górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Plecaki rowerowe do celów sportowych i rekreacyjnych. Materiał partnera.

Data: 21 kwietnia 2019

Żródło: e-pamir.pl

Tag: #tekst sponsorowany

Jaki plecak na rower i do biegania? Camelbak czy plecak z zewnętrznymi kieszeniami na bidony? A może lepiej wybrać pas biodrowy z kieszenią na bidon? Jaki model sprawdzi się podczas trail runningu? Który wybrać do intensywnego kolarstwa, a który do jazdy rekreacyjnej?

Galeria

Rowerzysta z plecakiem rowerowym

Camelbaki biegowe i rowerowe
Plecaki biegowe w dużym uproszczeniu można podzielić na plecaki z bukłakiem (camelbaki) oraz plecaki posiadające zewnętrzne kieszenie na bidony. Camelbaki dostępne są w różnych pojemnościach - począwszy od bardzo małych (od ok. 2 litrów) do mieszczących ponad 10 litrów. Plecak z bukłakiem jest bardzo wygodnym rozwiązaniem podczas biegów długo- i ultradystansowych. Zazwyczaj mieści się w nim bukłak o pojemności 2-3 litrów. Camelbaki posiadają wyjście na rurkę, a na szelkach szlufki, które ją stabilizują. Większe plecaki z bukłakiem są chętnie wykorzystywane przez rowerzystów.

Jeśli na trasę zabierasz ze sobą wyłącznie wodę, kilka drobiazgów, jak klucze, telefon itp. plus ewentualnie lekką kurtkę przeciwdeszczową, to idealnym rozwiązaniem będzie lekki plecak z bukłakiem (czasem przypominający kamizelkę) lub nawet pas biodrowy. Wybór pomiędzy plecakiem biegowym a pasem biodrowym wynika najczęściej z indywidualnych preferencji. Dla jednych wygodniejszy jest camelbak, dla drugich wystarczający będzie pas z kieszenią na bidon. Większe wyzwanie stoi przed osobami, które na trasę chcą zabrać znacznie więcej rzeczy.

Galeria

Pas biodrowy Lowe Alpine Lightflite Hydro

Plecaki biegowe z kieszeniami na bidony
Niektóre plecaki biegowe przypominają kształtem małe plecaki turystyczne - mają pojemność kilkunastu litrów i dosyć tradycyjny kształt. Wyróżniają je jednak zastosowane materiały (przede wszystkim bardzo lekkie i oddychające) oraz wygodnie rozmieszczone kieszenie na bidony. Jednym z najlżejszych plecaków biegowych na świecie jest model Mammut MTR 141 Advanced, który waży zaledwie 300 gramów, a może pomieścić 10+2 litry. Posiada on kieszeń na bidon na każdej szelce, ale jest też kompatybilny z systemem nawadniania, więc można zamontować do niego bukłak. To świetny wybór do trail runningu (plecak umożliwia przytroczenie kijów trekkingowych), ale również do biegów rekreacyjnych, które łączone są z biwakowaniem lub wędrówką górską. Spokojnie zmieści on dodatkową odzież, prowiant na cały dzień i niezbędny sprzęt.

Trzeba pamiętać, że nie każdy plecak biegowy jest kompatybilny z systemem nawadniania, więc jeśli szukasz takiej opcji, to zapoznaj się z opisem producenta albo zapytaj sprzedawcy.

Galeria

Plecak rowerowy Deuter Race AirSystem nośny AirStripes w plecaku Deuter Race

Ultralekkie plecaki rowerowe
Plecaki rowerowe najczęściej znacznie różnią się od biegowych, choć jak wspomnieliśmy, można znaleźć modele dosyć uniwersalne (najczęściej camelbaki). Plecaki biegowe są tak skonstruowane, by jak najlepiej przylegały do ciała, co niekoniecznie jest pożądane w przypadku plecaków rowerowych. Jedynym wyjątkiem są plecaki kolarskie, które pod względem rozmiarów, pojemności i konstrukcji przypominają plecaki biegowe.

Miłośnicy wypraw rowerowych często wybierają plecaki z siatką dystansową, która zapewnia duży komfort w ciepłych miesiącach. Na koncepcji siatki dystansowej swoje modele opierają takie marki jak Deuter czy Lowe Alpine - plecaki te posiadają specjalne poduszki z siatki Mesh, które tworzą kanały wentylacyjne. Szelki również w wewnętrznej części pokrywane są siatką meshową. Dzięki temu plecak zyskuje na przewiewności, a jednocześnie waży mniej. Dobrej jakości plecaki rowerowe o pojemności ok. 20 litrów ważą 800-900 gramów. Waga większych modeli (30 litrów) od topowych producentów nie przekracza zazwyczaj 1500 gramów. Pojemność plecaka najlepiej dopasować do swojej aktywności i tego, czy plecak traktowany jest jako model wyłącznie sportowy, czy bywa też wykorzystywany jako plecak miejski.

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Powyższe informacje są dla Ciebie ciekawe? Podziel się nimi z innymi na:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter