górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Podsumowanie sezonu rowerowego, działalności oraz wydarzeń w 2018 roku

Data: 30 grudnia 2018

Żródło:

Tag: #podsumowania roku

Sezon rowerowy 2018
Sezon rowerowy rozpocząłem 6 stycznia (z przerwą w lutym), a zakończyłem 12 listopada i nakręciłem tylko 960.8 km - to o 39,44 km mniej niż w 2017 roku! To drugi rok z rzędu z tendencją spadkową i jazdą rowerem głównie po mieście. Jeśli chodzi o górską jazdę to zaliczyłem tylko Przełęcz Przegibek oraz Przełęcz Pod Łysą Górą. Przyznaję otwarcie, że w tym roku nie chciało mi się...

Działalność własna
W tym roku nie uczestniczyłem w żadnych konferencjach ani spotkaniach związanych z tematyką rowerową. Na prośbę projektanta dokumentacji przebudowy ul. Łagodnej - wzdłuż której ma powstać droga rowerowa - zgłosiłem kilka uwag do tegoż projektu.

Moja, skromna działalność na rzecz rowerzystów ograniczyła się tylko do około 30 zgłoszeń na platformie http://zgloszeniabb.pl/, które dotyczyły głównie korekty oznakowania pionowego, poziomego oraz nawierzchni dróg rowerowych. Lista wszystkich zgłoszeń tutaj → #JPG.

Efekty powyższych zgłoszeń były następujące:
- przesunięto 3 znaki drogowe stojące na drodze rowerowej wzdłuż ul. Armii Krajowej,
- przesunięto 2 znaki drogowe stojące na drodze rowerowej wzdłuż ul. Łagodnej,
- przesunięto 2 znaki drogowe stojące na drodze rowerowej wzdłuż ul. Bystrzańskiej,
- przywrócono oznakowanie pionowe ciągu pieszo-rowerowego na ul. Księży Las,
- skorygowano umiejscowienie oznakowania pionowego drogi rowerowej na al. Andersa,
- poprawiono mocowanie oraz ustawienie słupków na drodze rowerowej wzdłuż rzeki Biała,
- poprawiono w 3 miejscach nawierzchnię drogi rowerowej na ul. Armii Krajowej,
- załatano 2 dziury w nawierzchni dróg rowerowych na ul. Partyzantów i al. Andersa.

Galeria 1

Po kilku latach usunięto dwa znaki ze skrajni drogi rowerowej oraz chodnika na ul. Armii KrajowejPo kilku latach naprawiono osunięte obrzeże na drodze rowerowej na ul. Armii KrajowejPrzywrócone oznakowanie oraz słupek blokujący na ciągu pieszo-rowerowym na ul. Księży LasPo kilku latach usunięto dwa znaki ze skrajni drogi rowerowej na ul. ŁagodnejPo kilku latach usunięto dwa znaki ze skrajni drogi rowerowej na ul. BystrzańskiejWymiana i nowe ustawienie słupków na DDR wzdłuż Białej pozwala na przejazd rowerem z przyczepką

Udało mi się namierzyć 37 nowych miejsc wyposażonych w stojaki rowerowe. Trzeba zaznaczyć, że niestety jest kilka miejsc, gdzie stojaki rowerowe zniknęły. Dużym zaskoczeniem na plus jest fakt, że przy nowobudowanych dyskontach oraz remontowanych (2 sklepy Biedronka) pojawiają się stojaki rowerowe ramowe. To już szósty rok z rzędu kiedy tworzę mapę stojaków rowerowych w naszym mieście!

Sesje RM i praca radnych
W upływającym roku Radni złożyli ponad 10 interpelacji związanych pośrednio lub bezpośrednio z tematyką rowerową. Na tym tle wyróżniło się dwóch: Bronisław Szafarczyk oraz Kondrad Łoś. Z treścią większości interpelacji można zapoznać się w dziale miniBLOG, pod tagiem polityka rowerowa.

Konferencje, debaty, rankingi
W piątej edycji rankingu magazynu "Rowertour" Bielsko-Biała zajęło 38 miejsce, na 42 sklasyfikowane miasta w Polsce, notując ponownie spadek o jedną pozycję. Z kolei podczas 7 edycji kampanii 'Kręć Kilometry' Fundacji Allegro All For Planet Bielsko-Biała uplasowało się na 37 pozycji, lądując 10 oczek wyżej w klasyfikacji niż rok wcześniej.

Galeria 2

Nowe stojaki rowerowe ramowe przy dyskoncie Biedronka na ul. MichałowiczaJedna z dwóch nowych stacji naprawy rowerów - tutaj parking przy bielskich BłoniachPlan miasteczka ruchu drogowego, które powinno powstać z ramach Budżetu Obywatelskiego 2019

Imprezy i rajdy rowerowe
Oczywiście jak co roku odbyły się dwie edycje Rodzinnego Rajdu Rowerowego pod patronatem Prezydenta Miasta, organizowane przez Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów. Po raz pierwszy odbył się również Hałcnowski Rajd Rowerowy. Kolejną z cyklicznych imprez był 4 już korowód rowerzystów pod nazwą Santa Muerte de Bielsko.

W sierpniu do Bielska-Białej zawitał ponownie peleton kolarskiego wyścigu Tour De Pologne, którego V etap miał metę w naszym mieście. Równocześnie odbyły się również zawody kolarskie dla dzieci i młodzieży - Mini Tour De Pologne.

Zmiany w infrastrukturze rowerowej
W bieżącym roku oddano do użytku w naszym mieście cztery nowe odcinki infrastruktury rowerowej o sumarycznej długości około 1.5 km. Początkiem roku zakończyła się przebudowa fragmentu ul. Kusia, gdzie powstał kilkumetrowy łącznik drogi rowerowej (mojego pomysłu) wzdłuż wymienionej ulicy z ul. Morelową oraz ul. Cyprysową.

Końcem października zakończyła się budowa I odcinka drogi rowerowej wzdłuż rzeki Wapienica o długości ok. 700 metrów oraz drogi rowerowej wzdłuż ul. Dębowiec i zalążka wzdłuż ul. Łowieckiej o długości ok. 790 m. Wciąż trwają prace przy budowie drogi rowerowej wzdłuż ul. Międzyrzeckiej oraz ul. Szerokiej.

Galeria 3

Łącznik drogi rowerowej biegnącej wzdłuż ul. Kusia z ul. Cyprysową i MorelowąI etap budowy drogi rowerowej i chodnika wzdłuż rzeki WapienicaNowa droga rowerowa oraz chodnik wzdłuż ul. DębowiecZalążek drogi rowerowej wzdłuż ul. ŁowieckiejNowe ujednolicone oznakowanie poziome drogi rowerowej na ul. TartacznejNieukończona jeszcze droga rowerowa wzdłuż ul. Międzyrzeckiej

Droga rowerowa wzdłuż ul. Tartacznej zyskała na całej długości oznakowanie poziome w postaci czerwonych pasów krawędziowych. Oznakowanie krawędziowe zostało odświeżone również na drodze rowerowej wzdłuż ul. Partyzantów.

W mieście pojawiły się 2 nowe stacje do samodzielnej naprawy rowerów: jedna przy drodze rowerowej wzdłuż rzeki Wapienica oraz przy parkingu na bielskich Terenach Rekreacyjnych "Błonia". W sumie Bielsku-Białej mamy 8 takowych udogodnień dla rowerzystów.

W maju nastąpiło oficjalne otwarcie nowej górskiej trasy rowerowej enduro - Rock'n'Rolla - biegnącej ze zbocza Szyndzielni w kierunku Koziej Góry. Końcem roku zakończyły się prace z budową nowej górskiej trasy rowerowej na zboczach Szyndzielni. Trasa ma długość około 1.8 km i nosi nazwę "SaHaira", a jej oficjalne otwarcie ma nastąpić w przyszłym roku.

Budżet Obywatelski
Mieszkańcy przygotowali tylko cztery projekty rowerowe i okołorowerowe, z których 3 dotyczył budowy lub modernizacji miasteczka ruchu drogowego. Do etapu realizacji przeszły dwa projekty budowy miasteczek ruchu drogowego na os. Beskidzkim oraz w Starym Bielsku.

Jeżeli o czymś zapomniałem to możecie umieścić w komentarzu. Do siego roku!

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Powyższe informacje są dla Ciebie ciekawe? Podziel się nimi z innymi na:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter