górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Statystyki wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów w Bielsku-Białej w 2017 roku

Data: 15 kwietnia 2018

Żródło: sewik.pl

Tag: #literatura

W zeszłym, 2017 roku, według statystyk pobranych z policyjnego Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji ilość zdarzeń wypadkowych, w których uczestniczyli rowerzyści z Bielska-Białej utrzymała się na stałym, średnim poziomie. Przypominam, że to tylko oficjalnie zgłoszone incydenty drogowe, a ich rzeczywista ilość może być nieco większa. W tym roku niestety informacje w bazie są nieco okrojone w stosunku do lat ubiegłych.

Zdarzenia z udziałem rowerzystów w latach 2008-2017

Zdarzenia z udziałem rowerzystów w latach 2007-2016

Ilość wypadków i ich zmienność
W Bielsku-Białej w 2017 roku doszło do 49 zdarzeń (wzrost +2), w których udział brali rowerzyści. Największa ilość incydentów przypadła w miesiącach czerwcu i lipcu. W przypadku dnia tygodnia był to wtorek. Większość incydentów miało miejsce w okolicy godziny 18oo. Zdecydowana większość kolizji miała miejsce za dnia i przy dobrych warunkach atmosferycznych.

Zdarzenia z udziałem rowerzystów w 2017 roku wedle miesiąca

Zdarzenia z udziałem rowerzystów wedle miesiąca

Miejsca zdarzeń
Większość incydentów, z udziałem rowerzystów miała miejsce na prostym odcinku jezdni, o dopuszczalnej prędkości do 50 km/h. Zanotowano tylko 1 przypadek zdarzenia, który miał miejsce na infrastrukturze rowerowej tj. na drodze rowerowej, śluzie lub pasie dla rowerów. Niestety odnotowano 3 przypadki zdarzeń na przejazdach rowerowych. Najniebezpieczniejsza dla rowerzystów okazała się ulica Cieszyńska, gdzie doszło w sumie do 5 zdarzeń.

Ofiary zdarzeń
Żadna z kolizji nie spowodowała ofiar śmiertelnych w ludziach. 10 rowerzystów odniosło rany, wśród których 8-miu odniosło obrażenia ciężkie. W tym roku brak danych o przedziale wiekowym rowerzystów, którzy brali udział w wypadkach oraz o stanie ich trzeźwości.

5 Najczęstszych przyczyn kolizji

Opis przyczynySuma
Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu 14
Nieprawidłowe skręcanie8
Nieprawidłowe omijanie4
Niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami4
Nieprawidłowe wyprzedzanie3

Przyczyny wypadków
Tradycyjnie główną przyczynę zdarzeń z udziałem rowerzystów to nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe manewry podczas skręcania skutkujące zderzeniem bocznym pojazdów. Tym razem brak dokładnej informacji o winowajcach w/w przypadków.

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Powyższe informacje są dla Ciebie ciekawe? Podziel się nimi z innymi na:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter