górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Statystyki wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów w Bielsku-Białej w 2016 roku

Data: 14 kwietnia 2017

Żródło: sewik.pl

Tag: #literatura

Jak co roku przygladnąłem się oficjalnym danym z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji z udziałem rowerzystów. Po zeszłorocznym - niechlubnym rekordzie - ilość zdarzeń wypadkowych w 2016 roku uległa zmiejszeniu, lecz wciąż utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie. To tylko oficjalnie zgłoszone incydenty drogowe, więc ich realna liczna może być większa.

Zdarzenia z udziałem rowerzystów w latach 2007-2016

Zdarzenia z udziałem rowerzystów w latach 2007-2016

Ilość wypadków i ich zmienność
W Bielsku-Białej w 2016 roku doszło do 47 zdarzeń (spadek -16), w których udział brali rowerzyści. Największa ilość incydentów przypadła na miesiąc sierpień. W przypadku dni tygodnia przodowały: czwartek i sobota. 19% incydentów miało miejsce w godzinach między 15oo-16.oo. Zdecydowana większość kolizji miała miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych oraz w porze dziennej.

Zdarzenia z udziałem rowerzystów w 2016 roku wedle miesiąca

Zdarzenia z udziałem rowerzystów wedle miesiąca

Miejsca zdarzeń
Jak co roku, większość incydentów, w których brali udział rowerzyści miała miejsce na drodze dwukierunkowej - jedno jezdniowej, o dopuszczalnej prędkości do 50 km/h, na płaskim odcinku i skrzyżowaniu bez sygnalizacji świetlnej. W stosunku do roku ubiegłego, spadła ilość zdarzeń odnotowanych na drogach rowerowych, śluzach i pasach dla rowerów - zanotowano tylko 4 przypadki. Najniebezpieczniejsze dla rowerzystów okazały się ulice: Partyzantów, Bystrzańska, 11 Listopada, gdzie doszło w sumie do 9 zdarzeń.

Ofiary zdarzeń i ich profil
Żadna z kolizji nie spowodowała ofiar śmiertelnych w ludziach. 11-stu rowerzystów odniosło rany, wśród których 7-miu odniosło obrażenia ciężkie. Najbardziej podatną na wypadki grupą rowerzystów, były osoby w przedziale wiekowym od 11÷20 lat. Kontrola trzeźwości wykazała aż 8 rowerzystów pod wpływem alkoholu.

Przyczyny kolizji w rozbiciu na sprawców

Sprawcy
Opis przyczynyRowerzyściInni uczest.Suma
Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu517 22
Nieprawidłowe omijanie516
Nieprawidłowe skręcanie235
Nieprawidłowe wyprzedzanie 22
Nieprawidłowe wymijanie2 2
Inne przyczyny8210

Przyczyny wypadków i sprawcy
Tradycyjnie, jak co roku, główna przyczyna wypadków z udziałem rowerzystów - 22 przypadki to nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, gdzie sprawcami tego typu zdarzeń są w głównej mierze kierowcy samochodów osobowych (17 przypadków). Rowerzyści ponoszą również winę za nieprawidłowe manewry omijania oraz skręcania.

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Powyższe informacje są dla Ciebie ciekawe? Podziel się nimi z innymi na:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter