górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Podsumowanie sezonu rowerowego 2013

Data: 3 stycznia 2014

Żródło:

Tag: #podsumowania roku

Sezon rowerowy 2013
Wojaże rowerowe rozpocząłem wyjątkowo już 1 stycznia 2013, od objazdu trasy kontrolnej na nowym sprzęcie. Ciepły początek stycznia pozwolił także na jeszcze kilka przejażdżek rowerowych. Jednak najmilej wspominam marcową przejażdżkę przy -10oC, bo choć ogromu śniegu nie było, to trzaskający gdzieniegdzie lód pod kołami podnosił nieco adrenalinę. Ciekawym doświadczeniem była również pierwsza w życiu jazda rowerem po śniegu i podczas jego opadów, którą odbyłem w jeden ze świątecznych dni, na początku kwietnia. Nadmienię, że jazda obywała się na zwykłych oponach bez kolców.

Sezon 2013 zakończyłem 30 grudnia i pomimo tego, że udało się nakręcić ponad 2300 km to nie przełożyło się to na lepszą formę. Udało się za to odwiedzić kilka nowych miejsc oraz zaliczyć parę szczytów m.in. Skrzyczne od strony Doliny Zimnika, Magurkę Radziechowską, Soszów i Cieślar oraz zdobyć rowerem Halę Rysianka. Poprawiłem również nieco swój rekord prędkości na rowerze osiągając 70.4 km/h (+1.6 km/h), którego to wyczynu dokonałem zjeżdżając z Przełęczy Glinka w kierunku Glinki.

Zajęcia około rowerowe
Przełom września i paździenika spędziłem aktywnie przygotowując 5 tras rowerowych do przewodnika rowerowego dla jednego z dużych wydawnictw w kraju, który ukaże się prawdopodobnie na wiosnę. Dzięki temu zleceniu poznałem okolice dawnego województwa bielskiego, których nie miałem do tej pory okazji zwiedzić rowerem. Być może wybrane fragmenty tych tras wykorzystam do przygotowania nowych wycieczek rowerowych na stronę w tym roku.

W miesiącu maju rozpocząłem cykl przeglądów technicznych dróg rowerowych w mieście Bielsko-Biała. Wyniki mojej wnikliwej kontroli są miażdżące dla osób odpowiedzialnych za budowę i odbiór tych "dzieł sztuki budowlanej". Oczywiście zdaję sobie sprawę, że naraziłem się w pewnych kręgach, czego dowodem są jakieś próby nacisków oraz psychologicznego zastraszania, które jednak są daremne i nie przyniosą skutku, a cykl będzie kontynuowany w roku bieżącym.

Rozpocząłem także indeksowanie wszelkiej maści stojaków rowerowych w mieście, które umieściełem na interaktywnej mapie. Udało się zebrać 128 lokalizacji przyjaznych dla rowerzystów i na tej podstawie powstanie zaawansowana wyszukiwarka stojaków, nad którą prace dobiegają powoli końca.

Nowe drogi rowerowe

Początek nowego odcinka drogi rowerowej wzdłuż ul. KusiaFragment drogi rowerowej wokół ronda na ul. PCKDroga rowerowa wzdłuż ul. Grażyńskiego

Zmiany w infrastrukturze rowerowej miasta
W tym roku w mieście wybudowano cztery odcinki dróg rowerowych. Po początkowych problemach z wykonawcą, końcem listopada oddano do użytku nowy 400 metrowy odcinek drogi rowerowej wzdłuż ul. Kusia (Foto 1). Z kolei początkiem grudnia zakończyły się prace przy nowym rondzie na ul. PCK, wokół którego wykonano około 230 m drogi rowerowej (Foto 2).

Jednak największą z inwestycji była budowa 1.8 km drogi rowerowej wzdłuż ul. Grażyńskiego (Foto 3). Obecnie trwają tam jeszcze prace przy montażu barierek i trakt bywa nie przejezdny. Jak tylko prace się zakończą dokonam swojego osobistego, obiektywnego odbioru, bez zbędnej propagandy sukcesu. Dobiegają końca również prace przy budowie ciągu dla pieszych i rowerów na os. Złote Łany. Nowy, około 300 metrowy fragment czeka już tylko na położenie asflatu i oznakowanie.

W sumie powstało 2.45 km nowych dróg rowerowych, lecz końcem września zlikwidowano 1.5 km odcinek drogi rowerowej wzdłuż ul. Kolistej, co daje bilans końcowy w postaci 0.95 km.

Do siego roku wszystkim rowerzystom i pokonania ogroma kilometrów!

Rekomendacja strony

Powyższe informacje są dla Ciebie ciekawe? Podziel się nimi z innymi na:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter