górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Odzież termiczna – czyli o co, tak właściwie, chodzi? Artykuł sponsorowany

Data: 28 lutego 2017

Żródło: www.newlevelsport.pl

Tag: #tekst sponsorowany

Gdy rozpoczniemy przygodę ze sportem, z pewnością spotkamy się z określeniem „odzież termiczna”, a właściwie - używając nieco bardziej profesjonalnego określenia – „odzież termoaktywna”. Choć jest z nami już od wielu lat, wciąż są osoby, które niespecjalnie wiedzą co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem. Tu znajdziecie kilka podpowiedzi.

Ubrania sportowe to nie tylko spodnie czy koszulki, ale też np. rękawice do ćwiczeń. Odzież termoaktywna to podstawowe wyposażenie każdego szanującego się sportowca. Niezależnie od tego czy biegasz, jeździsz na rowerze, pływasz na jachcie czy uprawiasz jogging, ubrania regulujące ciepłotę Twojego ciała i odprowadzające pot, przydadzą Ci się. No właśnie, temperatura i wilgoć. To dwie rzeczy, za które bielizna termiczna jest odpowiedzialna. W zależności od potrzeby, możemy wybrać ubrania bardziej przepuszczalne (co przyda nam się w intensywnych sportach, jak na przykład bieganie czy jazda rowerem) lub takie, które lepiej zatrzymują temperaturę przy ciele. Dzięki temu, niezależnie od wysiłku, będziesz czuć komfort (górskie wędrówki potrafią być irytujące, gdy raz jest Ci zbyt zimno a innym razem zbyt ciepło, prawda?).

Galeria

Biegi górskie, przełajowe w odzieży termoaktywnejJazda rowerem w odzieży termoaktywnejRękawiczki termoaktywne treningowe

No dobrze, ale jak to działa?
Konstrukcja bielizny termoaktywnej jest bajecznie prosta. Gdy spojrzymy z bliska na włókna, zauważymy, że od strony wewnętrznej (czyli tej dotykającej ciało) są one proste, niemal śliskie, podczas gdy zewnętrzna część ubrania zdaje się być lekko poszarpana (czy mówiąc inaczej - „włochata”). Takie rozwiązanie sprawia, że pot wydobywający się z ludzkiego ciała szybko prześlizguje się pomiędzy nićmi na powierzchnię zewnętrzną i zostaje momentalnie wchłonięty przez wspomniane wcześniej, poszarpane włókna. I to dzięki temu również, odzież termiczna jest w stanie zachowywać stałą temperaturę przez dłuższy czas – a używa do tego wilgoci, której tak usilnie próbowała się z Ciebie pozbyć. Pot oddaje swoje ciepło na zewnątrz, tworzy się wtedy wokół ubrania cienka warstwa, ogrzanego przez nasze ciało powietrza. Sprytnie, prawda?

Jeśli chcesz w pełni wykorzystać właściwości odzieży termicznej, musisz pamiętać o dobraniu odpowiednich rozmiarów odzieży. Odzież termiczna pracuje najlepiej gdy przylega do ciała. Nie przerażaj się jednak tym warunkiem; większość ubrań tego typu jest niezwykle elastyczna, więc niewielkie różnice rozmiarów nie powinny zrobić szczególnej różnicy.

Co z tymi górami?
Gdy zamierzamy wyjść na szlak, wszystkie poradniki turystyczne mówią: ubierz się „na cebulkę”. To znaczy, załóż na siebie dużo warstw ubrań, a w razie potrzeby zrezygnuj z kilku, żeby nie było Ci zbyt gorąco. Zaczynamy się wtedy bawić w kotka i myszkę z własnym organizmem – gdy zdejmujemy ubrania z przegrzania, zimne powietrze momentalnie nas wychładza. Gdy z powrotem je zakładamy – znowu zlewamy się potem (bo nagle jest jakieś podejście, trudniejszy odcinek podjazdu rowerem - albo, jak na złość, wyszło słońce). Pomijamy tu potrzebę zatrzymywania się co chwilę w drodze czy potrzeby spakowania ze sobą połowy garderoby. Z odzieżą termiczną problem przegrzania czy wychłodzenia jest o wiele mniej problematyczny. Wystarczy koszulka, bluza i kurtka, które będą regulować naszą temperaturę w zależności od potrzeby. Gdy będzie nam za ciepło, musimy zdjąć jedną warstwę – a nie, jak dotąd – pięć. Reszta warstw dostosuje się i utrzyma Twoją temperaturę na stałym poziomie.

Źródło: New Level Sport - Sklep sportowy.

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Powyższe informacje są dla Ciebie ciekawe? Podziel się nimi z innymi na:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter