górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Rowerowe podsumowanie 2016 roku

Data: 31 grudnia 2016

Żródło:

Tag: #podsumowania roku

Sezon rowerowy 2016
Sezon rowerowy rozpocząłem dość późno bo dopiero 30 stycznia, a zakończyłem 26 listopada. Choć grudniowa aura momentami sprzyjała jeździe, to plany pokrzyżowało przeziębienie. Sumarycznie nakręciłem dokładnie 1747.25 km - to 205 km więcej niż w 2015 roku.

W tym sezonie także nie przygotowałem żadnej nowej trasy rowerowej, ani nie odświeżyłem żadnej z istniejących. Ten rok upłynął głównie na krótkich rundkach rowerowych po miejskich zakamarkach i drogach rowerowych, z których 6 uwieczniłem na kamerze → #Link. Zaliczyłem dokładnie jeden górski wypad na Szyndzielnię i zjazd żółtym szlakiem w kierunku Doliny Wapienicy, z którego nakręciłem krótki klip → #Link.

Zajęcia około rowerowe
W tym roku dokonałem tylko jednego przeglądu technicznego dróg rowerowych w naszym mieście, który dotyczył ciągu wzdłuż ul. Grażyńskiego. Czwarty rok z rzędu monitorowałem i rejestrowałem pojawiające się stojaki rowerowe w Bielsku-Białej. W tym roku pojawiło się ponad 27 nowych miejsc przyjaznych dla rowerzystów, wyposażonych tradycyjnie, głównie w niepraktyczne "wyrwikółka".

Konferencje, debaty, rankingi
W połowie kwietnia w Ratuszu odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów z okazji 20-lecia Rodzinnych Rajdów Rowerowych, podczas której Prezydent Miasta zapowiedział m.in. powołanie komisji ds. audytu infrastruktury rowerowej przy bielskim Urzędzie Miejskim. Z kolei w połowie czerwca odbyło się drugie zebranie Komisji Gospodarki Miejskiej i Mieszkalnictwa poświęcone infrastrukturze rowerowej w Bielsku-Białej. W żadnym z w/w spotkań nie brałem udziału.

W tegorocznej edycji rankingu magazynu "Rowertour" Bielsko-Biała zajęło 37 miejsce, na 39 sklasyfikowanych miast w Polsce. Nie przeszkodziło to miastu w otrzymaniu nagrody "Gmina przyjazna rowerzystom" od Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Podczas 5 edycji kampanii 'Kręć Kilometry' Fundacji Allegro All For Planet Bielsko-Biała zajęło 47 lokatę i nie załapało się na stojaki rowerowe, ale ja załapałem się na apteczkę rowerową ;)

Galeria 1

Przedłużenie drogi rowerowej wzdłuż ul. Sosnkowskiego po poprawkachDroga rowerowa wokół bielskiego lotniska w AleksandrowicachUtwardzenie drogi rowerowej na Bulwarach MłodościNowa droga rowerowa wzdłuż ul. SempołowskiejNieoddana do użytku droga rowerowa wzdłuż ul. KopytkoNieoddane do użytku przedłużenie drogi rowerowej wzdłuż ul. Tartacznej

Sesje RM i praca radnych
Dwukrotnie na sesjach Rady Miejskiej pojawiał się temat dopuszczenia ruchu rowerowego na ul. 11 Listopada, jednak nie spotkał się on z akceptacją ze strony Prezydenta Miasta. Z odmową władz miasta spotkał się również postulat powołania Oficera Rowerowego w Bielsku-Białej. Na jednej z sesji Prezydent ponownie zapowiedział powołanie komisji ds. audytu istniejącej infrastruktury rowerowej.

Na wyróżnienie zasłużył radny Bronisław Szafarczyk, który miesiącami bombardował władze miasta interpelacjami oraz pismami kierowanymi bezpośrednio do Prezydenta Miasta, dotyczącymi stanu infrastruktury rowerowej w mieście oraz błędom w planach budowy nowych dróg rowerowych. Podczas jednej z sesji Rady Miejskiej uczestnikom została wyświelona prezentacja mojego autorstwa pt. "Absurdy i niedociągnięcia w infrastrukturze rowerowej Bielska-Białej".

Galeria 2

Droga rowerowa wzdłuż ul. Partyzantów po zmianie oznakowania poziomegoDroga rowerowa wzdłuż ul. Bystrzańskiej po zmianie oznakowania poziomegoWyremontowany ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Potoku Straconka

Zmiany w infrastrukturze rowerowej
W mieście pojawiła czwarta Samoobsługowa Stacja Naprawy Rowerów IBOMBO, która zlokalizowana jest przy Galerii Handlowej Sfera. Na stronie pojawiła się również mapa rozmieszczenia stacji naprawczych w Bielsku-Białej.

Przy Szkole Podstawowej Nr 28, w dzielnicy Hałcnów, oddano do użytku drugie w mieście miasteczko ruchu drogowego. Ja, ze swej strony, zrobiłem plany owych miasteczek, zamieściłem na stronie oraz przygotowałem dwa informatory PDF do samodzielnego wydruku.

W 2016 roku Bielsko-Biała wzbogaciło się o 3.5 km nowych dróg rowerowych:
- przedłużenie drogi rowerowej wzdłuż ul. Sosnkowskiego (~80 m),
- drogę rowerową wokół bielskiego lotniska (~2 km),
- drogę rowerową wzdłuż Bulwarów Młodości (~1 km),
- drogę rowerową wzdłuż ul. Sempołowskiej (~450 m).

Gotowe jest również przedłużenie drogi rowerowej wzdłuż ul. Tartacznej oraz odcinek DDR wzdłuż ul. Kopytko. Jednak prace na ul. Zapora wciąż trwają i obie drogi rowerowe nie są oddane oficjalnie do użytku.

Po wielu latach poddano miejscowemu remontowi odcinek ciągu pieszo-rowerowego na Bulwarach Młodości ze słynnymi, klawiszującymi płytami chodnikowymi. Dokonano również korekty oznakowania poziomego na drogach rowerowych wzdłuż ul. Bystrzańskiej oraz ul. Partyzantów.

Galeria 3

Czwarta stacja naprawcza w Bielsku-Białej koło SferyMiasteczko ruchu drogowego w dzielnicy HałcnówJedna z nowych górskich ścieżek enduro czekająca na otwarcie - fot. Enduro Trails

Budżet Obywatelski
W edycji Budżetu Obywatelskiego 2017 do wyboru mieliśmy 4 różne projekty rowerowe/około rowerowe. Niestety ani dotychczasowy faworyt, dotyczący 3 etapu rozbudowy górskich ścieżek rowerowych, ani żaden z pozostałych projektów, nie zakwalifikował się do realizacji.

Zakończyła się już budowa 3 nowych górskich ścieżek, które wygrały w zeszłorocznej edycji BO 2016. Powstała trasa podjazdowa na Kozią Górę (3.3 km), trasa z Koziej Góry do Cygańskiego Lasu (2.6 km) oraz trasa z Terenów Rekreacyjnych "Błonia" do Cygańskiego Lasu (1.7 km). Zalegalizowano kilka tras z zawodów enduro, które zamienione zostały oficjalnie w dodatkowe górskie ścieżki. Nowe inwestycje czekają teraz na oficjalne otwarcie wiosną 2017 roku.

Jeżeli o czymś zapomniałem to możecie umieścić w komentarzu. Do siego roku!

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Powyższe informacje są dla Ciebie ciekawe? Podziel się nimi z innymi na:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter