górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Części rowerowe, które najczęściej ulegają zniszczeniu - Materiał partnera

Data: 3 kwietnia 2018

Żródło: www.rowerzysta.pl

Tag: #tekst sponsorowany

Jazda na rowerze jest korzystna nie tylko dla zdrowia, ale i środowiska. Dlatego coraz więcej osób wybiera ten środek lokomocji zamiast samochodu. Rowerem nie tylko jeździ się na wycieczki po mieście oraz do lasu, ale obecnie wybiera się taką formę transportu jadąc do pracy. Pozwala to znacznie oszczędzić, gdyż koszt eksploatacji roweru jest bardzo mały, a ponadto można z łatwością ominąć korki.

Przy częstym użytkowaniu roweru, trzeba jednak pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji, gdyż to zapewnia nam bezpieczną jazdę. Intensywna eksploatacja prowadzi do zużycia jego części. Ma na nie również wpływ zaniedbywanie roweru przed sezonem i niedokonywanie przeglądów. Ponadto nieodpowiednie czyszczenie poszczególnych elementów może prowadzić do tworzenia się rdzy.

Jak zadbać o klocki hamulcowe w rowerze?
Sprawne hamulce w rowerze są gwarantem bezpieczeństwa. Niezależnie czy jeździ się jedynie rekreacyjnie czy wykorzystuje się rower w pracy, klocki hamulcowe muszą być sprawne i działać bez zarzutu. Właściciele zwykłych modeli miejskich czy składanych, które wyposażone są np. w hamulce bębnowe czy rolkowe, nie muszą wykonywać żadnych specjalnych zabiegów poza regularnym smarowaniem oraz czyszczeniem.

Cantilevery wyposażone są w hamulce obręczowe, które często ulegają awariom, stąd należy dokonywać ich regularnych przeglądów. W przypadku konieczności wymiany warto udać się do sklepu rowerowego, gdzie znajdziemy odpowiednie dla określonego modelu roweru. Na szczęście nie wiąże się to z poniesieniem dużych kosztów, gdyż zarówno, części, jak i ich wymiana są bardzo tanie.

Przygotowanie roweru do sezonu
Osoby nie będące profesjonalnymi kolarzami zwykle jeżdżą jedynie w sezonie wiosenno-letnim. Rower w zimie najczęściej stoi w garażu, gdzie narażony jest na wilgoć i kurz, dlatego przed pierwszą wycieczką rowerową należy odpowiednio go umyć i dokonać przeglądu. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek usterki, możemy udać się do serwisu rowerów albo sklepu rowerowego, gdzie uzyskamy fachowe doradztwo i pomoc.

Jeżeli zamierzamy samodzielnie umyć rower warto pamiętać, aby do tego celu nie używać żrących środków. Osoby, które jeżdżą nawet zimą, powinny po każdej eksploatacji oczyścić go z soli, która ma destrukcyjny wpływ na układ hamulcowy.

Galeria

Hamulec rowerowy typu CantevelierSkuwanie łańcucha rowerowego na trasieWiększość sklepów rowerowych posiada swój własny serwis rowerowy

Jak naprawić łańcuch na trasie?
Najczęściej zniszczeniu w trakcie eksploatacji roweru ulega łańcuch. Przy częstym i intensywnym użytkowaniu, łańcuch ulega rozciąganiu, ze względu na działające na niego obciążenia. Jeśli niewłaściwie obsługujemy skrzynię biegów, także musimy się liczyć z jego naprawą bądź wymianą. Łańcuch musi być regularnie smarowany, aby nie pękł w czasie jazdy, przy dużym naprężeniu. Aby zabezpieczyć się przed zerwaniem łańcucha, warto kupić skuwacz, który pozwoli na szybką naprawę na trasie. Można również zaopatrzyć się w spinkę do łańcucha, którą znajdziemy w sklepie rowerowym.

Przebicie dętki rowerowej - co zrobić?
Jeżdżąc rowerem po mieście bardzo łatwo przebić dętkę. Wystarczy tylko najechać na kawałek szkła, by mieć duży problem. Kierowcy samochodów mają łatwiej, gdyż wożą zapasowe opony w bagażniku, a rowerzyści nie wożą zapasowych części ani żadnych narzędzi. W takiej sytuacji warto wykupić części w sklepie rowerowym. Jeśli jesteśmy blisko domu możemy samodzielnie wymienić oponę, jeśli jednak wybraliśmy się na wycieczkę rowerową nie pozostaje nam nic innego, jak oddanie roweru do warsztatu.

Linka - niezwykle ważny element prawidłowego działania hamulca rowerowego
Każdemu rowerzyście zdarzyła się sytuacja, że puszczając hamulec rower nie zwolnił, a dodatkowo wystąpił problem zmiany biegów. Kiedy znajdujemy się w takim położeniu, najczęściej do głowy przychodzi myśl, że mamy problem z klockami hamulcowymi. Prawda bywa zgoła inna, gdyż za taki stan rzeczy odpowiada linka, a zasadniczo brak jej hermetyczności.

Ten mały element jest niezwykle istotny. Znajduje się on pomiędzy manetką a przerzutką. W takiej sytuacji warto zdecydować się na zdemontowanie zarówno linki, jak i pancerzu. Do tego będzie potrzebny klucz imbusowy. Jeżeli nie mamy zdolności majsterkowicza możemy udać się do serwisu, w którym zostanie ona wymieniona.

Rekomendacja strony

Powyższe informacje są dla Ciebie ciekawe? Podziel się nimi z innymi na:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter