górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Przegląd techniczny dróg rowerowych: ul. Dmowskiego

Data: 7 września 2013

Żródło:

Ostatnio przyjrzałem się bacznie jednej z bardziej spektakularnych inwestycji w Bielsku-Białej, jakie to podobno lubi Ratusz. Mowa o przebudowie ul. Dmowskiego wraz z budową dwóch, nowych rond. Remont dotknął również drogę rowerową i chodnik biegnący równolegle do w/w ulicy, wzdłuż muru oporowego na rzece Białej.

Droga rowerowa, o szerokości 2÷2.3 m, licząca ok. 200 metrów, zaczyna się przy placu Ratuszowym oraz kończy w rejonie ronda na ul. H. Kołłątaja (Foto 9) i aktualnie nie posiada połączenia z innymi ciągami rowerowymi.

Droga od początku posiada nawierzchnię z kostki brukowej, fazowanej. Podczas w/w przebudowy dwa końcowe fragmenty ścieżki rowerowej, liczące w sumie 100 metrów zostały "wyremontowane", a pozostała część pozostała bez zmian (Foto 5). Niestety remont nie wyszedł jej na dobre, gdyż zastosowano jeden z najgorszych rodzajów kostki brukowej, która nie dość, że jest fazowana, to jeszcze o nierównej powierzchni! Ponadto ten rodzaj bruku, po opadach deszczu jest śliski (Foto 2), co może stwarzać zagrożenie dla rowerzystów.

Dokumentacja fotograficzna 1

Początek drogi rowerowej na ul. Dmowskiego, rejon Placu RatuszowegoFragment nowej nawierzchni na drodze rowerowej przy ul. DmowskiegoOdcinek chodnika obok parkingu przy ul. DmowskiegoPrzeplatanka pasów na drodze rowerowej przy ul. DmowskiegoDroga rowerowa przy ul. Dmowskiego, połączenie nawierzchniOznakowanie pionowe na drodze rowerowej w połowie jej długości

Niestety kolorystyka oraz rodzaj nawierzchni, zarówno starej, jak i na nowej powoduje, że ciężko odróżnić drogę rowerową od chodnika. Na domiar złego w rejonie parkingu, przyległego do omawianego ciągu, zastosowano przeplatankę pasów (Foto 4). Z kolei parkujące samochody ograniczają znacząco przestrzeń dla pieszych w tym miejscu (Foto 3). Wszystko to sprawia, że piesi chodzą w tym miejscu po drodze rowerowej! W godzinach popołudniowych to zjawisko jest nagminne (Foto 1).

Dokumentacja fotograficzna 2

Zapadnięty odcinek drogi rowerowej przy ul. DmowskiegoZakręt na drodze rowerowej w rejonie skrzyżowania z ul. KołłątajaKoniec drogi rowerowej w rejonie skrzyżowania z ul. Kołłątaja

W jednym miejscu droga rowerowa wraz z chodnikiem zapadła się na prawie 10 cm! Utworzył się charakterystyczny uskok, a w zagłębieniu tworzy się kałuża (Foto 7). Kolejnym rażącym przykładem na niekompetencję wykonawcy i odbierającego jest wspaniały "ekierkowy" zakręt na drodze rowerowej, przy rondzie z ul. Kołłataja. Ktoś tu chyba nie słyszał o wymaganych promieniach łuków na zakrętach, nie wspominając o poszerzeniu drogi w tym miejscu (Foto 8) .

Droga rowerowa nie posiada oznakowania poziomego, za to posiada, w jednym miejscu, aż nadmiar oznakowania pionowego, gdzie zamiast dwóch słupków ze znakami C-13/16 i C-16/13 postawiono aż cztery oddzielne (Foto 6). W innych miejscach, niektóre znaki, poodwracane są także nie w tym kierunku co trzeba.

Ogólnie cały ten ciąg to jeden wielki bubel i nadaje się do poprawy! Kostka brukowa powinna zostać wymieniona na asfalt lub, w ostateczności, na kostkę brukową bezfazową, w ciemnym kolorze, a na obrzeżach w kolorze czerwonym, tak aby była widoczna róznica pomiędzy nią, a chodnikiem. Dodatkowo powinny zostać namalowane znaki P-23 "rowerki" w odpowiednich miejscach.

Pozostaje tylko zadać dwa pytania: Jak długo mamy jeszcze tolerować tą niekompetencję, brak wyobraźni i marnotrawienie publicznych pieniędzy? Czy taki stan infrastruktury rowerowej spełnia wymogi aby na siłę wprowadzać wypożyczalnię rowerów miejskich w Bielsku-Białej? Podejrzewam, że ten pęd związany jest jedynie z działaniami pod publiczkę, w związku z niedługimi wyborami samorządowymi.

Ciekawe książki o tematyce rowerowej

Okładka książki: Rowerem przez wschodnią Polskę

Rowerem przez wschodnią Polskę

34.90 zł

-23%    26.59 zł

Rekomendacja strony

Uważasz, że powyższy news jest ciekawy? Podziel się nim z innymi i dodaj go do:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter

Komentarze ( 2 )

Nie bądź obojętny! Wyraź swoją opinię na temat artykułu Dodaj komentarz »

Avatar

23.10.2013 - 23:06 Rad napisał:

Omawiany fragment wygląda na nabijanie wskaźnika ilości dróg rowerowych w B-B. Po co tam jest? Może będzie gdzieś prowadził. Oby przez ul. Sto ... Rozwińjałowskiego aż do Czechowic!
Zwiń ^

Avatar

10.11.2013 - 09:28 simasted napisał:

Droga rowerowa stanowi fragment ciągu dróg dla rowerów biegnącego od Ratusza w kierunku południa miasta. Na razie nie ma połączenia z innymi ... Rozwińdrogami, bo brakuje odcinka wzdłuż ul. Sempołowskiej (od ul. Kołłątaja do ronda PCK). A jak ma przebiegać droga w kierunku Czechowic-Dz. trudno powiedzieć, bo po ul. 11 Listopada nie wolno się teoretycznie poruszać rowerem, a w ścisłym centrum nie ma miejsca na drogi dla rowerów.
Zwiń ^