górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Audyt dróg rowerowych: ul. Fabryczna/Olszówki

Data: 28 października 2014

Żródło:

Tag: #przeglądy dróg

Długo zastanawiałem się czy opisywać twór rowerowy biegnący od ul. Fabrycznej w kierunku ul. Olszówki, bo nadal nie mam pewności czy biegnie tędy jakaś droga rowerowa, czy też nie. Jedynie przejazd rowerowy wytyczony przez ul. Bystrzańską wskazuje, że coś tutaj jest na rzeczy. Zdecydowałem jednak, że warto przytoczyć kolejny przykład bałaganu jaki panuje w Bielsku-Białej, jeśli chodzi o infrastrukturę rowerową.

Krótki trakt rowerowy zaczyna się przy skrzyżowaniu ul. Fabrycznej z ul. Bystrzańską (Foto 1), przebiega przez ul. Bystrzańską i biegnie dalej wzdłuż ul. Olszówki. Nigdy nie był oznakowany jako droga rowerowa i nie jest on uzwględniany przeze mnie na mapie dróg rowerowych.

Jeszcze do końca 2012 roku mieliśmy tutaj asfaltową drogę, biegnącą łagodnym łukiem, między drzewami, w kierunku przejazdu rowerowego na ul. Bystrzańskiej (Foto 1,3). Niestety z nieznanych mi przyczyn został on zlikwidowany i zastąpiony wybudowanym, parę metrów dalej, traktem z kostki brukowej fazowanej (Foto 2). Wcześniej w miejscu wjazdu na drogę rowerową (?) mieliśmy obniżone krawężniki (Foto 1), obecnie musimy przejechać kawałek po chodniku, aby dostać się na DDR (Foto 2).

Dokumentacja fotograficzna 1

W efekcie powyższych modyfikacji zyskaliśmy również ekierkowy, 90-cio stopniowy zakręt, tak lubiany przez naszych fachowców od dróg (Foto 4). Na domiar złego, tuż przy jego wewnętrznej krawędzi, z ziemi wychodzi stalowa linka podtrzymująca, stojący obok drogi, słup elektryczny (Foto 4). Linka jest na tyle słabo widoczna, że rowerzysta chcący ściąc nieco zakręt może zahaczyć o tą linkę kierownicą!

Sposób wytyczenia przejazdu rowerowego przez ul. Bystrzańską też pozostawia wiele do życzenia. Jak widać na załączonym zdjęciu nie trafia on w drogę rowerową tylko w płot i chodnik, gdzie tylko w połowie jest obniżony krawężnik (Foto 5).

Omawiany przejazd rowerowy prowadzi w kierunku szutrowej ścieżki, biegnącej wzdłuż ul. Olszówki (Foto 6). Status tego szutrowego odcinka, kończącego się przy chodniku tejże ulicy, jest równie zagadkowy, bo brak jakiegokolwiek oznakowania. Z całą pewnością możemy go nazwać dosłownie "ścieżką rowerową" lub po prostu ścieżką - jak kto woli.

W miejscu, gdzie znajduje się omawiany ciąg rowerowy jest dosyć skomplikowany system skrzyżowań, który być może kiedyś zostanie przebudowany (ja tu widzę duże rondo) i wtedy też nastapią jakieś modyfikacje przebiegu drogi rowerowej. Na obecną chwilę lepiej jednak skorzystać z drogi dla samochodów niż męczyć się tym tworem "drogorowerowopodobnym".

Rekomendacja strony

Powyższe informacje są dla Ciebie ciekawe? Podziel się nimi z innymi na:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter