górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Audyt dróg rowerowych: ul. Karbowa/Karpacka

Data: 7 kwietnia 2014

Żródło:

Tag: #przeglądy dróg

Po zimowej przerwie, zgodnie z zapowiedziami, kontynuujemy przeglądy techniczne dróg rowerowych w mieście. W dziesiątym odcinku przyjrzymy się ciągowi rowerowemu biegnącemu wzdłuż ul. Karbowej, od ronda przy ul. Armii Krajowej (Foto 1), aż do pętli autobusowej przy ul. Karpackiej (Foto 18).

Szerokość traktu dla rowerzystów jest przepisowa i wynosi 2 m. W końcowym odcinku biegnącym wzdłuż ul. Karpackiej ma nawet miejscami 3 m szerokości (Foto 16). Nawierzchnię drogi rowerowej stanowi kostka brukowa, niefazowana w kolorze jasno szarym, z dwoma rzędami w kolorze czerwonym na obrzeżach. Dobór kolorów kostki powoduje, że nie odróżnia się ona znacząco od przyległego chodnika (Foto 7,8), więc często chodzą po niej piesi.

Dokumentacja fotograficzna 1

Początek drogi rowerowej tuż przed rondem na ul. Armii KrajowejRondo na ul. Armii Krajowej / ul. Karbowej / ul. OlszówkiRondo na ul. Armii Krajowej / ul. Karbowej / ul. OlszówkiPoczątek drogi rowerowej wzdłuż ul. KarbowejDroga rowerowa wzdłuż ul. Karbowej, rejon Campingu 'Pod Dębowcem'Droga rowerowa wzdłuż ul. Karbowej, stan nawierzchni

Stosowanie kostki brukowej nie jest dobrym pomysłem, ze względu na to, że po jakimś czasie powstają na takiej drodze nierówności oraz zarasta ona trawą, co możemy zaobserwować już w wielu miejscach omawianej drogi (Foto 6).

Ostatni mankament nawierzchni to pochylenie poprzeczne drogi rowerowej, w miejscu, w którym biegnie ona z górki, tuż przed ośrodkiem Dębowiec. Jadąc rowerem mamy wrażenie jakbyśmy mieli wypaść z drogi, bowiem nachylenie poprzeczne zamiast do wewnątrz zakrętu jest zrobione na zewnątrz (Foto 11).

Droga rowerowa na długim odcinku jest odseparowana od chodnika, co jest dużym plusem. Wyjątkiem jest odcinek biegnący od Campingu "Pod Dębowcem" do Restauracji "Bracka" oraz fragment wzdłuż ul. Karpackiej, który służy częściej jako chodnik.

Dokumentacja fotograficzna 2

Droga rowerowa wzdłuż ul. Karbowej, skrzyżowanie z ul. ŻołędziowąDroga rowerowa wzdłuż ul. Karbowej, wizualizacja nawierzchni asfaltowejDroga rowerowa na wyspie Fuertaventura na Wyspach KanaryjskichDroga rowerowa wzdłuż ul. Karbowej, naprzeciw Hali SportowejDroga rowerowa wzdłuż ul. Karbowej, zjazd przed Ośrodkiem DębowiecDroga rowerowa wzdłuż ul. Karbowej, rejon Ośrodka Dębowiec

W przypadku oznakowania pionowego C-13 to występuje ono sporadycznie, natomiast brak jest jakiegokolwiek oznakowania poziomego w postaci wymalowanych P-23 "rowerek". Brak również wytyczenia czterech przejazdów rowerowych wokół ronda gen. Augusta Emila Fieldorfa Nila (Foto 2,3). Rowerzyści teoretycznie zmuszeni są pokonywac je prowadząc rower lub narażając się na mandat jazdą po przejściu dla pieszych!

Ciąg dla rowerzystów posiada połączenie z drogą rowerową biegnącą wzdłuż ul. Kolistej - wytyczono nawet przejazd rowerowy. Niestety w rejonie ul. Karpackiej droga rowerowa się urywa (Foto 14), poczym nagle się pojawia po drugiej stronie i biegnie w kierunku pętli autobusowej przy ul. Karpackiej (Foto 15,16). Oczywiście nie wytyczono tutaj przejazdu rowerowego i w ogóle to tylko po ułożeniu kostki brukowej możemy się domyslić, że tam biegnie droga rowerowa.

Dokumentacja fotograficzna 3

Metalowe słupki na drodze rowerowej wzdłuż ul. KarbowejKoniec drogi rowerowej przy skrzyżowaniu z ul. KarpackąPoczątek (?) drogi rowerowej wzdłuż ul. KArpackiejDroga rowerowa wzdłuż ul. Karpackiej, odcinek z górkiDroga rowerowa wzdłuż ul. Karpackiej, skrzyżowanie z ul. KarbowąKoniec drogi rowerowej wzdłuż ul. Karpackiej przy pętli autobusowej

Od tego miejsca wszystkie rozwiązania drogowe to jedno wielkie nieporozumienie, począwszy przez wytyczenie drogi rowerowej po drugiej stronie ulicy i bez sąsiadującego chodnika, biegnącego od parkingu przy ul.Karbowej, po zakończenie drogi rowerowej w chodniku, bez możliwości wygodnego i bezpiecznego wjazdu/zjazdu na nią (Foto 18).

Dokumentacja fotograficzna 4

Aktualne rozwiązania drogowe w rejonie ulic: Karpackiej, Karbowej i KolistejPoprawne rozwiązania drogowe w rejonie ulic: Karpackiej, Karbowej i KolistejPoprawne rozwiązania drogowe w rejonie ulic: Karpackiej i Jazowej

Wyjątkowo tym razem żaden znak drogowy nie pojawił się na drodze, ale w tym roku MZD nadrobił zaległości i postawił na odcinku 250 metrów drogi rowerowej 20 słupków naruszających skrajnię poziomą (Foto 13). Pisałem o tym w notce o noworocznym żarcie drogowców. Inną przeszkodą jest rosnący iglak przy Campingu "Pod Dębowcem", którego gałęzie skutecznie blokują przejazd na całej szerokości DDR (Foto 5). Czasem ciąg rowerowy jest zatarasowany przez samochody stojące przed bramami wjazdowymi na posesje (Foto 10). Na szczęście chodnik przylega do DDR i jest możliwość ich objazdu.

Czy tak ma wyglądać infrastruktura pod wypożyczalnię rowerów? Szczerze wątpię. Wnioski niech sobie każdy sam wyciągnie.

Rekomendacja strony

Powyższe informacje są dla Ciebie ciekawe? Podziel się nimi z innymi na:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter