górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Trening pod pełną kontrolą - sprawdź swoją wydolność - Artykuł sponsorowany

Data: 23 grudnia 2017

Żródło:

Tag: #tekst sponsorowany

Wśród wielu rozmaitych form aktywności ruchowej jazda na rowerze jest jedną z tych, które poleca się jako niewiele obciążającą stawy i kości, a jednocześnie znakomicie poprawiających wydolność układu oddechowego i serca. Czy jednak zawsze?

Wzmacnia, ale trzeba uważać
Lekarze są zasadniczo zgodni – regularna jazda na rowerze bardzo efektywnie wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca. I to nie o kilka, a o kilkadziesiąt procent. Przy okazji zresztą rower wpływa także na kształtowanie sylwetki, czy poprawienie metabolizmu.

My jednak pozostańmy przy tematyce samego serca. Okazuje się bowiem, że mimo dobroczynnego wpływu, można przesadzić! Dotyczy to w szczególności osób z arytmią lub różnego rodzaju chorobami krążenia, ale też osób po czterdziestce. Rzecz jasna nie mówimy tutaj o spokojnej jeździe rekreacyjnej, a o intensywnych, ale jeżeli korzystają one z roweru w celach właśnie sportowych, zdecydowanie powinny wziąć pod uwagę potencjalne ryzyko w przypadku ćwiczenia interwałów lub „dociśnięcia” na wyjątkowo długich i stromych podjazdach. - a więc w przypadkach, gdy serce wykonuje zdecydowanie bardziej intensywną pracę.

Galeria

Centrum Medyczne Danea Bielsko-Biała

Kontroluj swoje możliwości
Jeżeli masz już więcej niż czterdzieści lat, a jeździsz na rowerze w ramach aktywności sportowej, zdecydowanie pomyśl o wykonaniu testów wydolnościowych pod okiem lekarza kardiologa. Zrób to nawet wtedy, gdy Twoim zdaniem zdrowotnie wszystko u Ciebie w porządku. Sprawa jest prosta – jeśli faktycznie wszystko się zgadza, będziesz wiedzieć, czy możesz dać z siebie więcej. Jeśli nie – dowiesz się, jak bardzo należy na siebie uważać. W końcu treningi mają służyć zdrowiu.

W praktyce jednak nie każdy kardiolog posiada odpowiedni sprzęt do wykonania testów wydolnościowych. Warto przed wizytą dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja w konkretnej placówce. Jest to istotne, gdyż naprawdę nowoczesne urządzenia (z naszej strony polecamy te z bielskiego Centrum Medycznym Danea - www.danea.pl) pozwalają na uzyskanie bardziej precyzyjnych informacji o możliwościach badanego.

Rekomendacja strony

Powyższe informacje są dla Ciebie ciekawe? Podziel się nimi z innymi na:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter