górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Przechowywanie roweru elektrycznego – o czym warto pamiętać? Materiał partnera

Data: 7 maja 2018

Żródło: wygodnyrower.pl

Tag: #tekst sponsorowany

Rower elektryczny to niemały wydatek, z tego też względu aby móc cieszyć się jazdą na nim, również po przerwie, jaką może być zima lub po prostu zmiana środka transportu na jakiś czas, należy zadbać o właściwe jego przechowywanie. Jest to istotne ze względu na to, że nieużywane rowery elektryczne, nawet ten bez dodatkowego wspomagania akumulatorowego i silnika, są zwyczajnie narażone na zmiany i nieodwracalne odkształcenia, których przecież chcielibyśmy uniknąć.

Z tego względu należy zastosować kilka bardzo ważnych zasad, dzięki którym nasz rower elektryczny będzie sprawny nawet po wielu miesiącach bez jazdy na nim. Reguły te dotyczą między innymi tak oczywistych rzeczy jak warunki pomieszczenia, w którym go pozostawimy, jak i właściwych parametrów przechowywania jak pozycja roweru czy stan elementów w momencie pozostawienia roweru.

Galeria 1

Rower elektryczny

W jakich pomieszczeniach przechowywać rowery elektryczne?
Najważniejsze właściwości, jakie musi spełniać pomieszczenie, w którym mamy zamiar pozostawić rower elektryczny jest to, żeby było ono suche. Wilgoć może uszkodzić nie tylko elektryczne elementy naszego pojazdu, ale również te mechaniczne, prowadząc do zardzewienia i poważnych zmian, które potem mogą być kosztowne i czasochłonne w naprawie, a czasami nawet nieodwracalne.

Dlatego też tak istotne jest to, żeby w ogóle rower elektryczny stał pod dachem i miał możliwość bycia osłoniętym przed wszelkimi opadami atmosferycznymi. Niedopuszczalne byłoby zostawiać go na zewnątrz, pod gołym niebem, jeżeli mamy zamiar jeszcze z niego korzystać i nie zaskoczyć się po czasie, jego stanem wraka, nadającego się już tylko na złom lub oryginalny stelaż na kwiatki w ogródku.

Następną cechą pomieszczenia, na którą musimy koniecznie zwrócić uwagę jest temperatura, która tam jest obserwowana. Najlepiej żeby był to zakres od zera stopni do dwudziestu stopni Celsjusza na plusie. W żadnym wypadku nie powinna być to temperatura poniżej 0, ani powyżej 25. Oba te zakresy mogą doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia w mechanizmach elektrycznych.

Jeżeli nie możemy zapewnić takich warunków całemu rowerowi, można przemyśleć rozłączenie akumulatora (Foto 3) od roweru i zabranie go do mieszkania, w którym są odpowiednie warunki. Jednak manewrowanie podczas wymontowywania akumulatora może narazić jego delikatną konstrukcję, z tego też względu lepiej zapewnić odpowiednie warunki w pomieszczeniu dla całego roweru, tak aby móc go zostawić w spokoju bez konieczności jego demontażu. Przed zostawieniem roweru w piwnicy, garażu lub schowku, koniecznie zbadaj te właściwości atmosfery, które tam panują.

Galeria 2

Przechowywanie roweru elektrycznegoBateria do roweru elektrycznego

Koniecznie zadbajmy o akumulator
Poza przemyśleniem zabraniem akumulatora do domu powinieneś też zadbać o kilka innych, bardzo istotnych dla żywotności baterii kwestiach. Po pierwsze nie pozostawiaj akumulatora naładowanego na 100%, ani kompletnie rozładowanego. Akumulatory litowe, w które wyposażone są rowery elektryczne, mają swoje odpowiednie "napięcie przechowywania". Jest to zazwyczaj stan około 50% i właśnie do takiego poziomu należy akumulator rozładować przed jego pozostawieniem na kilka miesięcy.

Jeżeli zostawiamy akumulator zamontowany do roweru musisz koniecznie rozłączyć go od czerpiących energię urządzeń, które mogą w trakcie przechowywania doprowadzić do jego rozładowania, tak samo należy postąpić ze sterownikiem. Przyjrzyj się więc uważnie, czy na pewno odłączyłeś oświetlenie, liczniki i przetwornice. Kontrola stanu naładowania akumulatora jest niezbędna nawet, jeżeli z niego nie korzystasz, dlatego raz na dwa - trzy miesiące koniecznie sprawdź jego stan i doładuj, jeżeli jest taka konieczność.

Jak istotne jest ciśnienie w oponach w trakcie przechowywania?
Jeżeli nie korzystamy z roweru przez jakiś czas, więc ten stoi w bezruchu i jego ciężar przyciska go do ziemi, należy koniecznie raz na pewien okres sprawdzić ciśnienie panujące w oponach. Jest to spowodowane odkształceniami, które wywołane są przyciśnięciem ich w bezruchu do podłoża. Gdybyśmy tego nie kontrolowali, moglibyśmy po przerwie uzyskać nieprzyjemne wrażenie bicia w oponach. Poza tym pozostawione bez ciśnienia opony stają się szybciej sparciałe, co skutkuje ich krótszą żywotnością i znaczną utratą ich jakości.

Jaka pozycja jest najlepsza dla naszego roweru?
Wiele osób w celu oszczędności miejsca decyduje się na to, by ich rowery elektryczne były przechowywane w pozycji pionowej. Zmniejsza to też ryzyko nacisku na opony, a więc ich odkształcenia i zniszczenia. Jednak pozycja pionowa doprowadza często do spłynięcia oleju stosowanego w olejowym tłumieniu widelców, a więc po okresie nieużywania należy koniecznie cierpliwie poczekać na jego ponowne spłynięcie na miejsce, kiedy postawimy go już w prawidłowej pozycji. Sam akumulator nie jest zagrożony, jeśli przechowujesz rower elektryczny w takiej pozycji.

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Powyższe informacje są dla Ciebie ciekawe? Podziel się nimi z innymi na:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter