić nawet do wywrotki. Plusem planowania wycieczki rowerowej jest fakt, iż nie musimy przejmować się jakością nawierzchni: rowerowi wystarczy w miarę równy i twardy kawałek pobocza, nic więcej.

Galeria

Rower górski na asfaltowej drodze między polami uprawnymi

Nie jest żadną przyjemnością jeżdżenie rowerem wzdłuż dróg szybkiego ruchu, dróg wojewódzkich czy powiatowych, gdzie samochody, między innymi ciężarowe, jeżdżą po siedemdziesiąt i więcej kilometrów na godzinę. Jazda poboczem lub brzegiem jezdni w takich warunkach wymaga znacznych umiejętności i pewności siebie, która pozwoli utrzymać prosty tor jazdy nawet kiedy podmuch powietrza zza przejeżdżającego TIRa niebezpiecznie zachwieje naszym rowerem.

Kolejna rzecz, której powinniśmy się wystrzegać albo przynajmniej mieć świadomość, że możemy ją po drodze napotkać, to trudna nawierzchnia. Inaczej niż w przypadku jazdy samochodem, nie musimy martwić się tym, kiedy miał miejsce ostatni remont drogi, bo rowerem damy radę ominąć co większe dziury. Jednakowoż jadąc na dwóch kółkach możemy spokojnie porzucić asfalt na rzecz innych dróg, prowadzących przez lasy i łąki albo okoliczne wsie i miasteczka. Takie wypady w nieznane niosą ze sobą jednak ryzyko dojechania do miejsca, w którym nawierzchnia okaże się zgoła nieprzyjazna dla rowerzystów. Drobne kamyki pryskające spod kół, żwir i piach, w który zapadają się koła czy kocie łby to koszmary każdego rowerzysty.

Ciekawe książki o tematyce rowerowej

Okładka książki: Rowerem wzdłuż Wybrzeża Bałtyku

Rowerem wzdłuż Wybrzeża Bałtyku

29.90 zł

-39%    18.23 zł

Okładka książki: Rowerem przez Śląsk i Beskidy

Rowerem przez Śląsk i Beskidy

29.90 zł

-39%    18.23 zł

Rekomendacja strony

Uważasz, że powyższy news jest ciekawy? Podziel się nim z innymi i dodaj go do:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter

Komentarze ( 0 )

Nie bądź obojętny! Wyraź swoją opinię na temat artykułu Dodaj komentarz »