górne tło
górna linia poziomaAutor strony podczas wycieczek rowerowychLogo ROWEROWE-BIELSKO.PL

Ciekawe wycieczki rowerowe i trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej. Wyprawy rowerowe po szczytach Beskidów.

Menu strony


» Strona » Aktualności

Konsultacje społeczne w sprawie drogi rowerowej w Dolinie Wapienicy

Data: 6 września 2011

Żródło: www.mzd.home.pl

Tag: #ścieżki rowerowe

W związku z trwającymi pracami projektowymi związanymi z przebudową ul. Tartacznej oraz ul. Zapora, mającymi na celu opracowanie nowej, bezpiecznej organizacji ruchu w rejonie rekreacyjnym Doliny Wapienicy, Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej ogłosił konsultacje społeczne, aby zasięgnąć opinii mieszkańców na ten temat. Przebudowa w/w dróg ma objąć między innymi: poszerzenie jezdni, budowę chodnikow i ścieżki rowerowej, przebudowę skrzyżowań, budowę parkingów oraz zatoki autobusowej.

Fotogaleria

Plan docelowej organizacji ruchu na ul. Zapora i ul. Tartacznej

Jak można wyczytać z zamieszczonej na stronie MZD karcie informacyjnej, dotyczącej przebudowy, wzdłuż wymienionych ulic pierwotnie zaplanowano wykonanie ścieżki rowerowej o szerokości 2.5 metra, a jednym z celów konsultacji jest właściwe rozplanowanie jej przebiegu "z uwzględnieniem racjonalnych połączeń z istniejącym przebiegiem tras rowerowych Greenway oraz Wiślanej Trasy Rowerowej".

Na etapie projektowania przewidziano trzy warianty przebiegu drogi rowerowej:
- budowę wzdłuż całego przebudowywanego odcinka,
- wytyczenie tylko w rejonie skrzyżowań,
- budowę wzdłuż ul. Tartacznej oraz ul. Zapora, ale tylko do skrzyżowania z ul. Kopytko.

Fotogaleria

Położenie ul. Zapora i ul. Tartacznej w Bielsku-BiałejUl. Zapora - widok od strony skrzyżowania z ul. Tartaczną

Moim zdaniem gdybanie na temat tego czy droga rowerowa ma być wykonana na całej długości przebudowywanego odcinka czy nie jest bezsesnowne, gdyż bezapelacyjnie powinien zostać wybrany Wariant 1 koncepcji. Na dowód wystarczy przejechać się w rejon Doliny Wapienicy w dowolny, pogodny weekend i zabaczyć ile osób na rowerach, często z małymi dziećmi, porusza się po w/w ulicach. Po poszerzeniu dróg i wybudowaniu parkingów ruch zapewne jeszcze bardziej się zwiększy co wpłynie niekorzystnie na bezpieczeństwo rowerzystów.

Projektant powinien raczej się skupić na takim zaprojektowaniu drogi rowerowej, aby była ona przyjazna dla rowerzystów, poprawnie oznakowana oraz aby uniknąć błędów jakie miały miejsce przy budowie drogi rowerowej np. wzdłuż ul. Kolistej.

Moje propozycje w sprawie omawianej drogi rowerowej:
1. wybudowanie drogi rowerowej o nawierzchni asfaltowej na całej długości przebudowywanego odcinka (Wariant 1),
2. ze względu na plany wybudowania, w bliżej nie określonej przyszłości, drogi rowerowej i ciągu pieszego wzdłuż rzeki Wapienicy, wyodrębnienie ścieżki rowerowej jednokierunkowej, o szerokości: 1.5 m,
3. zróżnicowanie poziomu drogi rowerowej w stosunku do jezdni i chodnika, w szczególności umieszczenie ścieżki rowerowej na poziomie wjazdów do bram (eliminacja uciążliwej jazdy góra-dół co kilkadziesiąt metrów),
4. wykonanie podjazdów do bram domostw z asflatu, w ostateczności z czerwonej, nieofazowanej kostki brukowej,
5. zwrócenie uwagi na zachowanie skrajni poziomej (20 cm) drogi rowerowej (znaki drogowe, barierki, drzewa itp.),
6. bezkrawężnikowe wjazdy na drogę rowerową z przejazdów rowerowych wytyczonych na drogach poprzecznych do przebudowywanych.

Konsultacje odbędą się w dniu 14 września 2011 r. o godzinie 14.00 w siedzibie Zarządu, przy ul. Grażyńskiego 10, w sali nr 14. Każdy uczestnik będzie mógł wyrazić swoje zdanie na temat przebudowy wypełniając specjalną ankietę. Istnieje również możliwość przesłania wypełnionej ankiety, dostępnej na stronie MZD, poprzez email lub za pomocą skrzynki podawczej, do czego wszystkich zachęcam - zwłaszcza bielskich rowerzystów, którym leży na sercu ilość i jakość budowanych dróg rowerowych w Bielsku-Białej.

Przydatne przewodniki, mapy i e-booki

Rekomendacja strony

Powyższe informacje są dla Ciebie ciekawe? Podziel się nimi z innymi na:

Wykop Wykop FacebookGoogle Google Twitter