górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Przygotowanie roweru do nowego sezonu - Artykuł sponsorowany

Data: 18 czerwca 2015

Żródło: www.rowerzysta.pl

Tag: #tekst sponsorowany

Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego, a więc pod koniec zimy - w marcu lub na początku kwietnia, warto naszykować swój rower do planowanej aktywności. Po kilkumiesięcznym przechowywaniu w piwnicy lub na strychu czy w garażu, nasz rower na pewno będzie wymagał sporo uwagi.

Odświeżenie i smarowanie roweru
Proste zabiegi pielęgnacyjne wystarczą, aby przygotować sprzęt do sezonu, o ile jesienią cyklista zadbał o jego dobry stan techniczny. Na początku najlepiej zacząć od umycia roweru, wytarcia go z kurzu, wyczyszczenia zębatek i łańcucha. Później należy posmarować smarem lub specjalnym olejem łańcuch, aby nie stawiał on oporu podczas pedałowania i nie wydawał piskliwych, trudnych do zniesienia dźwięków. Do czyszczenia zębatek i łańcucha możemy wykorzystać np. benzynę ekstrakcyjną. Olej do smarowania łańcucha, m.in. marki Shimano, zaoferuje nam każdy dobrze zaopatrzony sklep rowerowy (np. rowerzysta.pl). Smarując łańcuch zadbajmy o to, aby był on dobrze naoliwiony w środku, ale tak żeby pozostał suchy na zewnątrz.

Naped rowerowy

Łańcuch - napęd rowera

Przegląd elementów ruchomych
Stan łańcucha zdecydowanie powinien być obiektem naszego zainteresowania. Zbyt rozciągnięty powinien być wymieniony na nowy, bowiem możemy mieć problem z jego przeskakiwaniem. Wtedy należy wymienić go wraz z całym napędem: kasetą oraz korbą. Koniecznością jest sprawdzenie stanu klocków hamulcowych. Podobnie jak w przypadku pojazdów samochodowych, będą one odpowiadały za precyzyjne hamowanie. Zużyte klocki najlepiej wymienić na nowe. Oferuje je choćby sklepy rowerowe online czy punkty stacjonarne. Jeśli już sprawdzamy klocki, obejrzyjmy dokładnie obręcze oraz tarcze hamulcowe, w zależności od tego, czy wykorzystujemy w swoim rowerze hamulce szczękowe czy tarczowe.

Linki i pancerze do hamulców i przerzutek powinny być czyste i bez rdzy. Jazda z takimi linkami byłaby ryzykowna bowiem nasz hamulec po hamowaniu może nie wrócić do pierwotnej pozycji i będziemy musieli włożyć więcej pracy w pedałowanie. Smarowanie przyda się także manetkom oraz mechanicznym przerzutkom. Dzięki temu wszystkie te podzespoły roweru będą działań bez zarzutów.

Kontrola kół i ogumienia
Rowerzysta powinien sprawdzić ciśnienie w oponach, a jeśli jest zbyt niskie - dopompować je. W przeciwnym wypadku naraża się na przebicie dętki, szybsze zużywanie bieżnika opony oraz na mało komfortową jazdę. Warto zapewnić takie ciśnienie w oponach roweru, jakie jest zalecane przez jego producenta. Oprócz opon skontrolujmy koła i to, czy obręcze nie są zcentrowane. Zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej koła powinny obracać się prosto. Jeśli tak nie jest, można je wyregulować samodzielnie lub poprosić o to w serwisie rowerowym.

Rekomendacja strony

Powyższe informacje są dla Ciebie ciekawe? Podziel się nimi z innymi na:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter