górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Podsumowanie sezonu rowerowego 2015

Data: 31 grudnia 2015

Żródło:

Tag: #podsumowania roku

Sezon rowerowy 2015
Sezon rowerowy bieżącego roku rozpocząłem 17 stycznia i zakończyłem definitywnie 27 grudnia (z dwoma przerwami: w lutym oraz w listopadzie). Sumarycznie nakręciłem dokładnie 1542 km - to aż 560 km mniej niż w 2014 roku. W tym roku pobiłem za to swój rekord kilometrów przejechanych w jeden dzień, przejeżdżając, głównie asfaltem, 102.13 km.

W tym sezonie nie przygotowałem ani jednej nowej trasy rowerowej, ani nie odświeżyłem żadnej z istniejących. Za brakło chęci i czasu na górskie wypady. Nawet wyjątkowo upalna pogoda na urlopie nie zachęcała do nadmiernego wysiłku. Jedyna górska trasa jąką odbyłem w tym roku to: Szyndzielnia-Klimczok-Błatnia-Jaworze Nałęże, z której nakręciłem dwa klipy.

Zajęcia około rowerowe
W trzecim roku cyklu przeglądów technicznych dróg rowerowych w naszym mieście, poddałem analizie kolejne 5 dróg oraz ciągów pieszo-rowerowych w Bielsku-Białej. Cykl będzie oczywiście nadal kontynuowany, jeżeli tylko natchnienie pozwoli.

Tradycyjnie monitorowałem i rejestrowałem pojawiające się stojaki rowerowe w Bielsku-Białej. Na mapie pojawiło się 38 nowych miejsc przyjaznych dla rowerzystów, wyposażonych niestety głównie w stojaki typu "wyrwikółko".

Końcem października odbyła się w siedzibie MZD pierwsza debata na temat dróg rowerowych w mieście, w której wziąłem bierny udział, a podczas której zaprezentowano plan rozwoju sieci DDR w mieście oraz statystyki korzystania systemu rowerów miejskich BBbike.

Galeria zmian 1

Jedna z górskich ścieżek rowerowych na zboczu Koziej Górki15 metrowy zalążek nowej drogi rowerowej wzdłuż ul. TartacznejJedna z trzech stacji naprawczych w Bielsku-Białej przy Gemini park

Zmiany w infrastrukturze rowerowej
Niewątpliwie największym hitem tego roku i wyczekiwaną inwestycją była budowa 4 górskich ścieżek rowerowych na zboczach Koziej Górki (Foto 1). Projekt został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej na rok 2015 i obejmował budowę tras zjazdowych o 4 stopniach trudności. Podczas tegorocznego głosowania w ramach BO na rok 2016 wygrała koncepcja 2 etapu rozbudowy ścieżek rowerowych m.in. o trasę podjazdową oraz trasę zjazdową z Szyndzielni w kierunku Koziej Góry.

W mieście pojawiły się pierwsze Samoobsługowe Stacje Naprawy Rowerów IBOMBO (Foto 3). Dwie sztuki pojawiły się przy centrum handlowym Gemini Park oraz jedna przy hipermarkecie Auchan (ostatnio jednak chyba zniknęła).

Galeria zmian 2

Budowa fragmentu drogi rowerowej wokół bielskiego lotniskaPrzedłużenie drogi rowerowej wzdłuż ul. SosnkowskiegoRozbudowa ul. Zapora i przedłużenia DDR wzdłuż ul. Tartacznej

Rekord w budowie dróg rowerowych w Bielsku-Białej pobiło za to miasto z MZD na czele, oddając w tym roku do użytku jakieś 50 metrów zalążka drogi rowerowej wzdłuż ul. Tartacznej (Foto 2). Fragment infrastruktury powstał podczas przebudowy mostu nad rzeką Wapienica.

Końcem roku rozpoczęła się również budowa ciągu dla pieszych oraz drogi rowerowej dookoła bielskiego lotniska (Foto 4). W związku z budową ronda na skrzyżowaniu ul. Kowalskiej z ul. Sosnkowskiego powstało przedłużenie istniejącej tam drogi rowerowej (Foto 5). Trwają również prace związane z przebudową kolejnego odcinka ul. Tartacznej, wzdłuż której pojawi się róznież krótki fragment drogi rowerowej (kontynuacja DDR na moście nad rzeką Wapienica) (Foto 6).

W tym roku także odczuliśmy negatywne zmiany w jakości DDR. W gównej mierze przyczyniła się do tego modernizacja sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Bora-Komorowskiego i Partyzantów. W miejscu tym wytyczenie przejazdu rowerowego przez pierwszą ulicę jest po niewłaściwej stronie i na dodatek postawiono tam sygnalizator utrudniając rowerzystom prawidłowe poruszanie się na wysepce. Więcej informacji tutaj.

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Powyższe informacje są dla Ciebie ciekawe? Podziel się nimi z innymi na:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter