górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Audyt ciągów pieszo-rowerowych: ul. Czerwona

Data: 14 maja 2015

Żródło:

Tag: #przeglądy dróg

Dzielnica Bielska-Białej - Komorowice wyjątkowo usłana jest wieloma "ogryzkami" rowerowymi. Kolejnym przykładem takiej infrastruktury rowerowej jest ciąg pieszo-rowerowy wytyczony wzdłuż ul. Czerwonej. Jeden, obustronny odcinek CPR znajduje się pomiędzy al. Niepodległości, a ul. Wyzwolenia. Drugi, niewidzialny (?), jednostronny odcinek kończy się przy skrzyżowaniu ul. Czerwonej z ul. Bukietową. Omawiane ciągi pieszo-rowerowe posiadają nawierzchnię z kostki brukowej, fazowanej oraz posiadają niemal przepisową, minimalną szerokość 2.5 metra.

Osobliwe to twory rowerowe, bowiem, jak to zwykle bywa w przypadku naszych CPR-ów, pierwszy odcinek po stronie południowej ul. Czerwonej zaczyna się nagle w rejonie skrzyżowania z al. Niepodległości (Foto 1) i nieoczekiwanie po 50 metrach kończy się znakiem C-13a (Foto 2), choć faktycznie biegnie kolejne 40 metrów. Wjechać na niego można tylko w miejscu wjazdu na stację paliw (po prawej), a więc kilka metrów dalej niż pokazuje znak.

Fragment CPR po północnej stronie ul. Czerwonej także liczy 50 metrów i już na jego początku, zgodnie z lokalną tradycją, musimy nadziać się na znak drogowy, stojący niemal na jego środku (Foto 3). Po uderzeniu w znak, po 50 metrach, musimy zejść z rowera aby przedostać się na drugą stronę drogi lub zaryzykować wybicie zębów zeskakując rowerem na ulicę z wysokiego krawężnika - brak bowiem łagodnego zjazdu z tej śmieszki rowerowej (Foto 4).

Dokumentacja fotograficzna

Ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Czerwonej, odcinek południowyCiąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Czerwonej, odcinek południowyCiąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Czerwonej, odcinek północnyCiąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Czerwonej, odcinek północnyCiąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Czerwonej, skrzyżowanie z ul. BukietowąPoczątek ul. Czerwonej przy rondzie z ul. Komorowicką

Uwaga! Bielsko-Biała, prawdopodobnie jako jedyne miasto w Polsce, posiada niewidzialną drogę rowerową! Jadąc rowerem ul. Czerwoną od strony ronda z ul. Komorowicką nie ma żadanej informacji o początku drogi rowerowej czy też CPR (Foto 6), nawet szerokość chodników na to nie wskazuje. Po dojechaniu do skrzyżowania z ul. Bukietową ukazuje nam się znak C-13a informujący o końcu DDR (Foto 5).

Pewnie nie jeden z Was zastanawia się, gdzie podziała się droga rowerowa lub CPR w tym miejscu? Dobre pytanie, na które nawet ja nie znam odpowiedzi. Może ktoś ją ukradł? Może jest niewidzialna? Zapewne jest dobrze ukryta, aby żaden rowerzysta nie zechciał czasem z niej skorzystać...

Rekomendacja strony

Powyższe informacje są dla Ciebie ciekawe? Podziel się nimi z innymi na:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter