górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa na rowerze? Materiał partnera

Data: 17 czerwca 2018

Żródło: odblaski24.com.pl

Tag: #tekst sponsorowany

Rowerzyści mają prawny obowiązek posiadać sprawne lampki rowerowe (przednie i tylne), zwłaszcza gdy jadą w warunkach pogodowych, które utrudniają widoczność na drodze. Coraz więcej rowerzystów jednak dodatkowo zakłada kamizelkę odblaskową, stąd w wielu głowach pojawia się pytanie: czy kamizelka odblaskowa na rower jest obowiązkowa?

Przepisy dotyczące rowerzystów
Od 1 września 2014 roku wszyscy, którzy poruszają się po zmroku poza terenem zabudowanym, muszą mieć widoczne elementy odblaskowe. Nie musi to być kamizelka, jednak ma ona większą powierzchnię odblaskową, przez co jest bardziej skuteczna. Można jednak zakupić mniejsze odblaski, które, przyczepione do plecaka czy roweru, również zwiększą widoczność.

Rowerzysta ma prawny obowiązek mieć działające światła rowerowe (tylne czerwone oraz przednie białe), jednak przepisy nie regulują jazdy w kamizelce odblaskowej. Oprócz tego kamizelka odblaskowa nawet w samochodzie nie jest wymagana (lepiej jednak jest ją mieć, zwłaszcza gdy często podróżuje się do innych krajów w Europie, w których w większości posiadanie kamizelki odblaskowej to wymóg prawny), dlatego mało kto przywiązuje do niej wagę.

Kamizelka zwiększa szanse przeżycia i daje kierowcom możliwość szybszej reakcji – mówi ekspert z serwisu Odblaski24. – Zarówno kask, jak i kamizelka odblaskowa to wyposażenie rowerzysty, które powinno być obowiązkowe zwłaszcza w wycieczkach za miastem.

Mimo to warto rozważyć zakup takiej kamizelki – kosztuje ona około 10 złotych, a zawsze lepiej jest mieć ją przy sobie na wypadek nagłej zmiany pogody na taką, która mocno ogranicza widoczność. A jeżeli ktoś bardzo nie chce nosić kamizelki odblaskowej, to może kupić kilka odblasków (np. naklejki lub breloczki), które następnie przyczepi do roweru, plecaka lub założy na ramię.

Galeria 1

Opaska odblaskowa na rzep idealnie nadaje się na rowerKamizelka odblaskowa sprawi, że na rowerze będziemy lepiej widoczniOdblaskowe elementy ubioru występują w różnych kolorach

Kamizelka odblaskowa na rower poza terenem zabudowanym
Kamizelka odblaskowa zwiększa widoczność do około 150 metrów. Ma też większą powierzchnię niż odblaski. Dlatego jeżeli wybierasz się na wycieczkę poza miasto, to lepiej, żebyś założył kamizelkę. Pogoda jest nieprzewidywalna i potrafi szybko się zmienić. Kamizelki odblaskowe nie zajmują dużo miejsca, a zawsze lepiej maksymalnie zwiększyć swoje szanse na drodze poza miastem, gdzie nie ma świateł.

Obecne przepisy mówią o obowiązku noszenia elementów odblaskowych, jeżeli ktoś porusza się poza terenem zabudowanym po zmroku – mówi ekspert z serwisu Odblaski24. – Nie oznacza to jednak, że chodzi o kamizelki odblaskowe. Można również postawić na naklejki, opaski czy twarde, duże breloczki odblaskowe, które przytwierdzi się w widocznym miejscu.

Kamizelka odblaskowa przydaje się zwłaszcza podczas mgły czy po zmroku, gdy w okolicy nie ma żadnej ścieżki rowerowej ani chodnika. Gdy wiesz, że będziesz wracał poboczem, zwłaszcza przy lesie, załóż kamizelkę – dzięki temu będziesz widoczny dla kierowców i zwiększysz swoje szanse na drodze, a kierowcom dasz możliwość szybszej reakcji.

Dobrym pomysłem jest również ubranie się inaczej, niż na czarno, zwłaszcza jeżeli wiesz, że będziesz wracał po zmroku. Jeżeli nie chcesz zakładać kamizelki odblaskowej, zadbaj chociaż o przynajmniej jeden widoczny, kolorowy element odzieży, a także o odpowiednią liczbę odblasków, dzięki którym inni będą mieli szansę Cię zobaczyć nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Bezpieczeństwo to podstawa, zwłaszcza jeżeli mowa o poruszaniu się na rowerze po jezdni. Dlatego najlepiej jest wtedy ubrać kask i założyć kamizelkę odblaskową (ewentualnie odblaski na rower, ramię lub odblaskowe breloczki). Pamiętaj, że od kilku lat wprowadzono wymóg posiadania odblaskowych elementów, gdy poruszasz się poza terenem zabudowanym po zmroku! Mandaty są bardzo wysokie, ale nawet jeżeli ominiesz kontrolę, to nie zakładając odblasków narażasz życie i zdrowie swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego!

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Powyższe informacje są dla Ciebie ciekawe? Podziel się nimi z innymi na:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter